Buddhák, mesterek, megvilágosodottak. Mindenki tudja, hogy léteznek, s hogy valóságosak, mégis oly távolinak, már-már meseszerűnek tűnnek a nyugati civilizáció számára, mintha egy másik világban élnének, s onnan hirdetnék a szellem hatalmát.
Üzenetük arról szól, hogy mivé lehet az ember, ha van bátorsága felfedezni és mások előtt is felfedni önmaga isteni mivoltát. Üzenetük az ereklyéknek köszönhetően a síron túl is hallatják hangjukat, és közvetítik a lényeget: a Buddhák felemelkedésének útja egy tőről fakad minden ember útjával, akárhol is éljen ezen a Földön.
A fény gyöngyei
Amikor egy szellemi vezetőt elhamvasztanak, gyöngyszerű képződmények bukkannak elő a hamvak közül. A tibetiek ezeket ringszelnek hívják. Ezek az ereklyegyöngyök a buddhista szemlélet szerint a magas szintet elért mesterek spirituális értékeinek és bölcsességének a leglényege, egyben emlékeztetik az embert saját alapvető jóság természetére, arra, hogy mindenkiben megvan a belső lehetőség, hogy ezt megvalósítsa. A gyöngy által elérhető a megvalósulást elért személy jelenléte sokak számára, a legtisztább, becses formában. A szellemi mester belső tisztasága jelenik meg ereklye alakjában, s ezek bizonyítják, hogy egy tanító megvalósította életében az együttérzést és a bölcsességet. Azok a személyek, akik után relikviák maradnak, teljesen elszakadtak a lét körétől és lemondtak róla, mert felismerték, hogy a lét köre a szenvedés természetében van.
A legtöbb ereklye a Szkíta Bölcs Buddhától származik, aki i. e. 563-ban született. Miután elhagyta testét, hamvai között tanítványai a gyöngyökhöz hasonló ereklyékből nyolc vázányit találtak. E kincseket elosztották India nyolc nagy királya között, akik nyolc sztupát, buddhista szentélyt építettek az ereklyék elhelyezésére és tiszteletére. Buddha eredeti ereklyéiből az idők folyamán csodálatos módon újak születtek, s így számban megsokszorozódtak, így eljutottak minden buddhista országba.
Az üzenet megsokszorozódása
A ringszel azért létezik, hogy a lehető legtöbb lény javát szolgálja, így ezek megmagyarázhatatlan módon megsokszorozódnak, ha megfelelően tárolják és tisztelettel kezelik. A létrejött gyöngyök száma nagyban függ a tanítványok odaadásától és attól, hogy milyen erős az elkötelezettségük. A Szkíta Bölcs Buddha ereklyéi megsokszorozódtak, és eljutottak valamennyi buddhista országba. Az ereklyékből van mindenféle méretű és színű, a Burmában kiállított legnagyobb darab kb. 6 mm átmérőjű. Ami még ennél is rendkívülibb, az az őt megelőző Dipankara Buddha ereklyéje, ami hozzávetőleg két millió éves. Óriási, tojás nagyságú, fehér, olyan, mint egy igazi szív, és lyukak vannak rajta. Fényes és rendkívül élettel teli.
