Vajon valóban bevonzható az anyagi gyarapodás? Vannak mágikus praktikák a pénz-teremtésre?
Napjainkban a pénz kultusza ismét mágikus dimenziókba emelkedett, ugyanis az anyagi bőség nemcsak a fogyasztói társadalom Molochjaként trónol más értékek felett, hanem ezoterikus körökben is varázslatokkal elérhető megváltásként tekintenek rá. A lelki békére és harmóniára koncentráló spirituális felfogásban mindez paradox gondolatokat vet fel. Mégiscsak a pénz lenne, ami boldogít, vagy az anyagiakban mérhető birtoklás csak talmi kincs? Ezekre a kérdésekre keressük a választ az alábbiakban.
A gazdagság bűvölete
A javak birtoklása az emberiség kezdetei óta sajátos bűverővel bír, kényelmet, örömöket és alkalmasint hatalmat biztosítva az azt élvezőknek. A gazdagság azonban minden korban és kultúrában kevesek kiváltsága volt, ami a közösségek, társadalmak szegény tagjaival szembeállítva, etikailag nehezen kezelhető, hierarchikus helyzeteket teremtett, így alakult ki az a jobbára máig jellemző állapot, hogy a hatalmat a többség felett így-vagy úgy, de az anyagiak birtoklásában elöljáró kisebbség gyakorolja. Mindezen gondolatok elsősorban mégsem az üzleti világ kritikájára, inkább az emberi lélek sajátos hajlamainak bemutatására irányulnak, amelyek mélyebben megértve életünk, sorsunk jobb megértését segíthetik.
Mai demokratikusabb – vagy annak látszó – korunkban a meggazdagodás lehetősége elméletileg mindenki számára adott, és a ritka kevesek kivételével, azt mindenki áhítja is. A kívánságteljesítő tündértől, vagy a kivételes szerencsétől legtöbben a lottóötöst várnák, sőt sokan egyenesen sorsuk kiteljesedését remélnék attól. De a pénz valóban boldogít, bankszámlánk nagysága egyenesen arányos lelki felhangoltságunkkal? Vagy, ha nem, akkor mi az a mérték, ami egy harmonikus élet fenntartásához a legoptimálisabb lehet?
Mielőtt ezt közelebbről megvizsgálnánk, azt megállapíthatjuk, hogy a megélhetéshez szükséges anyagi minimum szintje alatt a nincstelenség valóban kínzó szenvedés, a magukat és családjukat eltartani nem tudó, számlákat, adósságokat fizetni képtelen emberek sorsa minden, csak nem harmonikus létállapot. Ezen segíteni valóban szükségszerű, amihez recepteket nemcsak közgazdászok, munkaügyi, vagy szociális segítők adhatnak, de manapság egyre inkább kínálják magukat a pénzteremtés spirituális módozatai is.
Spirituális pénzenergiák?
Az elmúlt években, évtizedekben több olyan ezoterikus könyv és film látott napvilágot, ami az anyagi gyarapodáshoz nyújt recepteket. Általános tanácsként teremtő energiáink mozgósíthatóságát hangsúlyozzák, amivel vágyaink és kívánságaink az anyagi javak terén is valóra válthatók. Ebben a felfogásban, elsősorban céljainkat kell pontosítani, vizualizálni, azok tárgyát – akár konkrétan képként – lakásunkban kiakasztani. Az ígéretek szerint mindezek egy olyan tudati programozás eszközeinek tekinthetők, amelyek nemcsak önbizalmunkat erősítik, és lelki energiáinkat fókuszálják, de „varázslatos” pszichés energiákat is latba vetve, magát a „csodát” is megvalósíthatják. Hogy mit jelent itt a csoda, és racionálisan mennyire vehetjük ezt komolyan, ahhoz leginkább a parapszichológia tudományának tanulságai nyújthatnak segítséget.
A pszi kutatás jó ideje tisztában van azzal a ténnyel, hogy tudati működéseink és a valóság eseményei a fizikailag ismertnél jóval mélyebb szinteken függnek össze. Ez azt jelenti, hogy tudattalan folyamatainkban különféle pszi észleletek is részt vesznek, ilyen többek között a telepátia vagy a jövőérzékelés is. Könnyű belátni, hogy ha ezeket ösztönösen helyesen használjuk, akkor jókor lehetünk jó helyen, ami egy csoda létrejöttéhez már magában elegendő. Egy kellő időben történő telefonhívás, vagy fontos helyzetekben való ráérzés a helyes válaszokra és döntésekre látványosan terelheti jó irányba a sorsunkat, a vágyak megvalósulásának azonban vannak más eszközei is a pszi fegyvertárában.
A különös véletlenek szerepét az ezoterikus programozásokban mindig is hangsúlyozzák, azt azonban kevesebben tudják, hogy az azokat befolyásoló tudati készségünket a pszi-kutatás régóta ismeri és mikropszichokinézisnek nevezi. Mázlistának lenni tehát nemcsak titkos észleleteink, hanem rejtélyes tudati hatásaink is segíthetnek, ezek működtetésében viszont nem a tudatos döntések, hanem a tudattalan vágyak jelentik az igazi mozgatórugókat. Így aztán a misztikus pénzenergiák „áramoltatása” mindaddig puszta reménykedés, amíg annak fontosságával lelkileg azonosulni nem tudunk. A nagy kérdés tehát az, mit is akarunk valójában, mi az, amire a sorsunknak, lelki harmóniánknak valóban szüksége van?
Ezekről a titkos feltételekről szól Paulinyi Tamás írásának következő része…