A hipnózis sokak szemében még ma is valamiféle misztikus jelenség, vagy a „felvilágosultabbak” egyszerűen szélhámosságnak tekintik. Pedig…
Az agy, hasonlóan egy jéghegyhez, két részből áll: a jéghegy csúcsa – a tudat, amely segít mindennapi döntéseink meghozatalában és az új helyzetekben, amikor racionális gondolkodás alkalmazásával kell rájönnünk, hogy mit is kell tennünk és hogyan – és a jéghegy rejtett mélye – a tudatalatti, amely egyfajta „robotpilóta”-ként működik és többféle dologgal foglalkozik, mint például: érzelmek, képzelet, emlékek, autonóm idegrendszer.
A cél kitűzése
Legyen határozott célod, ugyanis enélkül nagyon nehéz a megfelelő szuggesztiókat és a képzeteket kiválasztani. – Ha fogyni szeretnél, mennyit szeretnél fogyni? – Ha szeretnéd visszaszorítani a cigarettaadagodat, hány szállal szeretnéd csökkenteni? – Ha szeretnél magabiztosabb lenni, melyek azok a helyzetek, amelyekben jobban szeretnél boldogulni?
Tűzz ki magad elé egy határozott célt, és egyszerre csak egy célra összpontosíts. Lehet, hogy szeretnéd, ha jobban menne a nyelvtanulás, szeretnél lefogyni öt kilót és szeretnéd fejleszteni az emlékezőképességedet, de ne próbáld meg mindhármat egyszerre elérni. Válaszd ki azt, amelyik bármilyen okból a legfontosabb a számodra, a többi dolgot hagyd későbbre.
Forgatókönyv
A következő lépés azoknak a szuggesztióknak az összeírása, amelyek segíteni fognak céljaid elérésében. Két példa: Fogyás – Célod, hogy leadj 5 kilót „Készen állok megszabadulni a felesleges kilóimtól, amelyekre tovább nincs szükségem. Könnyen és erőlködés nélkül adom le magamról a felesleges súlyt. Az étvágyam egyre csökken: mintha a gyomrom kissé összeszűkült volna, és már nem tudna befogadni annyi ételt, amennyit korábban. Minden nappal egyre könnyebbnek és szabadabbnak érzem magam, egymás után adom le a felesleges kilókat és mindez nagyon könnyen megy! Szerény adagokban eszem, és elégedett vagyok, tökéletesen elégedett, és már látom magam egy nagy tükör előtt állva, amint azt a farmert (szoknyát, ruhát) viselem (válassz valamit, amibe csak akkor férsz bele, ha leadtad a kilókat), és tökéletesen illik rám. Jól nézek ki, és jól érzem magam, könnyű vagyok és szabad.
Használj pozitív szavakat!
A tudatalatti hajlamos szó szerint értelmezni a szuggesztiókat, tehát jobban tesszük, ha kerüljük a negatív kifejezéseket. Ne azt mondd, „nem fogok félni”, hanem, hogy „magabiztos vagyok”. Ne azt mondd, „nem leszek ideges”, hanem, hogy „nyugodt vagyok és kiegyensúlyozott”. Ne azt mondd, „nem szabad sokat ennem”, hanem, hogy „szerény adagokat eszem”.
Jelen időben beszélj!
Ha egy szuggesztiót jövő időben fogalmazol meg, előfordulhat, hogy a tudatalattid, ahelyett, hogy azonnal foglalkozna vele, egyre várja ennek a pozitív eredménynek a bekövetkeztét. Próbáld meg inkább a „magabiztosabb leszek” helyett a „minden nappal egyre magabiztosabb vagyok”-kal.
Ismételd!
Amikor egy szuggesztió összeállításán fáradozol, igyekezz ugyanazt a dolgot többször is beleszőni, ahol lehetséges, más-más szavakat használva, hogy érdekesebb tedd. Néhány példa: „Nyugodt vagyok és kiegyensúlyozott. Jól érzem magam és valami kellemes nyugalom árad szét az egész testemben és agyamban. Élvezem a belsőmben uralkodó derűs, higgadt érzést.” „Lassan mély álomba merülök. Érzem, amint egyre álmosabb leszek, és a gondolatok a fejemben lágyan semmivé foszlanak. A testem ellazul és az agyam lelassul.” Ha egy-egy kifejezésre nem találsz más szavakat, ne aggódj! Használd ismételten ugyanazt a kifejezést.
Alkalmazz képeket
Ennek az a célja, hogy mélységet adj a szuggesztióidnak, és háromdimenzióssá tedd őket. „Már látom magam egy nagy tükör előtt állva.” „Nyugodt és összeszedett vagyok, amint beülök az autóba.” Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!