Valamennyien kerültünk már olyan nehéz döntéshelyzetbe, mikor teljesen tanácstalannak éreztük magunkat. Jellemző, hogy minél több a választási alternativa, illetve minél inkább rágódunk a megoldáson, annál döntésképtelenebbnek bizonyulunk.
A következő 5 pontban csokorba gyűjtött tanácsok és javaslatok segíthetnek letisztázni a bennünk kavargó érzelmeket, gondolatokat, ezáltal közelebb kerülhetünk a megfelelő döntés meghozatalához.
1. Érvek és ellenérvek megfogalmazása
Ez az elsődleges, kihagyhatatlan lépcsőfok azért szükséges, mert papírra vetve jobban láthatjuk , a pro vagy kontra érvek vannak túlnyomó többségben. Igyekezzünk objektíven és józanul szemlélni a kérdéses helyzetet, és mindenképpen legyünk őszinték önmagunkhoz.
2. Kapcsoljuk be az érzelmeinket és megérzéseinket a döntésbe
Érzelmi próbaválasztásnak is nevezhetnénk a következő metódust: írjuk fel a lehetséges választási opciókat egy- egy darabka papírra, majd a papírfecniket összegöngyölve dobjuk bele egy üvegtálba. Csukjuk be a szemünket, és égi útmutatást kérve találomra válasszunk ki egy cetlit a tálból.
Figyeljük meg, milyen érzelmet vált ki belőlünk a kihúzott üzenet: vajon ha ezt az utat járnánk végig, maradéktalan örömmel töltene el bennünket? Esetleg különös ellenérzés támad bennünk az opció kapcsán, és szorongást, félelmet tapasztalunk ? Hallgassunk szívünk néma szavaira, mert gyakran pont azáltal kapunk választ a kérdéseinkre, mikor igazán beleéljük magunkat egy helyzetbe.
3. Szabjunk határidőt magunknak
Rendkívül hasznos, ha kitűzünk önmagunknak egy végső határidőt, ameddig mindenféleképpen meghozzuk a döntést. Lehet, hogy az odavezető utat szélsőséges érzelmek és a végletek közti billegés fogja jellemezni, de annyira belefáradhatunk a lelkünket mardosó kétségekbe, hogy a végső határidő egyben a megkönnyebbülés, felszabadulás időpontja is lesz.
4. Beszéljünk egy hozzánk közelálló személlyel, akiben teljes mértékben megbízunk
Amikor döntésképtelenek vagyunk, érzelmeink és gondolataink kusza egyveleget képeznek, melyben kissé elveszíthetjük önmagunkat- a vágyaink és félelmeink által teremtett káosz elfedheti lényünk stabil énközpontját. Ha egy bizalmas baráttal vagy családtaggal, esetleg egy érzelmileg kívülálló szakemberrel beszéljük meg a helyzetet, olyan objektív véleményt és segítséget kaphatunk, mely támogatja az önazonos cselekvést és irányválasztást.
5. Végleges döntés helyett csak apró lépéseket tegyünk
Ha fenti pontokat végigjárva is úgy érezzük, képtelenek vagyunk végérvényes döntést hozni, lazítsunk egy kicsit a saját magunkra kötött pórázon. Pihenjünk meg kicsit, és nyugtassuk meg magunkat azzal, hogy talán jelen pillanatban nem rendelkezünk kellő információval a döntéshez, illetve a választás valami miatt még nem időszerű. Tegyünk apró lépéseket a lehetséges irányvonalak felé – akár párhuzamosan is-, és gyűjtsünk még információt, érzelmi és szellemi tapasztalatot az opciókkal kapcsolatosan. Lehet, hogy kis idő elteltével kitisztul a kép.