Aphrodité a szerelem, a szépség és a szexuális gyönyör istennője a görög mitológiában, a rómaiak Vénusz néven tisztelték. Születése meglehetősen különös: a legenda szerint Kronosz sarlójával kasztrálta apját, Uránoszt, és heréit a tengerbe dobta. Ettől a
A görög mitológia meséi
Az istennő neve is születésére utal, hiszen az „aphrosz” szó görögül habot jelent, az Aphrodité jelentése pedig: a tenger habjaiból kiemelkedő. A legenda szerint a szépséges istennő Ciprus szigetén lépett partra, és amerre járt, lába nyomán csodás növények keltek ki a földből. Ezeket az Aphrodité növényeinek nevezett gyümölcsöket és virágokat (rózsa, lótusz, mirtusz, gránátalma, menta, stb.) különösen alkalmasnak tartják a szerelmi vágy fokozására – nem véletlenül hívják őket afrodiziákumoknak. Aphrodité rendkívül szeszélyes és bohó istennő hírében állt. Nagy ünnepeket, Aphrodisziászokat tartottak tiszteletére az ókori Hellász területén. A buja, erotikus ünnepek alkalmával nagy lakomákat rendeztek, Aphrodité papnői pedig erotikus táncot lejtettek, ami gyakran egy-egy néző elcsábításával teljesedett be. E hölgyeket azonban nem tartották prostituáltaknak, mivel a papnőkkel való szeretkezést Aphrodité számára felkínált áldozatnak tekintették. A szépséges és rakoncátlan istennő sok fejtörést okozott Zeusznak. A főisten félt, hogy Aphrodité kegyeiért véres csatákat vívnak majd az olümposziak, így a béke érdekében Héphaisztosznak, a kovácsistennek ajánlotta fel őt. Az Olümposz legrútabb istene feleségül is vette a szépséget, és pazar ékszerekkel halmozta el. Ám Aphrodité vére forrt, szerette a vígasságokat és a fülledt erotikát, így hamarosan eltávolodott férjétől. Hírnevéhez méltóan sok szeretővel büszkélkedhetett. Az istenek közül legjelentősebb szerelme Arész, a hadisten volt (a római mitológiában Mars), akitől Erósz és Anterósz született. A halandók közül Adóniszt és Ankhiszészt szerette, ez utóbbitól született Éneasz (Aeneas). Az Erisz által az istenek közé gurított, „A legszebbnek” feliratú aranyalmát is Aphrodité nyerte meg Párisztól, miután a legszebb halandó asszony, Heléna szerelmét ajánlotta fel a férfinak. Ezzel robbant ki a trójai háború.
Római regék, magyar mondák
A rómaiak nem írtak olyan szép meséket isteneikről, mint a görögök. Ők úgy képzelték, hogy isteneik a családhoz tartoznak, akár a közeli rokonság. Csak később ábrázolták őket fenségesnek és hatalmasnak, amikor már meghódították a görög földet, és azonosították isteneiket a görög istenekkel. Aphrodité megfelelője náluk Vénusz. Ő eredetileg a virágzó tavasz istennője volt, csak később kezdték a szerelem és a szépség istennőjeként is tisztelni. A rómaiak a szépségnek egyébként is nagy jelentőséget tulajdonítottak. A szépségápolás, a fürdők, a számtalan szépítőszer használata mind Vénusz szolgálatát jelentette. Julius Caesar, a hadvezér is Vénusz nagy tisztelője volt, sőt családfáját is a szépség istennőjétől származtatta. A görög és a római mitológia felidézése mellett ne feledkezzünk meg a magyar vonatkozásokról sem. Hiszen az ősi mondáinkban szereplő Csodaszarvas homlokán ragyogó csillag a Hajnalcsillag, ami azonos az ég legragyogóbb csillagával, a Vénusz bolygóval. Vénusz istennő neve a mi elő-ázsiai ős-rokonnépeinknél Istár és Asztarte volt.
