A keleti bölcsek – és mai nyugati tanítványaik – azt hirdetik: az vagy, amit gondolsz! Könyvek egész sorozata látott már napvilágot, amiben a szerzők arra biztatják olvasóikat: akarjanak, és ölükbe hull a szerencse.
Egyre népszerűbbek a csodás változást ígérő kiadványok, ám ezeket sajnos sokan használják tévesen. De hát tudatosan csak jóra gondolni, a jót meglátni a bajban elég nehéz. Még az újító kedvű Vízöntők és Kosok is képesek az önsajnálatra, a megtorpanásra, hát még a megszokotthoz ragaszkodó Bikák, Bakok vagy Rákok, Halak?
Mert a megszokás, az újtól való félelem sokszor nagyobb rossznak tűnik, mint a pillanatnyi kellemetlen állapot elfogadása. Valamilyen katarzisnak, sorsfordító kellemetlenségnek kell történnie ahhoz, hogy kiugorjon az életünk a megszokott kerékvágásból és egy új úton induljunk tovább. Rendkívül fontos annak megértése, hogy a valóságról alkotott tapasztalatunkat nemcsak a személyiség szintjén, hanem a lélek szintjén is mi szerezzük meg életünkben. Hosszú tanácsadói gyakorlatomban sokszor tapasztaltam már, hogy azok a személyes krízisek, amelyeket „már nem lehet túlélni”, valódi változást és növekedést idéztek elő az illető életében. Kirúgták az állásából, elvesztette a szüleit, felrobbant a háza, meghalt a szerelme, véget ért egy öröknek hitt kapcsolata, balesetet szenvedett, rákot diagnosztizáltak nála az orvosok… „Ezt nem lehet túlélni” – mondogatták az érintettek, amikor felkerestek. És valóban, a történtekbe tényleg mindegyikük „belehalt”, csak épp nem a szó szoros értelmében. Meghalt az az énje, aki addig volt. Az új helyzetben új emberként vette kézbe a sorsát. Persze az is igaz, hogy amikor azt mondtam: mindaz a rossz, ami most történt vele, tulajdonképpen azért volt, hogy „valami újat építhessen a romokon”, hogy egy sokkal kedvezőbb életet élhessen – többnyire azt gondolták: csak vigasztalni akarom őket. Hogy nem hitték a szavaimat – látszott a szemükön. Sokan ki is mondták. Aztán hónapok, évek múlva visszajeleztek, hogy igazam volt. Nem nekem volt igazam, neki volt elég ereje, hogy továbblépjen.
Krízis vagy gyógyulás?
A pszichológusok az ilyen sorsfordító kríziseket „gyógyulási válság”-nak nevezik. Általában azon a ponton jelentkezik, amikor kinőttünk már egy régi mintából vagy létformából, de tudat alatt még mindig ragaszkodunk hozzá, mert biztonságosnak, ismerősnek tűnik. Alighanem mindenki fel tud idézni a saját életéből egy zaklatott időszakot, tele zűrzavarral és fájdalommal – ám így utólag visszanézve kiderül, hogy minden baj végül nagyobb megértéshez, tudatossághoz, új lehetőségekhez vezérelte. A káosz és a bizonytalanság időszaka valóban vezethet új ajtók megnyitásához, különösen akkor, ha hajlandóak és képesek vagyunk egy adott helyzetben a növekedési lehetőségeket keresni, ahelyett, hogy egyszerűen alávetnénk magunkat a külső körülmények nyomásának. Mert persze lehet olyan példát is sorolni, hogy a tragédia után az érintett inni kezdett, lezüllött, elkallódott, öngyilkos lett. De ők vannak kevesebben. Sokan egész életüket azzal töltik, hogy másokat vagy a külső körülményeket okolják a nehézségeikért. Vádolnak, vádaskodnak, ítélkeznek. És ezzel késleltetik, elodázzák, talán végleg el is vetik a változás, a jobbítás lehetőségét. Nem könnyű az előítéltektől szabadulni, de kell! A család, a vallás, az iskolák és a kultúra egésze által közvetített hatás az oka, hogy mindenki elsajátított bizonyos nézeteket és hozzáállásokat. Deepak Chopra ezt egy tanmesével illusztrálja: Indiában az elefántbébik nevelését azzal kezdik, hogy egy hatalmas fához láncolják az állat egyik lábát. Hamarosan annyira hozzászokik a lánchoz, hogy már nem is akarja kiszabadítani magát. A betanítók ekkor egyre kisebb láncot használnak, és idővel az elefánt annyira hozzászokik a korlátozáshoz, hogy a lábára kötött vékony kis madzag is elég ahhoz, hogy megálljon. Bizonyosan nem a madzag tartja vissza, sokkal inkább az a meggyőződése, hogy a mozgása korlátozva van. Valahogy így érezhet az ember is, hajlamos önmagáról, másokról, az életről alkotott legmélyebb meggyőződése alapján értelmezni a tapasztalatait és újrateremteni a saját világát. Amikor érettebbé válik, és új világtapasztalatokat szerez, új gondolatok és perspektívák dönthetik meg addigi elképzeléseit. Tartós változásra csak annak van esélye, aki mer váltani, aki felül tud emelkedni saját kishitűségén, és nem kívülről várja a megoldást, hanem megpróbál megszabadulni saját rossz, káros gondolkodási sémáitól. Tehát képes elszakítani azt a bizonyos láncot helyettesítő zsineget, ami az elefántgyereket felnőttként is rabságban tartotta. Ehhez azonban alaposan ismernie kell saját magát, az erényeit, a korlátait. Alighanem ez az objektív önismeret a legnehezebb. Mert még az igazi tükörben sem az igazi arcunkat látjuk. A pillanatnyi képben mindig ott van a tegnapi, múlt heti, múlt évekbeli vonások összessége. Csak az veszi észre az esetleges változást, aki már régen látott.
