Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallunk földcsuszamlásról, árvizekről, meteoritrajokról, vulkánkitörésekről és szökőárak pusztításáról. Egyesek a szélsőséges időjárás mögött klímakatasztrófát és közelgő világvégét sejtetnek.
Új kutatások szerint a Föld 500 millió év múlva lakhatatlanná válik. James F. Kasting, a földtudományok professzora (Pennsylvania State University, USA) szerint a Nap fokozatosan nagyobbá és fényesebbé válik, és amikor az átlaghőmérséklet eléri a 60 C-fokot, akkor a levegő 10-20 százalék vízpárát tartalmaz majd. A vízpára feljutva a sztratoszférába oxigénre és hidrogénre bomlik, ez utóbbi kiszökik a világűrbe, és a Föld 1,2 milliárd év múlva elsivatagosodik. A felmelegedés hatására az óceánok lekötik a növények számára létfontosságú szén-dioxidot, és 500 millió év múlva megszűnik bolygónkon minden növényi élet (és ezzel együtt minden). Tehát a Földnek alig félmilliárd éve van hátra – állítja Kasting. A fizikaprofesszor Fred Adams (University of Michigan) szerint nem megsülni, megfagyni fogunk. Ugyanis egy, a Naprendszer közelében elhaladó csillag gravitációs hatása eltérítheti a Jupitert. Az pedig a Földet taszíthatja ki mostani pályájáról, mi pedig vagy a Napba zuhanunk, vagy kirepülünk a csillagközi térbe, ahol fagyhalál vár ránk.
Lesz még „holnapután”?
Századok óta szennyezzük környezetünket. A globális klímaváltozás vizsgálata az ENSZ keretében a hetvenes években kezdődött, és ma is a figyelem középpontjában áll. A hazánkat érintő éghajlatváltozással a Magyar Tudományos Akadémia foglalkozik. Több tucat akadémiai tudós dolgozik a VAHAVA-programon (a mozaikszó a változás, hatás, válaszadás szavak kezdő szótagaiból áll össze), amely a Kárpát-medencében lezajló változásokra koncentrál, azt vizsgálja, hogy a lassú felmelegedés milyen regionális változásokat idéz elő. Szerintük nem a hőmérséklet-emelkedésre kell felkészülni, hanem a szélsőséges időjárási jelenségekre. Várhatóan megszűnnek a nagy hidegek, kevesebb lesz a téli csapadék, a nyári rekordhőmérsékletek száma szaporodik és hosszú, száraz időszakokra számíthatunk. Nincs két egymást követő év, amikor a hőmérsékleti, napsugárzási, és a csapadékeloszlási adatok azonosak lennének. A Föld kultúrtörténete és a régészeti kutatások eredményei szerint több világvége is volt már bolygónkon, ám a fizikai értelemben vett élet soha nem semmisült meg – hangsúlyozza Nagy-Pál Ilona asztrológus. Szerinte nem kell felkészülnünk különböző, előre láthatatlan katasztrófákra és nem kell rettegnünk a világvége jóslatoktól.