Az utóbbi időben ismét sok „UFO-észlelés” történt hazánkban. Sorra jelezték a fővárosból és vidékről, hogy „fényes gömböt” láttak cikázni az égen, vagy földközelben. A Balaton-környéki jelenség meteorit volt. Ám mi lehetett a többi? Nagy valószínűséggel g
A gömbvillám nemcsak fényjelenség, hanem hatalmas energiát is képes leadni, így jelentős rombolást okozhat, sőt, ölhet is. Dr. Egely György rengeteg adatot gyűjtött a titokzatos energiákról, így a gömbvillámról is. Feljegyzéseiben, cikkeiben nemcsak a jelenség fizikai okáról és magyarázatáról olvashatunk, hanem különös esetekről is. Ebből adunk közre néhányat. Húsz évvel ezelőtt például a rejtélyes fényes gömb megölt egy 27 éves fiatalembert, aki viharban autózott, s amikor elült az égzengés, kiszállt az utasaival az egyik útmenti parkolóban, hogy pihenjenek egy kicsit. A fiatalember egy vasbeton lépcső mellett állt, amikor hirtelen megjelent mellette egy hosszúkás fénynyaláb, ráugrott a férfi hátára, mire ő összeesett és meghalt. Az ingén égésnyomok voltak láthatóak, de más jel semmi. A vizsgálat során viszont kiderült, hogy a belső szerveiben súlyos égési sérülések és roncsolások vannak. A halálát ezek, és egy elektromos ütés okozta.
A gömbvillám valóban jelentős mennyiségű energiát képes leadni, s így jelentős rombolást is okozhat. .Az 1900-as évek elején a Róma melletti Viterbo városkában egy pingponglabdányi világító gömböcske jelent meg egy petróleumlámpa burájában. Egy darabig le-fel ugrált a burában, majd kilibbent onnan, kirepült az ablakon, s a közeli templomhoz érve felrobbant. A főtéren lévő házak tetejéről a robbanás ereje lesodorta a házakról a cserepeket, a templomról a keresztet, és betörte a vastag tölgyfa ajtót. Egely György szerint a gömbvillám a közönséges villám különleges változata, ami a villámból keletkezik, de a becsapódási helytől távol, akár több száz kilométerre is megjelenhet. Zivatarok száma alacsony. Valószínűleg ez a magyarázata annak, hogy nemcsak nyáron, hanem télen is előfordulnak gömbvillámok, amikor zivatarok aligha vannak. Ilyenkor a déli féltekén dúló zivatarokból keletkezett gömbvillám kóborol több száz kilométert és ér hozzánk, általában éjszaka vagy késő este jelenik meg, és aki látja a fényes jelenséget, hajlamos UFO-nak gondolni. A gömbvillám nem csupán egy fényjelenség, az energiája rendkívül nagy. Képes pályája környezetében megváltoztatni az anyagok szerkezetét. Két évtizede egy szőregi családi házba betévedt egy csaknem egy méter átmérőjű, kékes színű zúgó gömbvillám. Néhány másodperc alatt három helyen kilyukasztotta a 25-30 centiméter vastag téglafalat, összetörte a fürdőszobai mosdót, megolvasztotta a rézcsapokat, de a műanyag csapnyitók sértetlenek maradtak. Elolvasztott és részben elpárologtatott mintegy ezer méter hosszú rézvezetéket a falban, majd fekete füstcsíkot húzva maga után tovább repült a község felett. Röptében egymás után olvastak ki a biztosítékok, s egy autójavító műhelyben kékes fénnyel világítani kezdett a szerelő kezében a karosszérialemez. A károsult és családja a frissen épült szép ház tulajdonosai néhány perccel az események után érkeztek haza, s az első sokk után, miközben kezdte felmérni a károkat, észrevette, hogy a falakban a beton egészen puha lett. Kézzel szét lehetett szedni a falat, s a csupasszá vált betonvasak is egészen lágyak lettek, könnyen lehetett hajlítani és nyújtani őket. Ez a hatás még másnap is megmaradt. Két-három nap múlva viszont már légkalapáccsal kellett szétverni az újra megkeményedett betont. A piros tetőcserép néhány helyen ezüstös-szürkés színűre változott, de néhány nap után visszanyerte eredeti színét. Ilyen ijesztő „mellékhatások” után az ember arra gondol, hogy talán mégis jobb UFO-nak remélni a fényes ismeretlen gömböt, mert az idegen lények talán nem akarnak kárt okozni, rombolni, mint amire egy gömbvillám képes.