Szólított az Út, és elfogadtad a meghívást? Tervezed a zarándoklatot, vagy már úton is vagy? Szeretnénk felkészíteni a problémás helyzetekre is, ha pedig mégis nehézséged adódik, segítünk kimászni belőle. Íme egy csokor a legfontosabb tudnivalókból!
Tempó
700-800 kilométer gyaloglás nagyon sok, fontos, hogy tiszteletben tartsuk a korlátainkat! Aki nem sportol rendszeresen, nem jár túrázni, kevésbé edzett, idősebb, vagy az egészségével van problémája, maximum 20 km gyaloglást tervezzen egy napra. Vagy szánjon hosszabb időt az útra, vagy válasszon Santiagóhoz közelebbi kiindulási pontot. (Sarriában lehet legkésőbb úgy elkezdeni az utat, hogy még kaphassunk érte oklevelet.) Az idősebbek, kevésbé edzettek kisebb távolságokat tegyenek meg egy-egy napon, így nem erőltetik magukat túl, és pihenni is több idejük jut. Célszerű 1-2 többletnapot is hagyni, ha valami probléma miatt pihenésre lenne szükség az út során. Az első 3-7 napban (edzettségi szinttől függően) ajánlatos óvatosnak lenni. Nem szabad sietni, gyakran, akár óránként érdemes megállni egy-egy rövidebb pihenőre, ilyenkor célszerű levenni a cipőt és átmasszírozni a lábfejeket.
Vízhólyagok
Vízhólyagjai szinte mindenkinek lesznek az úton. A tünetek mérsékléséhez illetve kezeléséhez az alábbiakra lesz szükséged: – Speciális túrazokni nedvszívó anyagból -Vízhólyag elleni stift: ha érzed, hogy valahol kezdi dörzsölni a lábadat a cipő, mielőbb kend be a stifttel. Általában persze így is kialakul a vízhólyag, de valamivel később és kevésbé fájdalmasan, ez is rengeteget számít! Ha nincs speciális stifted, az egyszerű vazelin is megteszi. – Vízhólyag-tapasz: ha már megvan a hólyag és esetleg ki is sebesedett, a tapasszal kevésbé fájdalmas a gyaloglás. A bőr viszont gyorsabban gyógyul, ha a szállásra érve hagyod levegőzni, esetleg még napoztatod is. – Tű, cérna, kis fiola Betadine-folyadék: a vízhólyagok ellátásához. Varrótűvel fűzzünk át cérnát az elemelkedett területen, lehetőleg szélétől széléig. Ez a bőr már elhalt, úgyhogy nem fáj. Vigyázzunk, nehogy mélyre szúrjunk, és az ép bőrt/húst is megsértsük. A cérna enyhe nyomás hatására kivezeti a savót a hólyagból. Ezután a cérna két végét kössük össze csomóra, de ne húzzuk szorosra, a felesleget pedig vágjuk le. Majd egy nagy csepp Betadine-t tegyünk rá, amit a cérna bevezet a vízhólyag belsejébe. Ez csíp egy kicsit, de megakadályozza az elgennyesedést. Ezután a cérna maradhat akár 1-2 hétig is, nem kell kivenni, ugyanis ez akadályozza meg a kiújulást.
Sebek
A más eredetű sebeket Betadine oldattal mindennap le kell ecsetelni, délután napoztatni és levegőztetni, és éjszakára is lehetőleg szabadon hagyni. Gyalogláshoz használjuk a steril gézlap-ragtapaszcsík kombinációt. A gézlap alá speciális anyagból készült, gyógyfolyadékkal átitatott lapot tegyünk, ez nem ragad bele a sebbe. Ha nem kapunk ilyet, kenjünk a gézlapra Betadine kenőcsöt vagy Betadine oldatot és vazelint. A mély, begyulladt, gennyessé, fekélyessé váló sebeket orvosnak kell megmutatni!
Ízületi fájdalmak
Az ízületi gyulladások megelőzésében fontos, hogy a zsákunk ne legyen túl nehéz (nagyjából a testsúlyunk 10%-a – sajnos ezt nőknek és 80 kg alatti férfiaknak nehéz betartani). Segítenek a botok, ha nem vittünk magunkkal, az út során is beszerezhetjük őket (magunk keresünk, vagy vásárolunk vándorbotot). Jó szolgálatot tesz a térd- vagy bokarögzítő gumi, valamint a rugalmas pólya, népszerű nevén fásli. A fájó pontokat kenjük be gyulladáscsökkentő krémmel, a szálláson hideg vizes borogatást is tehetünk rá.
Izomfájdalmak
Izomfáradtság, izomláz esetén használjunk izomlazító krémet, gyaloglás után masszírozzuk meg és nyújtsuk az izmokat.
Leégés, napszúrás
A napégés elkerülésére használjunk naptejet, ha már megtörtént a baj, kenjük be a bőrünket gyulladáscsökkentővel és a következő napokban kíméljük a napsugaraktól. A napszúrás megelőzésére napsütésben 10 óra után már fejfedőt kell hordani. Ha mégis elfelejtjük, a napszúrás első tüneteire (rossz közérzet, borzongás, émelygés, fejfájás) pótoljuk a mulasztást, igyunk bőven folyadékot és árnyékban, lehetőleg hűvösben feküdjünk le. Ha erre nincs lehetőség, a legközelebbi szálláshelyen álljunk meg, aznap már ne gyalogoljunk tovább.
Éhség, szomjúság
Reggel ne induljunk el éhgyomorral, előző nap gondoskodjunk a másnap reggeli élelemről is. Az út során könnyű elfelejteni, milyen nap is van, mégis figyeljünk rá, hogy hétvégén nehezebb a bevásárlás. Keksz mindig legyen nálunk vésztartalék gyanánt! Kell a szénhidrát, ráadásul a gyomorban is teltségérzetet okoz. Fontos, hogy sok vizet igyunk, de a teherbíró képességünkre is tekintettel kell lennünk, ezért nem cipelhetünk magunkkal akármennyi kulacsot. Változó ugyan, de elég gyakoriak a kutak is. Egy egyliteres kulacs megtöltve elég lesz a következő kútig, ez alól csak néhány szakasz képez kivételt. Ha elfogyott a vizünk, kút sincs és lakott település sem, találhatunk útszéli almafákat, szederbokrokat és szőlőtőkéket, a gyümölccsel pótolhatjuk a folyadékveszteséget.
Eltévedés
Hátfájás, vállfájás
Ha menet közben fájni kezd a hátunk, vállunk, de épp nem tudunk, vagy nem akarunk megállni, hívjuk segítségül a botunkat. Vessük át vízszintesen a nyakunk mögött a vállunkon, és kapaszkodjunk a két végébe. Ez menet közben is engedi lazulni a váll- és hátizmokat. A botot a hátizsák feneke alá is helyezhetjük és a segítségével kicsit megemelhetjük, így átmenetileg kisebb súly nehezedik a vállainkra.