Amikor bedurvul az allergiaszezon, sokaknak begyullad a szeme, és annyira könnyezik, hogy alig lát, folyik és kisebesedik az orra, valamint tüsszentési rohamok kínozzák. Van segítség!
Az Egészségügyi Világszervezet kimutatása szerint az allergiás betegségek száma egyre nő. Magyarországon is mintegy kétmillióan szenvednek allergiától. Az allergia a szervezet védekezőrendszerének a túlérzékenysége, amit idegen anyagok (allergének) váltanak ki.
Európa-szerte évente átlagosan 3 százalékkal növekszik a levegő pollenkoncentrációja, s úgy tűnik, a természet mindezt a mi érdekünkben teszi. Laborkísérletek és szabadtéri vizsgálatok alapján ugyanis bebizonyosodott: minél szennyezettebb a levegő, annál gyorsabban növekednek a növények. Talán ez a természet válasza a civilizációs ártalmakra, hiszen a bujább vegetáció több széndioxidot vesz fel, és több oxigént termel a levegő megtisztítására.
Német szakértők 13 ország adatait elemezve megállapították, hogy a városi területeken évente átlagosan három százalékos, a vidéki területeken évente egy százalékos a pollen koncentráció átlagos növekedése, ám a számok a klímaváltozás miatt valószínűleg tovább emelkednek.
– Az enyhe időnek köszönhetően ráadásul meghosszabbodik a pollen szezon, és új növényfajok is megjelentek a térségben. A térségben a pollen allergiások aránya már így is 25 százalék, de a körülmények hatására ez az arány várhatóan egyre magasabb lesz – mondja Prof. dr. Nékám Kristóf, allergológus, immunológus.
– A városlakók helyzetét rontja a települések sűrű beépítettsége is, mivel ez további hőmérsékletemelkedéssel jár. A városban élő pollen allergiások felső légúti terheltsége önmagában is nehezen kezelhető, de ezt tovább súlyosbítják a légszennyezettséghez kapcsolódó tünetek. Az allergiaterheltség becslésénél a jövőben egyre több tényezőt kell figyelembe vennünk, mivel nem maguk a pollenek okozzák a tüneteket, hanem azok az anyagok, melyeknek hordozói.
Akinél bizonyos tünetek – szemviszketés, könnyezés, orrdugulás, tüsszögés, orrfolyás, megmagyarázhatatlan köhögések, teljesítmény csökkenés, éjszakai felébredések jelentkeznek, s ráadásul az évnek nagyjából mindig ugyanabban a szakában, mindenképp forduljon allergológushoz. A megfelelő kezeléssel ezek a kifejezetten kellemetlen tünetek szinte teljesen visszaszoríthatók, főképp, ha legközelebb már az allergia szezon előtt elkezdjük alkalmazni őket. – tanácsolja dr. Nékám.
Óvintézkedések
Az allergiásoknak persze nem is kell említenünk, hogy szezonban lehetőleg minél többet tartózkodjanak zárt helyen és ne aludjanak nyitott ablaknál. Fontos azonban, hogy gépkocsiban is felhúzott ablakkal utazzanak, használják inkább a légkondicionálót (melyet rendszeresen szervizeltetni kell).
A nyaralás megtervezésénél is érdemes figyelembe venni az adott régióban virágzó növényeket, a legideálisabb célpont a magas hegyvidék, és tengerpart.
A fűnyírást semmiképp sem az allergiás családtagra hagyjuk, és napozni sem tanácsos a fűben közvetlenül a nyírás után. Az ágynemű szellőztetése helyett jobb megoldás a gyakori huzat csere. Hajukból és orrjáratukból naponta mossák ki a polleneket, s az orrmosáshoz langyos, esetleg enyhén tengeri sós vizet használjanak.
Az allergia kezelése a mai napig nehéz feladat, éppen ezért jut fontos szerep a kiegészítő gyógymódoknak, így a természetgyógyászat egyik legősibb ágának, a gyógynövény-terápiának is.
Gyógynövények allergiára
• Szöszös ökörfarkkoró (Verbascum thaphsus): megnyugtatja és ellazítja a légzőrendszert, mérsékli a szénanátha tüneteit.
