Manapság divat angyalokról beszélni, találgatni feladataikat, méricskélni erejüket. Nincs is ezzel semmi baj, hiszen az embernek szüksége van arra, hogy higgyen valamiben, hogy támaszra, vígaszra leljen, amikor válságban van.
De mielőtt a nevükön szólított angyalok, arkangyalok segítségét kérjük, vagy mielőtt az angyalokkal díszített jóskártyához fordulunk tanácsért, gondoljuk csak át, honnan is kaptunk igazi hírt e számunkra oly kedves „angyalvilágról”. Mindannyiunk számára evidens, hogy az angyalok szorosan kötődnek Istenhez, és az ő „tevékenységéhez”. Legegyszerűbb tehát, ha az angyalokról többet szeretnénk tudni, ha a Bibliához fordulunk. Az Ószövetségben mintegy száznyolcszor, az Újszövetségben pedig százhatvanötször találkozhatunk olyan fejezettel, ahol angyalokat említenek. Bőséges információra lelünk tehát a Szent Könyvben, hogy megalapozhassuk az angyalokról szerzett információinkat.
Mi dolguk az angyaloknak?
Az angyal szó valójában a görög aggelos-ból származik, ami hírnököt jelent. Nem kell sokáig kutakodnunk, elég, ha Szűz Mária fogantatására gondolunk. „A hatodik hónapban pedig elküldeték Gábriel angyal Istentől Galileának városába, a melynek neve Názáret, egy szűzhöz, a ki a Dávid házából való József nevű férfiúnak volt eljegyezve. A szűznek neve pedig Mária. És bemenvén az angyal ő hozzá, monda néki: Örülj, kegyelembe fogadott! Az Úr veled van, áldott vagy te az asszonyok között. Az pedig látván, megdöbbene az ő beszédén, és elgondolkodék, hogy micsoda köszöntés ez?! És monda néki az angyal: Ne félj Mária, mert kegyelmet találtál az Istennél. És ímé fogansz a te méhedben, és szülsz fiat, és nevezed az ő nevét Jézusnak. (…) Monda pedig Mária az angyalnak: Mimódon lesz ez, holott én férfiat nem ismerek? És felelvén az angyal, monda néki: A Szent Lélek száll te reád, és a Magasságosnak ereje árnyékoz meg téged; azért a mi születik is szentnek hivatik, Isten Fiának.” (Lukács 1. 26-35.) De nem csak a hírnök szerepét kapják az Írásban az angyalok. Olyan utalásokat is találunk, amikor prófétákat, papokat vagy gyülekezeti vezetőket ábrázolnak angyali tulajdonságokkal. De lehetnek hírnökök jelenségek, vagy tárgyak is, amilyen például az égő csipkebokor, ami Mózest meggyőzte arról, hogy Isten szól hozzá, vagy a felhőoszlop és tűzoszlop, ami óvott a forróságtól, illetve megvilágította Mózes népének az utat: „És felhőnek oszlopában vezetéd őket nappal s tűznek oszlopában éjjel, hogy megvilágítsd nékik az utat, melyen menjenek.” (Nehémiás könyve, 9. 12.) Általánosan pedig lelkek egész soráról beszélhetünk, akiket Isten teremtett, beleértve a jó és rossz angyalokat, illetve a különleges angyalokat, mint a szeráfok, kerubok, arkangyalok.
|
Hogy születtek az angyalok?
Az angyalok nem maguktól lettek, és nem voltak öröktől fogva. Őket is Isten teremtette, ahogy mindent és mindenkit. „Te vagy egyedül az Úr! Te teremtetted az eget, az egeknek egeit és minden seregöket, a földet és mindent a mi rajta van, a tengereket minden bennök valókkal együtt; és te adsz életet mindnyájoknak, és az égnek serege előtted borul le.” (Nehémiás könyve, 9. 6.) Hogy e „seregek” teremtése mikor történt, arra nincs konkrét utalás a Bibliában. Talán az Ég teremtése után, és a Föld teremtése előtt, hiszen Jób könyve szerint „ujjongtak mind az istenfiak”, amikor a Föld megteremtetett, vagyis akkor már létezniük kellett. Hogy hányan vannak, arra sincs pontos adat a Szentírásban, csak következtetni tudunk, hogy nagyon sokan. Nem is egyenként vannak számon tartva, hanem seregenként: „Avagy azt gondolod-é, hogy nem kérhetném most az én Atyámat, hogy adjon ide mellém többet tizenkét sereg angyalnál?” (Máté, 26.53.) Mivel az angyalok nem halandó lények, kezdettől fogva vannak, és nem csökken a számuk.
