Amikor az egészség kerül szóba, nem elsősorban a ruha mérete számít. Bár látni fogjuk: az is. A lényeg, hogy vannak olyan számok, amelyekre – egészségünk érdekében – figyelni kell.
80 – A derékbőség
A centiméter sokkal jobb eszköz, mint a fürdőszobai mérleg! A túl sok hasi zsír növeli a cukorbetegség, illetve a szívbetegség kialakulását – akár meg is négyszerezheti a kockázatot!
8 – A hetek száma miután cserélni kell a fogkefét
Ennyi idő alatt (napi két-háromszori használatot feltételezve) a sörték elhasználódnak, rajtuk baktériumok telepedhetnek meg. Elektromos fogkefe fejét is rendszeresen cserélni kell! Ha a fogkeféje a jelzett nyolc hétnél hamarabb elhasználódik, azt jelenti, hogy túl erősen nyomjuk használat közben. A durva fogmosás káros a fogzománc és az íny szempontjából is. Tehát a jelszó: csak finoman és körkörös mozgatással.
70 – A napi zsírmennyiség grammban
Ez a telítetlen (növényi, valamint a halakban lévő) zsírokra vonatkozik. A telítettekből (az állati eredetű, káros hatású zsírokból) viszont szigorúbb a határ: csak 20 grammot szabad naponta elfogyasztani. Ám a teljesen zsírmentes étrend sem egészséges. Valamennyi zsírra feltétlenül szüksége van szervezetnek. A legjobb (telítetlen) zsírok a növényi magvakban, a tengeri halakban, az avokádóban és az olívaolajban vannak. Ezek a fogyókúrát is segítik.
5,5 – Legfeljebb ennyi lehet a koleszterinszint
Ha ennél magasabb, forduljunk orvoshoz. Lehet, hogy csak étrend-módosításra van szükség, és hamar rendbe jönnek a dolgok. A vérben kétféle koleszterin van. A „rossz” (LDL) koleszterin növeli a szívbetegség kockázatát, mert lerakódik az artériák falára. A „jó” (HDL) koleszterin viszont kitakarítja ártó társát a szervezetből.
700 – A kalcium mennyisége
Egyetlen pohár tejben 300 milligramm kalcium van, belátható: nagyon egyszerű a kvótát teljesíteni. Mégis egyre több nő iktatja ki étrendjéből a tejtermékeket, mondván: nagyon hizlalnak. Pedig felmérések bizonyítják, hogy azok, akik elfogyasztják az ajánlott napi kalcium-mennyiséget, általában soványabbak. Akik viszont keveset, azoknál több kalcitriol nevű hormon termelődik, ami viszont növeli a deréktáji zsírlerakódást. Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek és egy kevés sajt biztosan nem hízlal. Az egészséges barna pékáru, az olajos magvak szintén gazdagok kalciumban. A kalciumban gazdag étrend ráadásul akár 50 százalékkal enyhítheti a premenstruációs tüneteket.
24 – Ennyi idő alatt regenerálódnak az izmok
Ha súlyzó- vagy erőgyakorlatokat végzünk, a következő edzésig várjunk legalább 24 órát. Az erőgyakorlatok kiválóak az oszteoporózis (csontritkulás) megelőzésére, de ha túlzásba visszük, különféle bajok (izomhúzódás és társaik) keletkezhetnek. Nem vonatkozik viszont a kötelező 24 órás szünet a kardiogyakorlatokra. Futásnál, úszásnál, biciklizésnél több oxigént veszünk fel, így ezeket bármilyen gyakran lehet végezni. A séta is kardioedzésnek számít, ezért minél többet (és gyakrabban) sétálunk, annál jobb a szervezetnek.
2-3 – Évente rákszűrésen kell részt venni
A méhnyakrákos nők gyakran azok közül kerülnek ki, akik soha nem mentek el rákszűrésre, vagy ha igen, akkor is csak hébe-hóba. Pedig 18 év fölött három évente kell a citológiai vizsgálaton részt venni; a rendszeres szexuális életet élőknek pedig két évente. A vizsgálat ingyenes, fájdalommal nem jár és a méhnyak korai elváltozásait képes érzékelni. És ha esetleg bármilyen furcsa tünetet (vérzést, csomót, fájdalmat) észlelünk: még ha nem is aktuális a szűrés, azonnal keressük fel az orvost!