A stressz, még inkább a rá történő helytelen reagálás betegségeket okozhat, és a meglévő betegségeket tovább súlyosbíthatja.
Stressz lép fel, ha új helyzethez, szituációhoz, megterheléshez kell alkalmazkodni. A behatás fizikai, mentális, emocionális, szociális és lelki indíttatású lehet. Csak kellő rugalmassággal lehet visszajutni a normális állapotba.
Az ájurvédikus alkatok és a stressz
Az ajurvéda szerint az egyénre hatnak: az artha – az univerzum erői, a kála – a klíma, évszakos és napi időjárás, a karma – a determináló erők és más kozmikus befolyások: a jelen és megelőző életek jótettei és bűnei, az indriják – az érzékszervek vagy exteroreceptorok.
Az indriják szabályozóként hatnak az arthára, a kálára és a karmára – az indrija számjata (homeosztázis = a szervezet egyensúlya) megőrzésében. Ha az ingerküszöb túl alacsony vagy túl magas, akkor kiegyensúlyozatlanság lép fel, ami belső stresszt eredményez.
A tridosa a három hatóerő a testben, melyek jelentésük sokrétű.
Vata – az idegi modulátor. Pitta – a vegyi modulátor (enzimekkel, hormonokkal, vitaminokkal), a Kapha – a hatást adó vagy kiegyensúlyozó, aminek ellenhatása van.
A ráta jelenthet katabolizmust, azaz a lebontó élettani folyamatok túlsúlyát. A pitta metabolizmust, azaz anyagcserét, a kapha anabolizmust, azaz a felépítő élettani folyamatok túlsúlyát mutatja.
A Pitta az emésztésé, testi hőmérsékleté, éhségé és szomorúságé, az érzékszervek érzékeléséé, stb. Szoros kapcsolatban van Agnival, a test éltető hőjével. Agni a kiegyensúlyozott anyagcsere. Főképpen enzimekre, hormonokra, vitaminokra ügyel. Kapha az oka a test szilárd természetének, ellenálló erejének, megőrződésének romlás ellen és eleve felépülésének is, regenerációjának és újrateremtődésének, azaz reprocukciójának is.
A dosák áthatják az egész testet és elmét is. mindegyik dosa állapota lehet: vriddhi – súlyosbodó (nehezebben elviselhető), ksaja – kisebbedő, számja – egyensúlyban lévő.
Az ember egyedi természete, alkati típusa a prakriti. Prakriti hat az ember felépítésére, testrészeire, szerveire, érzéklelésére, élettani, mentális és pszichikai tevékenységére is. Ezek szerint különbözőségek, másságok vannak. A legtöbb ember kétdosás, és az első dosa erőteljesebb a másiknál. Lehet váta-pitta, pitta-váta, pitta-kapha, kapha-pitta, váta-kapha és kapha-váta.
A szervezet túlélését és a stresszből való gyógyulását nagy mértékben a tridosa mechanizmus integritása determinálja és kapacitása (teljesítőképessége) arra, hogy visszaállítsa magát az egyensúlyba (számja) vagy egyenletes állapotba.
A váta, pitta vagy kapha kibillenésénél, zavaránál negatív emóciók jutnak érvényre. A negatív emóciók károsítják az immunrendszert. Az elnyomott, -fojtott emóció allergiát okozhat.
Az elme akkor van egyensúlyban, amikor nem zaklatott, nyugodt és határozott. Az ilyen állapotú elmével rendelkező ember a legnagyobb hatékonysággal lépes tevékenykedni, és az elméje mindeközben megőrzi egyensúlyát. A kiegyensúlyozatlan elme fokozatosan határozatlan lesz és elmerül a stresszben.
Az elme a következő állapotokat (gúna) ismeri: szattva (tudás, tisztaság), radzsasz (cselekvés, indulat), tamasz (apátia, érdektelenség). A pszichikai sérülések vagy egyensúlyhiány a szattva csökkenése és radzsasz növekedése miatt merülnek fel. A szattva csökkenésével gyengül az elme, határozottság, és a megkülönböztetés iránti képesség (a jó és a rossz megkülönböztetésének képessége). Ha a hasonlatos helyzet sokáig elhúzódik, akkor az elme belemerül a stresszbe. Végeredményben pszichikai rendellenségek jönnek létre: nyugtalanság, depresszió, félelem, és az idegrendszer gyengesége.
A három alkat
Mindenkiben jelen van mindhárom dosa. Ha egyikük egyensúlya felbillen, a többi követi. Mindenkinek ismernie kell saját prakritijét.
Vata alkat hajlamos az alvászavarra, nyugtalanságra, bizonytalanságra, félelemre, szorongásra, gondra, csalódásra, fásultságra, lelki ürességre, enyhébb depresszióra, kielégületlenségre, elkeseredésre, kimerültségre. A Vata stressz hatására kimerül – kiegyensúlyozására a pihenés a legjobb.
A Pitta alkat hajlamos az érzékenységre, türelmetlenségre, ingerlékenységre, haragra, irigységre, féltékenységre, erőszakra. Mesterséges izgatószerei a kávé, tea, cigaretta növelik a pittát. A pitta stressz hatására indulatba jön, amit az izgatószerek csak növelnek, kiegyensúlyozására a nyugalom a legjobb.
A Kapha alkat hajlamos a csendre, nyugalomra, lustaságra, tespedésre, önelégültségre, makacsságra, kapzsiságra, mély depresszióra. A kapha stressz hatására levert lesz, kiegyensúlyozottságára az ösztönzés a legjobb.
