Az elektroszmog kifejezés találóan foglalja össze a ránk ható elektromágneses sugárzásokat, hiszen a láthatatlan köd mindig és mindenütt körülvesz minket. A mobiltelefonok, a számítástechnikai eszközök, az elektromos készülékek és a villamos vezetékek ész
Egyelőre nem is tudhatjuk, milyen hatásai lesznek például a túlzott mobiltelefon-használatnak, hisz a mobil nagyjából tíz éve került a mindennapjainkba. Az elektroszmog okozta testi és lelki problémáink tipikusan XXI. századi betegségnek számítanak. Egyelőre megússzuk némi fejfájással, alvászavarral, vérnyomásproblémával, de ha nem változtatunk életvitelünkön, hamarosan súlyosabb betegségek is felüthetik fejüket.
Hogyan csökkenthető a sugárzást?
Persze manapság nélkülözhetetlenek a számítógépek és a mobiltelefonok, így az elektromágneses sugárzást kiiktatni nem tudjuk, csupán csökkenthetjük. Kerüljük az elektromos berendezések együttes használatát, és használjunk korszerű elektromos készülékeket, amelyek már minimalizálják az elektromos és a mágneses kisugárzást. Az okos felhasználó utánajár, mennyire szembarát a megvásárolandó monitor, milyen frekvencián működik a legújabb mobil, és amikor lehetséges, távol tartja magát ezektől a szerkezetektől. Hasznos a nem állandóan üzemelő elektromos berendezések, vagyis a televízió, kávéfőző, mikrohullámú sütő, fénymásoló, stb. teljes áramtalanítsa, amikor épp nem használjuk őket. Ily módon nem keletkezik szükségtelen elektromágneses mező.
A nyugodt alvás érdekében
A hálószobában minimalizáljuk az elektromos és a mágneses készülékeket. Az ágyakat célszerű minimum kétméternyire elhelyezni az elektroszmog-gyanús berendezésektől. Jó tudni azt is, hogy az elektromágneses sugárzás keresztülhatol a falakon, a mennyezeten és a padlózaton is, így a hatáscsökkentés csupán nagyobb távolság alkalmazásával, vagy különböző árnyékoló anyagokkal érhető el. Ilyen például a fémfólia, vagy a matrac alá helyezhető speciális védőlepedő. Az is ajánlatos, hogy az ágyak minimum egy méter távolságban legyenek a fűtő- és vízvezetékektől. Az ilyen csöveken keresztül ugyanis tranziens áramok haladnak keresztül, amelyek a cső környezetében váltakozó mágneses mezőt hoznak létre.
További védekezési lehetőségek
– Otthon is figyeljünk a képernyő előtti munkavégzés szabályaira. – A szükséges helyeken árnyékolt kábeleket használjunk. – Nagyfeszültségű felsővezeték, trafó, lokátor, átjátszóállomás védőtávolságain kívül legyen az állandó tartózkodási helyünk. – A hálószobákba és gyerekszobákba ajánlott hálózati kapcsolók beépítése: így az áramvezetékek, valamint lámpák és elektromos berendezések az alvóhelyen csak akkor idéznek elő elektromos mezőket, ha azok ténylegesen áramot fogyasztanak. – A babatelefon vagy más, a lakásban vezeték nélkül használt információs eszköz (ez nem vonatkozik az infra-távirányítókra) környezetében erős mágneses mező jöhet létre, így ajánlott, hogy az ágytól számítva minimálisan egy méter távolságban helyezzük el az ilyen készülékeket. – Csökkentsük minimálisra a mikrohullámú sütő használatát, a bekapcsolt mikrohullámú készülékek környezetében pedig minimum két méter távolságban ajánlott tartózkodni. – Folyamatosan szedjünk megfelelő minőségű vitaminokat.
Lappangó betegségek
Az elektroszmog negatív hatásai – kutatók szerint – 15-20 év múlva aktivizálódnak. Egyes tünetek hamarabb jelentkeznek, például a hosszas monitorbámulás kellemetlen mellékhatásként hamar fejfájást, nyugtalanságot és alvászavarokat okozhat. Ekkor már kezdetét veszi a szervezetünk elleni támadás. Aztán jön a kimerültség, a feledékenység, a szívritmus-zavarok, a pszichés zavarok (például depresszió), egyre gyengülő immunrendszer, esetleg daganatos megbetegedések. Vannak kutatók, akik szerint a számítógépek és a mobiltelefonok egyáltalán nem rombolják sejtjeinket, sugárzásuk ugyan mérhető, de egészségünkre teljesen ártalmatlan. Nem tudhatjuk azonban, hogy ezek a tudósok milyen gyakran kapnak ajándékba „ártalmatlan” szerkentyűket a gyártóktól, hogy jobban tudják vizsgálgatni őket. Más kutatások szerint az elektromágneses mezők mindig ártóak, bármennyire is kicsik. Ugyanakkor a vizsgálatok azt mutatják, hogy a kisebb dózisban érkező sugárzás káros hatásait az ember öngyógyító folyamatai még közömbösítik. Például egy perc mobiltelefonálást követően az agy néhány percen belül újra sugárzásmentes állapotba kerül. Ez biztató, ám sajnos a mobilozás általában hosszabbra sikeredik, ha pedig letesszük a telefont, valaki más kezdi használni a sajátját a közelünkben. Testünk tehát tulajdonképpen folyamatos elektromágneses támadásnak van kitéve.