Hamarosan kezdetét veszi az új esztendő, melynek természetes velejárója az újévi „fogadalmak” és célok kigondolása. Idén helyezzük a hangsúlyt a lelki fejlődésre: ebben segítenek a következő tanácsok.
Sajnos olykor lelkesedésünk hevében túlzott elvárásokat fogalmazunk meg önmagunkkal kapcsolatban. A statisztikák szerint a „ fogadalmak” 80%- a január végére, február elejére szép lassan ködbe vész, ennek oka pedig az, hogy belső változás helyett inkább a gyakorlati, cselekvésszintű elemekre helyezzük a hangsúlyt.
Havonta új lépcső
Ennek elkerülése érdekében hasznos lelet, ha az új esztendőben kellő önismeretünk birtokában életvitelünket és lelki fejlődésünket fókuszba helyező témákra, területekre koncentrálunk, havi lebontásban.
Vegyünk egy üvegvázát, és egy A 4-es papírlapot, melyet vágjunk 12 egyenlő darabra. Minden egyes papírdarabra írjunk fel egy számunkra fontos életterületet vagy feladatot, melyre úgy érezzük, jobban oda kell figyelnünk a következő esztendőben. Az üzeneteket tartalmazó papírdarabokat hajtsuk össze, helyezzük őket a vázába, és minden hónap első napján húzzunk ki belőlük egyet véletlenszerűen.
A következő 12 pontban megfogalmazott tanácsok csupán példaként szolgálnak, de kiválóan szemléltetik, mire érdemes odafigyelnünk személyes fejlődésünk, ezáltal pozitívabb jövőképünk érdekében:
1. Figyeljünk oda a kommunikációra
Nem csupán az fontos, amit mondunk, hanem az is, hogy azt miképpen tesszük. Törekedjünk az őszinte, érzéseinket és gondolatainkat tükröző megnyilvánulásokra, de mindig vegyük figyelembe a másik fél befogadóképességét és aktuális érzelmi állapotát is.
2. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat
Ne csupán azt várjuk, hogy mások közeledjenek felénk, mi magunk is tegyünk lépéseket a számunkra fontos- vagy egykor fontos- kapcsolatok ápolása érdekében. Legyünk nyitottak és befogadóak, ne zárkózzunk el hosszú időre a külvilágtól. Ha magányosnak érezzük magunkat, igyekezzünk új kontaktokat, kapcsolódásokat létrehozni.
3. Ne rohanjunk folyamatosan, és ne vállaljuk túl magunkat
Bármennyire túlhajszolt életet élünk is, próbáljuk meg letenni magunkról azokat a terheket, melyek valójában nem szükségszerűen a mi feladataink. Ahol lehet, egyszerűsítsük le a mindennapos forgatókönyvet, és biztosítsunk énidőt is a feltöltődéshez.
4. Figyeljünk oda jobban testünk jelzéseire
Kapcsolódjunk szenzitív módon a saját testünkkel, és figyeljünk oda azokra a jelzésekre, mellyel üzenetet szeretne küldeni számunkra.
Adjuk meg számára a lehető legjobb táplálást és gondoskodást, ne feledkezzünk meg a testmozgás fontosságáról sem.
5. Legyünk mértéktartóak, fegyelmezzük önmagunkat
Az önkontroll minden helyzetben és kapcsolatunkban javunkra válik, erősíti az önbecsülést , és mások is nagyobb tisztelettel viszonyulnak felénk. Ne vigyük extrém mértékben túlzásba az adakozást, segítségnyújtást sem, hiszen akár pozitív, akár negatív cselekedetekben nyilvánul meg a túlzás, egyaránt káros lehet saját magunk és mások számára is.
6. Kerüljük a panaszkodást és az önsajnálatot
Ez a két fogalom- mégha pillanatnyi megkönnyebbülést jelent is- , még sosem vitt előrébb senkit. Lássuk tisztán, objektíven hiányosságainkat és hibáinkat, de a megoldásra próbáljunk törekedni mélybe zuhanás helyett.
7. Úgy viszonyuljunk másokhoz, ahogy azt mi magunk is elvárnánk embertársainktól
Legyünk igazságosak, és kerüljük a kettős mérce alkalmazását: egyenlő skála alapján ítéljük meg a szituációkat, emberi cselekedeteket, tulajdonságokat. Azt adjuk másoknak, amit mi magunk is kapni szeretnénk.
8. Törekedjünk a folyamatos fejlődésre
Igyekezzünk folyamatosan gyarapítani tudásunkat és ismereteinket, olvassunk sokat és képezzük magunkat. Sosem érezhetjük azt, hogy már „ készen” vagyunk, az élet állandó fejlődést kíván meg.
9. Próbáljunk ki valami újszerűt
Lépjünk ki kicsit a megszokás és rutin mókuskerekéből, és ismerjünk meg közelebbről valamit, amihez eddig nem volt bátorságunk vagy szabadidőnk.
Ez lehet egy új hobbi, mozgásforma vagy szellemi terület, illetve bármilyen tevékenység, amivel eddig csak kacérkodtunk.
10. Mennyiség helyett a minőség preferálása
Határozzuk meg mélyen önmagunkba nézve, számunkra mi jelenti a minőségi létezés alapjait és elemeit. Kerüljük az üres időtöltést és a ( számunkra) minőségi létezést akadályozó kapcsolódásokat, tevékenységeket. Alakítsunk ki szilárd értékrendet.
11. Hagyjunk esélyt az univerzum sorsformáló erejének
Hagyatkozzunk megérzéseinkre, és támaszkodjunk arra a hitrendszerre, mellyel teljes mértékben azonosulni tudunk. Fogadjuk el, hogy bármennyire tudatosan próbáljuk is élni életünket, néha az univerzum olyan váratlan helyzeteket teremthet, mely sorsunknak új irányt szabhat.
12. Éljünk szívből, sugározzunk szeretetet
Jó esetben ösztönösen is emberszerető, kedves és empatikus hozzáállás jellemez bennünket, de egy hónapon át kifejezetten figyeljük meg, milyen változást eredményez önmagunkban és a környezetünkben, ha arra fókuszálunk: a szeretet vezet bennünket.