• Gyömbérgyökér (Zingiberis officinális): a tüdő és az emésztőrendszer működését javító gyógyfűszer.
• Szemvidítófű (Euphrásia officinális): adsztringes (összehúzó) hatású, a felső légutak nyálkahártyáján oldja a hurutot is. A belőle készült teából borogatást készíthetünk a szemre, de szemfürdőnek is jó, ha gyulladt a kötőhártya.
• Máriatövis: a májanyagcserét aktiválja, javítja máj-csít.
• Kasvirág (Echinacea angustifolia): stabilizálja az immunrendszer működését.
• Ginseng: energetizáló, stresszcsökkentő.
Tipp: az allergiahajlamot fokozhatja a rossz emésztés is. Támogassa emésztését apróbojtorján-, borsmenta -, gyermekláncfű-, ezerjófűteákkal.
Vigyázat! Aki a felsorolt gyógynövények valamelyikére allergiás, természetesen kerülje annak használatát.
Alkalmazhatunk gyógynövénytinktúrát is (tömény alkoholos oldat, mely használható belsÕleg és külsÕleg egyaránt), melyet naponta három-négy alkalommal kell használni két-három hétig. Gyors megkönnyebbülést, hosszabb távon (2-3 hónap) akár gyógyulást is nyújthat.
Tinktúra készítése: töltsünk meg egy kisebb befőttesüveget a választott gyógynövénnyel, és öntsünk rá alkoholt. Két hétig tartsuk benne, lehetőleg napos helyen. Utána szűrjük le, és máris alkalmazható. Naponta 3x 1 kávéskanállal tegyük teába vagy ásványvízbe.
Mivel enyhíthetők még az allergiás tünetek?
• Lándzsás útifű – Plantago lanceolata: gyulladáscsökkentő, nyákoldó, köhögési ingert csökkentő hatású, ezért a felső légúti hurutok mellett allergiában is jól használható.
Ligetszépeolaj: sok esszenciális zsírsavat tartalmaz, mely elősegíti a szervezetben a gyulladásgátló (prosztaglandinok) anyagok képződését.
• A szénanátha tüneteit csökkenti különböző stimulálóanyagok fogyasztása, ilyen pl.: a hagyma, a fokhagyma, a torma, a mustár, a zsázsa, a méz és az almaecet.
• Hársvirág – Tilia cordata, Tilia parvifolia: köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő, feszültségoldó.
• Fogyasszunk rendszeresen savanyú káposztát, joghurtot is, hogy elősegítsük a bélbaktériumok működését és az immunrendszer erősítését!
• A La pacho (Aktimun) tea salaktalanít és aktiválja az immunrendszert. 4-6 héten át napi 1 litert érdemes fogyasztani.
• Nonit elsősorban a legyengült szervezetű allergiásoknak érdemes szedni: 3-4 x 2 kapszulát 1-2 hónapig.
• A körömvirág és cickafark megnyugtatja a bélnyálkahártyát és ezzel csökkenti az allergizáló anyagok felszívódási esélyét.
• Napi 1-2 pohár frissen préselt bio-sárgarépalé elegendő béta-karotint tartalmaz a nyálkahártyák fokozottabb védelméhez.
• Roibos tea: más néven vöröstea. Egy Dél-Afrikában élő cserje fiatal hajtásaiból készül. Az utóbbi években egyre népszerűbb, mivel kellemes íze mellett sok kedvező hatása van. Koffeint és teint egyáltalán nem tartalmaz, csersavakban szegény, ezért érzékeny gyomrúak is fogyaszthatják. Számos ásványi anyagot – kálium, kalcium, magnézium, mangán, fluor, réz, cink, vas -, flavonidokat, rutint és kvercetint tartalmaz. Erős antioxidáns, immunerősítő és érvédő hatású. A kvercetin antiallergiás hatását több tanulmány is igazolta.
Vigyázat! Gyógynövényekre is lehet valaki allergiás, ami a készítmény használatakor a tünetek fokozódásához vezethet. Érdemes ezeket is tesztelni.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és friss infókért!