Néha külső segítség kell
A lélek folyamatos változása is ilyen. Ahhoz, hogy meglássuk a hibákat, a téves elképzeléseket, nagyon őszinte önelemzésre van szükség. Van, amikor egyedül nem is sikerül. Kell hozzá egy jó terapeuta. De aki elég elszánt, elég következetes, és főleg elég szigorú önmagához, annak a tarot-kártya is sokat segíthet. A lapok ugyanis új megoldási lehetőségeket mutatnak. Megmutatják, hogy hol vannak a fékek, zátonyok, milyen módszerek, megoldások lehetnének adott helyzetben a „nyerők”. S ha a tarot-kártya üzenetét összeveti a bolygók pillanatnyi állásával, az is kiderül, hogy mikor merre érdemes elindulni. Mit kell háttérbe szorítani, mikor kell visszavonulni, kivárni, illetve mikor kell megújulni, lezárni a múltat, mert még a planéták háttértámogatása is segíti az új, jobb körülmények kialakítását. A horoszkóp nem jóslás, még ha a megfogalmazása olykor nagyon is arra utal. Sokkal inkább egy olyan tükör, amelyben az egyes jegy szülöttei megláthatják erényeiket, hibáikat, gyengeségeiket. Nem a reményeket és vágyakat, hanem a lehetőségeket és képességeket mutatja. Egyéniségünk kialakításában felhasználhatjuk a megismert pozitív és negatív energiáinkat. A változás-változtatás harmadik segítőtársa a meditáció. Aki még sosem próbálta, nehezen érti, mi a segítség abban, ha az ember ül, és nem történik vele semmi. Aki már próbálta, tudja: a meditáció valójában spirituális lényünk megtalálása. A befelé fordulás segít testi érzéseink tudatosításában, és lehetővé válik, hogy elmerüljünk a létezés mélyebb szintjében. Vannak gyakorlatok, amelyek az ellazulást segítik, vannak, amelyek a tudatosságot erősítik, és vannak olyanok is, amelyek az intuíciót ébresztik fel. A könyvesboltokban szaporodó „sikerpraktikák gyűjteménye” hamis illúziókba ringatja a naiv olvasót. Ugyanis majd mindegyik szerző azt tanítja, hogy „kerüld a negatív gondolatokat, tartsd be a diétát, mindennap meditálj, vizualizálj, juttasd kifejezésre az érzéseidet és akaratodat, ugyanis csak így nyerheted el az örök üdvösséget”. Csakhogy ez nem igaz. A tudatosság folyamata összetett és rejtélyes. Igenis el kell fogadni, hogy a negatív gondolatok és események is hozzátartoznak az életünkhöz, nélkülük ugyanis nincs ellenpólus, nincs pozitív energia. Sok esetben azért történik a rossz, hogy végre „sokkos állapotba hozzon” és kimozdítson a holtpontról. Ha tehát ezt nézzük: a fizikai betegség sem feltétlenül negatív esemény. Hiszen lehetőséget ad a tanulásra, saját belső igényeink feltárására. Ahogy a válás, a haláleset is megtanít új értékek felkutatására. A Plútó, a Szaturnusz és a Jupiter már az előző hónapokban sok fájdalmas, tragikus eseményt gerjesztett. Most már lassan oldódik a köztük lévő nagyon feszült fényszögkapcsolat, de ez még nem jelenti azt, hogy vége a próbatételeknek. Van, akinél tovább folytatódik, másoknál csak most kezdődik. A Plútó a múlt lezárását sürgeti, de a Jupiter megteremti a lehetőséget egy új, jobb világ kialakítására. Ez a következő hónapok feladata.