A Discovery News szerkesztősége azon szempontok szerint szerkesztette top 10-es listáját, hogy mely felfedezések gyakorolták a legnagyobb hatást életünkre és világról alkotott ismereteinkre.
10. A tizedik helyen az Eris bolygó felfedezése végzett. 2005-ben Mike Brown egy Plútónál 27 százalékkal nagyobb bolygót talált, megfosztva ezzel bolygó statusától a Naprendszer eddig legkisebb bolygóját – számol be a DiscoveryNews.
9. Kilencedik helyen szintén egy 2005-ös felfedezés: Mary Higby Schweitzer és kollégái lágy szövetet találtak egy Tyrannosaurus csontjában. A minta elemzése során olyan aminosavakra találtak, amelyek a mai csirkék szervezetében is megtalálhatóak, ezzel újabb megerősítést nyert a dinoszauruszok és a madarak kapcsolata.
7. 2002-ben Csád északi területén új emberős maradványaira találtak. A 6-7 millió éves Sahelanthropus tchadensis a vártnál korábbra tette az emberi törzsfejlődés kezdetét. Az emberiség történet további részletekkel gazdagította az Ardipithecus ramidus. A 4,4 millió éves, bizonyítottan két lábon járó emberős megfosztotta Lucyt a legrégebbi ember statusától, a hetedik helyet érve el ezzel.
6. A hatodik hely ismét az asztronómiáé: 2000-ben a tudósok közvetlenül érzékelték az első exobolygót, vagyis olyan bolygót, amely a Naprendszeren kívül található. Azóta mintegy négyszáz ilyen égitestet regisztráltak.
4. 2007-ben áttörés történt az őssejt kutatásban. A negyedik helyen álló felfedezés a bőrsejtek őssejtté alakítása. Az eredmény egyrészt megszűnteti az embrionális őssejtek használatával kapcsolatos etikai problémákat, másrészt lehetővé teszi, hogy a betegeket saját DNS-üket tartalmazó őssejtekkel kezeljék.
3. 2008-ban a figyelem a Marsra irányult, a NASA Phoenix nevű Mars-járműve ugyanis megerősítette, hogy a vörös bolygó felszínén jég található. A harmadik helyen végző felfedezés megerősítette a reményt, mely szerint valamilyen életformát találhatnak a Marson.
2. Második helyen ismét a genetika: 2003-ra évtizedes kutatás eredményeképpen feltérképezték az emberi génállományt.
1. Az elmúlt évtized volt a legforróbb a mérések története óta, így nem csoda, hogy a Discovery listáján az első helyet a gleccserek olvadása foglalja el. A jelenlegi tudásunk szerint nem csak az Északi- és Déli Sark jégsapkája van eltűnőben, de hamarosan búcsút mondhatunk a Kilimandzsáró havának is.
Forrás: DiscoveryNews – Világgazdaság Online