Az istennő üzenete az asztrológiában
Sok híres társához hasonlóan Vénusz is helyet kapott az asztrológiai vonatkozásokat hordozó bolygók között. Jellege szerint nőies, negatív, passzív és földies. Napja a péntek, száma a 6. Az állatövi jegyek közül a Bika és a Mérleg uralkodó bolygója. Míg a Bika jegyében a földies, fizikai jellegű, addig a Mérleg jegyében a levegős, éteri jellegű sajátosságok jelennek meg inkább. Vénusz a nőiesség, a szerelem és szépség istennője volt, nem véletlen hát, hogy az égitest jele a nőiesség egyik kelléke: egy kézitükör. A Vénusz bolygó az asztrológiában az emberi érzelmeket szimbolizálja, a szerelem, a nőiesség, a kecsesség, a harmónia, a szépség, a szépérzék, az ízlés, az értékítélet megtestesítője. Az egyensúlyra való törekvés feladatát hordozza: ez az érzelmek mellett tükröződhet a megjelenésben, a stílusban, az élet szeretetében, a művészetek iránti vonzódásban is. Horoszkópunkban a Vénusz jelzi, hogy miként teremtünk kapcsolatokat, milyen emberekkel vagyunk jóban (vagy nem), mit gondolunk értékesnek, mit látunk szépnek, mi szerez örömöt számunkra. Megmutatja, hogy milyen a harmonizációs készségünk, a kényelemre való törekvésünk, és hogy vannak-e művészi hajlamaink. Férfiak születési képletében a nőkhöz való viszony minőségét, intenzitását, harmonikus mivoltát vagy zavartságát testesíti meg. A női képletben a szülött nőiségét, szexuális ösztönvilágát, zavart, vagy harmonikus érzékiségét jeleníti meg. Ami az egészségügyi vonatkozásokat illeti, az emberi szervezetben az egyensúlyteremtéssel áll kapcsolatban a mirigyrendszer, a vese, a torok, az emésztés és a vérkeringés, így a bolygó ezeket uralja. A testi szépség hordozójaként a Vénusz uralma alá tartozik a női (bal) mell, a női nemi szervek, a kötőszövetrendszer, különös tekintettel a zsír-raktározásra.
A Vénusz energiája
Ha a Vénusz energiája túl kevés a horoszkópban, akkor az általa jelképezett tulajdonságok gyengén vagy gátoltan nyilvánulnak meg. Az illető vitatkozó, követelődző, harcias, akaratos, modortalan. Társaságban nem megfelelően viselkedik. Vágyódik jó párkapcsolatra, de nehezen tudja elérni. Igyekszik alkalmazkodni, de ez nem mindig sikerül. Nincs tekintettel másokra. Sértő és bántó, akkor is, ha kedves akar lenni. Rossz az ízlése, elhanyagolja a külsejét és a környezetét, nem ad magára. Nem talál örömöt az életben. Nehezen fejezi ki a szeretetét. Anyagcsere- és hormonzavarai lehetnek. Ha a Vénusz energiája túl sok a horoszkópban, akkor az általa jelképezett tulajdonságok túlsúlyban vannak. A szülött túl sokat törődik a formákkal és a külsőségekkel. Mindenáron tetszeni akar. Békére és kiegyezésre törekszik, még saját akarata teljes feladásával is. Állandóan másokhoz alkalmazkodik. Túlságosan kedveli a kényelmet és a fényűzést. Ellustulhat, csak a szórakozás érdekli. Mindig tudatosan viselkedik, mintha szerepelne. Mesterkélt, modoros a beszéde és a viselkedése. Anyagcsere-zavarok és cukorbaj fenyegetheti. Akár energiahiány, akár energiatöbblet áll fenn, azt mutatja, hogy az illetőből hiányzik a belső harmónia, a kiegyensúlyozottság. Az ilyen nőnek nincs igazi vonzereje, az ilyen férfi pedig nehezen talál megfelelő női partnert. Ha azonban a Vénusz energiája harmonikusan nyilvánul meg a horoszkópban, az általa jelképezett tulajdonságok helyes arányban és természetesen fejeződnek ki. A szülött vonzó, barátságos, szeretetre méltó, életvidám, harmóniára törekvő, kiegyensúlyozott, békeszerető. Érdeklődik a művészetek iránt, esetleg művészi tehetsége is van. Jó a szépérzéke, a forma- és arányérzéke. Ízléses, kedveli a szép környezetet, a természetet.