Maitreja
A Szkíta Bölcs Buddha eltávozásának helyszínén, Kusinagárban, Indiában épül a Szeretet Buddhájának, vagyis Maitrejának 152 méter magas szobra. Ennek szívében kerülnek elhelyezésre azok az ereklyék, melyek több Megvilágosulttól származnak, s útjuk során bejárják a világot, így szórva fényüket az emberekre. Mindenki, aki meglátogatja az ereklyéket, közvetlen kapcsolatba kerül azzal a szellemi eszenciával, amely a Megvilágosodottak lényét járja át ma is. A relikviák megtisztulást hoznak a látogató elméjére, csendet, nyugalmat és békét, s a zűrzavaros gondolatokba beférkőzik valami másvilági lét, valami olyasmi, amire titkon mindenki vágyik, s ami megrenditőleg hat a nyitott szívű emberre. Az ereklyékből áradó legmagasabb rendű finom szellemi energia a boldogság, béke, gazdagság, jólét, áldását adja. Megtisztít az elmében és lélekben, a környezetben működő ártalmas, romboló, negatív erőktől, másfelől megerősíti és megszilárdítja a pozitív fejlődést hozó erőket, egyensúlyt, harmóniát teremt. A felfokozott érzések, semmiből előtörő könnyek gyakoriak az ereklyék jelenlétében. Megmagyarázhatatlanul törnek fel mély, ősi érzések, melyek az ereklyék igazságát bizonyítják. De ezen keresztül feltárják az élet-halál egészének összefüggését is, hiszen az életből eltávozott mesterek haláluk révén, az ereklyék létével sugározhatják tovább bölcsességüket az élőkre. A „holt” anyag és a vibráló élet így egységet alkot, és megmutatja, hogy a lét nem különül el halálra és életre, hanem tovább nem magyarázható egészet képvisel. Az ereklyéket majd 2010-ben helyezik el véglegesen Maitreja Buddha hatalmas szobrának szívében.
Magyarországi ereklyék
2006-ban, a Dalai Láma születésnapjának alkalmával három szent ereklyét helyeztek el Taron, a Kőrösi Csoma Sándor Békesztupában. Egy Buddha hamvaiból származó rubinpiros gyöngyöt, egy a 15. Karmapa hamvai között talált hófehér gyöngyöt, és az 5. Samarpa testének egy csontereklyéjét. A Buddhától származó piros ereklye története 2005-ben kezdődött: Sante Sensei svéd buddhista tanító részt vett egy buddhista világkonferencián Bangkokban. Ott egy thai szerzetestől tizenkét apró gyöngyereklyét kapott, amelyek Buddhától származtak. Hazatérve, elhelyezte őket az oltárán. Néhány hónappal később kinyitotta az ereklyetartót, és meglepetésére a tizenkét gyöngy helyett tizenkilencet talált, a szent ereklyékből újak születtek. A tizenkilenc gyöngy egyikét Sante Sensei a tari sztupa számára ajánlotta fel. Az 1992-ben épült zalaszántói sztupa Európa legnagyobb buddhista szentélye. Dél-koreai, tibeti, svájci és osztrák buddhista egyházak és híveik kezdeményezték a létrehozását. A 30 m magas, 25 m széles sztupa építése során növényi magvakat, vallási dokumentumokat, tibeti könyveket helyeztek az építmény betonjába. A sztupa kupolája fölött kialakított üregben helyezték el a vallásalapító Buddha földi maradványának néhány darabját, apró csontszilánkokat. A csontokat Tibet kínai megszállása idején a dalai láma tanítómestere menekítette Indiába. Ezzel vált a szántói sztupa szent zarándokhellyé, hiszen Európában ma csupán ez a szentély tartalmaz eredeti Buddha-ereklyét, Európa több sztupájában Buddha tanítványainak földi maradványait őrzik. Sokan sejteni vélik, hogy nem véletlenül kerültek Európában pont magyar földre Buddha ereklyéi. Mintha valamiért kitüntetett figyelemmel kísérné a buddhizmus a Kárpát-medence eme szegletét. Egyesek a szkíta- hun – magyar rokonságot emlegetik, s bár sok vitás kérdést vet fel a téma, ha mindez mégis igaz, akkor Szkíta Bölcs Buddha ereklyéi a zalaszántói sztupában igazi otthonra leltek. A Megvilágosultak bizonyára ismerik a választ. További érdekes cikkeket, olvasnivalót, játékot és ajánlót a Kiskegyed Horoszkóp Magazin téli számában találsz. Keresd az újságárusoknál!