Ayurvédikus eszközök és a stresszoldás
Kitűnően lazítja a testet és az elmét a test beolajozása (abhajanga), nem ritkábban heti alkalomnál. A sirodhara, amikor a homlokra olajat csurgatnak, még egy népszerű ayurvédikus procedúra az idegi és pszichés feszültség csökkentésére. Szerezzenek be ayurvédikus porkompozíciókat – brahma és sankhapuspi (belsőleg).
A három típus leírása bővebben
A Vata alkatú emberek
…fizikailag fejletlenek. Mellkasuk lapos, ereik és inaik jól láthatóak. Arcszínük barnás árnyalatú mellette a bor lehet hűvös, érdes, száraz, repedezett. Szokott lenni néhány anyajegyük, sötét színűek. A Vata-emberek általában vagy magasak, vagy alacsonyak, sovány testtel, melyből határozottan kidomborodnak az ízületek, csekély izomfejlettségüknek köszönhetően.
Hajuk legtöbbször göndör és ritka, szempillájuk vékony. Szemük kicsi, mozgékony, néha beesett és fénytelen, a kötőhártya pedig száraz és többé-kevésbé sötét. A körmök törékenyek vagy rücskösek; az orr görbe vagy pisze. Fiziológiailag étvágyuk és emésztésük változó. Néha könnyedén elfogyasztanak hatalmas adag ételeket, máskor egyáltalán nincs étvágyuk. Leginkább a meleg italokat szeretik.
Ritkán vizelnek és székletük száraz, kemény, kis mennyiségű, hajlamosak a székrekedésre. Nemigen izzadnak erősen. Alvásuk éber, nyugtalan vagy rövid tartalmú. Kezük-lábuk gyakran hideg. Az ilyen egyén rendszerint kreatív, tevékeny, élénk és fáradhatatlan. Gyorsan beszélnek, mozognak és járnak, de könnyen kimerülnek és elfáradnak.
Lélektanilag jellemző rájuk a gyors felfogóképesség de sokszor feledékenyek, lehetnek szórakozottak is. A változásokhoz könnyen alkalmazkodnak, de határozatlanná vagy türelmetlenné válhatnak. Általában fejleszteni kell bennük az állóképességet, az önbizalmat és a merészséget. Időnként túl sokat töprengenek és szomorkodnak, ideges természetűek, gyakran kínozza őket a félelem és az aggódás.
A Pitta-alkatú emberek
..többnyire középmagasak, testsúlyuk, méreteik, izomfejlettségük átlagos. Mellkasuk nem olyan lapos, mint a Vata-alkatú embereké, nem látszanak annyira ereik és inaik. Lehet sok anyajegyük vagy szeplőjük, amelyek kékes vagy barnás-vörös színűek. A Pitta-arcszín lehet rezes, sárgás, vöröses vagy világos. A bőr puha, meleg, és kevésbé ráncos, mint a Vatáé. Általában színes és kipirult.
Hajukk finom szálú, selymes, vörös vagy barna, hajlamosak a korai őszülésre vagy kopaszodásra. A szem lehet szürke, zöld vagy rőtbarna. Szemgolyóik kissé kidüllednek, látásuk gyakran gyenge. A kötőhártya rendszerint nedves, rézszínú, a körmök puhák; orruk hegyes néha vöröses. Élettanilag a Pitta-emberek anyagcseréje élénk, emésztésuk jó, étvágyuk nagy. Rendszerint nagy mennyiségu ételt és folyadékot fogyasztanak, a hideg italokat szeretik.
Alvásuk nem hosszú, de zavartalan. Székletük sárgás, laza és bőséges. Általában sokat izzadnak. A testhőmérsékletük magas, kezük-lábuk legtöbbször meleg. Nemigen tűrik a napsütést és a hőséget. Lélektanilag a Pitta-emberek értelmi képességeik jók, intelligensek és ravaszak, lehetnek jó szónokok. Érzelmeikben hajlamosak a dühre, féltékenységre, esetleg gyűlölködésre. Gyakran ambiciózusak és vezető szerepre törekednek.
A Kapha-emberek
…teste általában jól fejlett. Hajlamosak viszont súlyfelesleg viselésére. Mellkasuk kiterjedt és széles; az erek és az inak nem feltűnőek a bőr vastagsága miatt. Izomfejlettségük jó, csontjaik nem domborodnak ki.
A Kapha-arcszín leggyakrabban világos, fehér vagy sápadt. A bőr többnyire lágy, zsíros, nyirkos és hideg. A haj sűrű, sötét, puha és hullámos. Szemük színe mély, fekete vagy kék, a szemfehérje rendszerint hangsúlyozott, nagy és tetszetős. A kötőhártya ritkán vöröses.
Élettani szempontból a Kapha emberek étvágya kicsi, de rendszeres; emésztésük lassan működik és általában kevesebbet esznek más típusoknál. Hajlamosak a lassú mozgásra. Székletük többnyire lágy és lehet halvány színű, lassú ürítéssel.
Verejtékezésük mérsékelt. Alvásuk mély, hosszú vagy túlzott. Általában hosszú életűek és jó állóképességűek, gyakran egészségesek és elégedettek. Lélektanilag rendszerint toleránsak, nyugodtak, megbocsátóak és szeretetteljesek.
Hajlamosak a mohóságra, mások lekötésére, irigységre és birtoklási vágyra. Felfogóképességük lassú, ám végérvényes. Bár időbe telik számukra megérteni valamit, ismereteik megmaradnak.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és szerkesztőséggel kapcsolatos friss infókért!