Hogy néznek ki az angyalok?
A Biblia szerint az angyaloknak nincs fizikai testük, bár sok esetben képesek alakot ölteni. Lukács evangéliumában így szól Jézus a rémüldöző tanítványokhoz, akik azt hiszik, hogy képében szellemet látnak: „Miért háborodtatok meg, és miért támadnak szívetekben okoskodások? Lássátok meg az én kezeimet és lábaimat, hogy én magam vagyok: tapogassatok meg engem, és lássatok; mert a léleknek nincs húsa és csontja, a mint látjátok, hogy nékem van!” (Lk. 24, 38-39.) De álljon itt bizonyíték arra is, hogy ha szükséges, képesek alakot ölteni. „A szombat végén pedig, a hét első napjára virradólag, kiméne Mária Magdaléna és a másik Mária, hogy megnézzék a sírt. És ímé nagy földindulás lőn; mert az Úrnak angyala leszállván a mennyből, és oda menvén, elhengeríté a követ a sír szájáról, és reá üle arra. A tekintete pedig olyan volt, mint a villámlás, és a ruhája fehér, mint a hó. Az őrizők pedig tőle való féltökben megrettenének, és olyanokká lőnek mint a holtak. Az angyal pedig megszólalván, monda az asszonyoknak: Ti ne féljetek; mert tudom, hogy a megfeszített Jézust keresitek. Nincsen itt, mert feltámadott, a mint megmondotta volt. Jertek, lássátok a helyet, a hol feküdt vala az Úr.” (Mt. 28, 1-6.) Érdekes, hogy a Szentírásban az angyalok egyetlen kivétellel mindig férfiak. Ez a kivétel Zakariás könyvéből való: „És felemelém szemeimet, és látám, hogy ímé, két asszony jöve elő, és szél vala szárnyaikban, és szárnyaik olyanok, mint az eszterágnak szárnyai, és felemelék a mérő-edényt a föld és az ég közé.” A Bibliában az angyalok sohasem jelennek meg aranyos, dagi csecsemőként, minden esetben felnőttek. Néhány rész a Bibliában szárnyakkal írja le az angyalokat, bár valószínű, hogy az angyalok szárnyak nélkül is képesek helyváltoztatásra. A legtöbb angyalokról szóló rész nem beszél szárnyakról, inkább csak tiszteletet parancsoló megjelenésről, fénysugárzásról, fehérségről, ragyogásról.
Ha meghalunk, angyalok leszünk?
Máté evangéliumában Jézus így szól: ” Mert a feltámadáskor sem nem házasodnak, sem férjhez nem mennek, hanem olyanok lesznek, mint az Isten angyalai a mennyben. (Mt. 22.30) Ebből az utalásból következik, hogy az ember sosem lesz angyal, legfeljebb olyan formában fog tovább élni halála után, mint egy angyal.
Milyenek az angyalok?
Hatalmas erejűek, és ez vélhetően nem annyira a fizikai erőre való utalás, hanem a különféle képességekre. „Áldjátok az Urat ő angyalai, ti hatalmas erejűek, a kik teljesítitek az ő rendeletét, hallgatván az ő rendeletének szavára” (Zsolt.103,20) Hatalmas tudásúak, de nem mindentudók: „Arról a napról és óráról pedig senki sem tud, az ég angyalai sem, hanem csak az én Atyám egyedül.” (mt. 24,36.) És sajnos azt is meg kell állapítanunk, hogy nem is minden angyal jó. Eredetileg minden angyal jó volt, és Isten jelenlétét élvezte. Más angyalok viszont – a Sátántól vezérelve – elfordultak tőle, és most szemben állnak Istennel. „Akkor szól majd az ő bal keze felől állókhoz is: Távozzatok tőlem, ti átkozottak, az örök tűzre, a mely az ördögöknek és az ő angyalainak készíttetett.” (Mt. 25,41.) Felhasznált irodalmak szerzői: Dr. John Bechtle, Paul Eymann Biblia idézetek: Károli Gáspár fordítása Kapcsolódó cikkek: Isten hírvivői, az angyalok >>> Égi őrző-védő szolgálat: az Őrangyalok >>> Ha eljönnek az angyalok >>>