A stressz, az időzavar ma a legveszélyesebb betegségforrás. Mindenki rohan, mindenki túl van terhelve, a munkához, szórakozáshoz a pihenőidőből lopkod el órákat, és ezzel felborítja a szervezete biológiai egyensúlyát. Ez a belső óra azonban nem mindenkiné
Az egyénre szabott ritmusok lehetnek eltérőek. A bagoly típusú emberek inkább éjjel aktívak, reggel „használhatatlanok”, legszívesebben fel se kelnének. Számukra a biológiai egyensúly megbomlása az, ha reggel 6-ra kell járniuk dolgozni, miközben akkor még javában aludnának. Ellentétben a pacsirta típusúakkal, akik reggel a legaktívabbak, szinte kidobja őket az ágy, és nem is értik, hogy mások miért olyan álmosak, kókadtak, miért nem tudják élvezni a napkelte gyönyörű látványát. (Őket persze este nehéz ébren tartani, még a színházban is elalszanak?) A belső biológiai óránk működését befolyásolja a Nap, a Hold járása, az évszakok változása – egy a fontos, hogy ne borítsuk fel. Ha belső óránk működésében zavar jelentkezik, szervezetünk próbál alkalmazkodni és rövid időn belül helyreállítja egyensúlyát. A kisebb eltolódásokat még könnyen tolerálja, de ha nagyon felborul a rend, az egészség kerül veszélybe.
Hónapok és évszakok periódusai
Az emberi szervezet működésében megfigyelhető ismétlődő változások, biológiai ritmusok különböző periódusokban zajlanak. A 24 óránként ismétlődő, úgynevezett napi periodikus változások szinte minden fiziológiai működésünket érintik. Ezért változik a nap különböző szakaszában a testhőmérséklet, illetve változás észlelhető a szervezet cukorháztartásában, a vörösvérsejtek számában és az anyagcserében is. Sőt, az utóbbi idők kutatásai alapján az is kiderült, hogy ugyanaz a stressz másképp hat az emberre, ha akkor éri, amikor épp „aktív időszakában” van, vagy ha ellenálló képessége mélypontján.
A napi biológiai ciklus hatása az emberi szervezetre
00-01 óra: Csökken a testhőmérséklet és a vérnyomás, a szervezet nyugalmi állapotban van. Meditációra, relaxálásra legalkalmasabb ez az idő. 01-02 óra: A fájdalomküszöb nagyon alacsony. (A fogfájás ekkor a legkínzóbb!) 02-03 óra: Ilyenkor a máj működése a legerőteljesebb, ekkor dolgozza fel az előző nap minden mérgező anyagát. Ilyenkor sose fogyasszunk alkoholt. A legtöbb gyermek ebben az órákban jön a napvilágra. 03-04 óra: Most a legalacsonyabb a vérnyomás, ekkor még a bagoly típusúak, álmatlanságban szenvedők is könnyebben elalszanak. 04-05 óra: A bőr hőmérséklete ekkor a legalacsonyabb, ilyenkor nyúl takaró után az is, aki egyébként nem szívesen burkolózik be alváskor. A herék maximális mennyiségben lövellik magukból a tesztoszteron férfihormonokat. 05-06 óra: A mellékvesék a kortizon-hormonnal árasztják el a szervezetet. A vérnyomás lassan emelkedni kezd. 06-07 óra: Ekkor termelődik legintenzívebben a nemi hormon szervezetünkben. A vastagbél is aktivizálódik. 07-08 óra: A szellemi kapacitás fokozódik (a bagoly típusúakat kivéve!). 08-09 óra: Szervezetünk salaktalanít, beindul a gyomormozgás. A gyógyszerek ilyenkor a leghatásosabbak, kevesebb tabletta is nagyobb hatást fejt ki. 09-10 óra: Az agy ebben az időben tud legjobban alkotni, tanulni. Nyugodt a szervezet, a lázas beteg testhőmérséklete is lecsökken ilyenkor. 10-11 óra: A szellemi és fizikai teljesítőképesség ilyenkor a legnagyobb. A szív is teljes erőbedobással dolgozik. 11-12 óra: A szív még erősen dolgozik. De már fokozatosan csökkenteni kell a terhelést. Délre ideje megpihenni. 12-13 óra: Nem véletlenül ekkor van az ebédidő. Beindul a nagyfokú gyomorsav termelődés. Az agy tevékenysége csökken, a szervezet minden energiáját az emésztésre fordítja. Az anyagcsere lelassul. 13-14 óra: Ebéd után nem ártana egy kis pihenő, vagy séta. Ilyenkor szinte mindenkire rátör az álmosság. Az epén kívül minden szerv pihenni vágyik. 14-16 óra: Az agy ismét teljes kapacitással kezd dolgozni. A fogorvost ilyenkorra érdemes beütemezni, mert a fájdalomérzet most a legalacsonyabb. 16-17 óra: Fizikai terhelésre, izommunkára kitűnő időszak. 17-18 óra: Bőr- és hajápolásra alkalmas idő. 18-19 óra: Aktív sportoláshoz még mindig optimális. A test kevesebb energia ráfordítással gyorsabban felfrissül. A vesék készek nagyobb mennyiségű folyadék felvételére. Nehéz étellel viszont már ne terheljük a gyomrot. 19-20 óra: A test lassan nyugalmi fokozatra kapcsol. 20-21 óra: Az elmélkedéshez, tanuláshoz, alkotáshoz a megfelelő időszak. 21-22 óra: A vérnyomás csökken, a szervezetnek pihenésre, alvásra van szüksége. 22-23 óra: A nyugalom órája, lelassul anyagcsere, tovább csökken a vérnyomás. 23-24 óra: A test szervei alapműködésre kapcsolnak. Ha valaki mégis ébren van még ebben az órában, ügyeljen arra, hogy ne terhelje a szervezetét, főleg a gyomrát, emésztőszerveit kímélje, mert azok már „alszanak”.