A következő tárgyakkal, leletekkel kapcsolatban csak teóriák léteznek, a tudomány máig nem tudott elfogadható magyarázatot adni a létükre.
Üzenet az univerzumból?
A Voynich-kézirat egy ismeretlen nyelven íródott, több mint kétszáz oldalas szöveg, amelyet még a brit haditengerészet kódfejtői sem tudtak feltörni. A kódex anyaga egy finom borjúbőrből készült pergamen. Nevét egykori tulajdonosáról, Wilfrid Michael Voynich könyvkereskedőről kapta, akihez 1912-ben került. A művet, amely jelenlegi ismereteink szerint 1420 körül készülhetett, számos furcsa illusztráció teszi még izgalmasabbá: színes csillagászati ábrázolások, növények rajzai, stilizált nőalakok díszítik a lapokat. Ismertté válása óta rengetegen próbálkoztak a megfejtésével, amatőr és profi kódfejtők sora vizsgálta a szöveget.
A kézirat 170 ezer írásjelből áll, melyek nagyrésze egy-két egyszerű tollvonásból épül fel. A szöveg statisztikai elemzéséből az derül ki, hogy egy harmincbetűs, furcsa ábécé jeleit tartalmazza, melyek előfordulása hasonlít az európai nyelvek felépítéséhez. Itt azonban évtizedekre meg is állt a tudomány! A kézirat szövege ugyanis egyetlen mai élő nyelvhez sem hasonlítható. Egyes feltételezések szerint csak halandzsa, sőt olyan teória is született, hogy a kézirat nem is földi nyelven íródott, hanem egy másik civilizáció üzenete.
A legújabb kori elemzési módszerek azonban a közelmúltban új magyarázatot alapoztak meg: Gerard Cheshire, a Bristoli Egyetem munkatársa 2019 tavaszán új elképzeléssel állt elő. Kutatása során bizonyítékokat talált arra, hogy a kézirat protoromán, azaz elő-újlatin nyelvű, amely ma már nem létezik, ezért nem lehetett megfejetni a szöveget. Úgy véli, a szöveget apácák írták Kasztíliai Máriának, Aragónia királynőjének a középkorban. Cheshire teóriáját sokan vitatják, hivatalos, tudományos cáfolata vagy elismerése eddig nem született.
Óriási szobrok egy kicsi szigeten
A Húsvét-sziget a Csendes-óceán délkeleti részén terül el. A mindössze 166 négyzetkilométernyi területen 887 óriási szobor található, amelyeket a polinéz őslakosok készítettek a 14. század környékén. Ezek a szigeten található vulkanikus eredetű kőből készültek, és görgők és kötelek segítségével állították fel őket. Magasságuk 3 és 10 méter közötti, a legnagyobb több mint 80 tonnát nyom. További rejtély, hogy 150 szobrot nyakig a földbe ástak, csak a fejük van a talajszint felett. Egy-egy figura kifaragása akár évekbe is telhetett, a szállításukról nem is beszélve. Máig nincs magyarázat rá, hogyan voltak képesek kezdetleges technikáikkal erre az emberfeletti teljesítményre.
Idegen lények készítették?
A Mitchell-Hedges kristálykoponya nevét megtalálójáról, Frederick Albert Mitchell-Hedges archeológusról kapta, aki 1927-ben a közép-amerikai vadonban egy feltáratlan maja település nyomai után kutatott. Mivel a dzsungelben nehezen haladtak a munkálatokkal, az őserdő egy részét kénytelenek voltak felégetni. A lángok eloltása után egy hatalmas, páratlanul jó állapotban maradt település romjait fedezték fel, és még valamit, amire azóta sem találtak észszerű magyarázatot: egy egyetlen hegyikristályból kifaragott koponyát. A lelet különlegességét az adja, hogy anatómiailag tökéletes, és a precíz kialakítás olyasfajta technikai fejlettséget feltételez, amely még ma sem áll a rendelkezésünkre. A laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy megmunkálásához egyetlen fémeszközt sem használtak, a koponyán semmilyen karcolás nem látható.
Honnan tudtak a dinoszauruszokról?
Waldemar Julsrud régész 1944-ben a mexikói Acambro településen értékes leleteket talált: közel harmincezer apró kőszobrot, tárgyat. A legtöbb a szokásos régészeti lelet volt, kerámiák, használati tárgyak, de akadt közöttük néhány egészen megdöbbentő is. Ezek állatokat ábrázolnak, és nem is akármilyeneket: dinoszauruszokat, az emberekkel együtt! Méretük különböző, volt köztük néhány centiméteres és majdnem egy méter magas is. Egyaránt találhatók köztük különálló őshüllők és szoborcsoportok, például kölyökdinót etető asszony vagy egy hüllő farkába kapaszkodó férfi. A laboratóriumi vizsgálatok szerint a leletek 5-6 ezer évesek lehetnek. Hogy készítőik honnan tudhattak a hajdani dinoszauruszok létezéséről? Ez a titok is megfejtésre vár!