„Húzd ki magad”? Ki ne hallotta volna gyerekkorában a fenti szöveget. Sajnos, legtöbbször maga a jóindulatú felszólító sincs tisztában azzal, tulajdonképpen mit is kér és elégedetten nézi, hogyan reagál rá a szenvedő alany: kidülleszti mellét, felhúzza vá
És persze öt percig sem bírja megtartani ezt a kifeszített pózt – szerencsére. Sok emberben alakul ki az a tévhit, hogy a szép – azaz az elvárt – testtartás kényelmetlen. Erről azonban szó sincs. Előfordulhat, hogy egy harmonikus testtartást szokatlannak érzünk, de kényelmetlennek soha.
De akkor mit tehetünk?
Az Alexander technikában sosem mondjuk, hogy egyenesítsd ki a gerincedet, helyette a hát hosszabbodásáról és szélesedéséről beszélünk, továbbá nem testtartást emlegetünk, hanem testhasználatot. Ezekben a kifejezésekben benne van maga a folyamat és a mozgás. Ha gyermeknek szeretnénk tanácsot adni, az arra vonatkozzon, hogy egyensúlyban legyen a teste (is). Ha jobb kezével ír, a bal ugyanúgy legyen az asztalon és az író karja se legyen feszes, ne húzza fel a vállát, ne dőljön rá az írásra, ne csússzon hátra a széken, mindkét talpa legyen a földön. És mindez ne utasítás, hanem kérdés formájában történjen „nem lenne kényelmesebb, ha?”. Evés közben ne a fejét hajtsa le hattyú módjára, hanem az evőeszközt vigye a szájához. Ne hagyjuk, hogy túl sokáig maradjon ugyanabban a pozícióban. Az egyensúly legyen meg a tevékenységeiben is. A pihenés ne csak tévénézést jelentsen. A legfontosabb persze a mozgás, olyan sportot válasszon, amiben kedvét leli. Persze a probléma korántsem csak gyerekeket érint.
Alexander tanári tanácsaim tudatos testhasználatra törekvőknek:
Kényelmesen állj a talpadon, érezd, ahogy lábujjaid kényelmesen rásimulnak a talajra, engedd a gravitációt érvényesülni a testeden, ne akard egyik testrészedet sem megtartani a föld felett, helyette keresd meg azt az egyensúlyi helyzetet, amihez a lehető legkevesebb izmot kell használni. Válladat lazán ejtsd le oldalra, nyakizmaid elengedésével fejedet könnyedén egyensúlyozd a gerinceden. Képzeld el magad, mintha egy fa lennél, melynek gyökerei folyamatosan lefelé irányulnak, miközben lombja az ég felé tör. Stabil és ugyanakkor mozgó is. Tudatosítsd magadban, hogy a gerinccsigolyákat csak részlegesen szabad ízületek kötik össze, így a deréktáji szakasz ízületei sem arra valók, hogy annak segítségével hajolgass, erre a célra kitűnően megfelel a csípő gömb- és a térd csukló ízülete. Tudsz-e róla, hogy a „laza pihenő” pozíciók mekkora terhet róhatnak a gerincedre? Például tévénézés közben a díványon előrecsúszni, tehát nem az ülőcsontokon, hanem a keresztcsonton ülni, valamint a hátat begörbítve egy csigolyával támaszkodni a támlára.