Több ezer évre nyúlik vissza a legrégebbi tisztálkodószer, a szappan története. Budapest illatszerboltjaiban rendkívül széles választékot találhat ezekből a vásárló. Nem biztos azonban, hogy azzal is tisztában van, melyik szappan mire való.
Ahány szappan, annyi hatás. Válasszunk bőrünk igénye szerint. Szinte hihetetlen, de a legrégebbi szappanrecept háromezer éves. A Tigris és az Eufrátesz partján akkor még olajból és hamuzsírból főzték a tisztálkodószert. Nem sokkal később pedig elkészült az első gyógyszappan, amely sót, különféle olajokat és sört tartalmazott. A régi görögök agyagból, a rómaiak pedig bablisztből és szódából alkottak masszát, amit borral itattak át. Ez utóbbi nem volt éppen kellemes illatú, mint ahogy az a szappan sem, amelyet a magyar falvakban főztek sertészsírból és bőrkéből. Hatalmas fejlődésen ment keresztül az utóbbi években a tusfürdőpiac, méghozzá a szappanok rovására. A gyártók újabb és újabb termékei háttérbe szorították a régóta kapható klaszszikus tisztálkodószereket. A divatos folyékony szappanok ma már jóval népszerűbbek, mint a szilárd állagúak, pedig semmivel sem képesek többre. Az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy a szappan szárítja a bőrt, emiatt mégis a legtöbben csak kézmosásra használják. Léteznek azonban olyan, természetes anyagokból előállított különleges készítmények, amelyek a tökéletes tisztító hatás mellett az egyes bőrtípusoknak megfelelő ápolást is garantálják. Ezek használatával számos bőrprobléma enyhíthető, sőt megelőzhető.
Szappankészítés saját kezűleg
A művészellátó boltokban kapható tiszta növényi alapanyagból készült, átlátszó és fehér glicerin szappantömbökből különféle kiöntőformák segítségével szebbnél szebb szappanokat készíthetünk. Konyhai reszelőn reszeljük le a tömb felét és tegyük vízfürdőbe. (Egy edényben melegítsünk vizet, és ebbe állítsuk a reszelékkel teli tálat.) A darabkák megolvadása után a folyékony masszát öntsük formába úgy, hogy csak félig töltse meg azt, és tegyük egy éjszakára a hűtőbe. Helyezzük a dekorációt a megszilárdult anyag közepébe, majd melegítsük fel a maradék reszeléket, és öntsük rá. Ha kész, a formát tegyük újra a hűtőbe egy éjszakára. Másnap kész a mű.
Hatóanyagok, bőrtípusok
Másféle hatóanyag szükséges a zsíros, más az érzékeny bőr ápolásához. Járfás Béláné kozmetikus mester szerint vannak gyógyhatású készítmények, amelyekből a különféle bőrtípusú emberek választhatnak. Jobb, ha az allergiások a patikákban kapható mosakodókrémeket vásárolják.
- Zsíros, pattanásos bőrűek használjanak bergamottos szappant, ami szabályozza a faggyútermelést. Az antibakteriális szappanok eltávolítják a pattanásokat felülfertőző kórokozókat.
- Száraz bőrre megfelel a mandula- vagy kukoricaolajas, hársfavirágos készítmény, amely hidratál és gyengéden tisztít.
- Érzékeny bőr ápolására kamillás és levendulás szappanfajtákat ajánl a kozmetikus. Ezek nyugtató hatásúak és nem irritálnak.
- A dörzsiszappan a benne lévő apróra őrölt növényi anyagoknak köszönhetően nemcsak tisztítják, hanem radírozzák is a bőrt.
- Az illatos szappanok az orrunkat is kényeztetik. Az aromaterápiás szappanok természetes illóolajokat tartalmaznak.