A mi generációnkat már nem szorítják társadalmi elvárások. Sokunknak fontossá vált a munka, a karrier. Egyre később jutunk el a felismerésig: itt az ideje, hogy végre gyerekem legyen!
Határozott üzletasszony. Egy külkereskedelmi cég feje. Sportos megjelenés, egyszerű rövid haj, mosolygós szemek. Király Éva energikusan, bár felemás cipőben bicegett elém, mikor bekopogtam irodája ajtaján. – Mi történt a lábaddal? – Korcsolyázni voltunk a lányommal? és elestem. A bokám két helyen is eltört, műteni kellett, gipszben van. Csak a férjem cipőjében férek el. Sajnálom, hogy az idei sítúránk így elmarad. – Ilyen sportosan élsz? – Nem mindig volt ez így. Mikor az első házasságom tönkrement, úgy gondoltam, hogy a rengeteg munka mellett jót tesz az aktív pihenés. Elkezdtem síelni, vitorlázni, és hát abban reménykedtem, hogy az új ismerősök között társra is találok. Persze nem így történt. A férjem csak a pálya széléről nézi, hogy síelünk Annával, vagy a partról, hogy vitorlázunk. Nem rajong ezekért a sportokért. – Szóval, megtaláltad? – Nem rögtön. Válásom után hosszú ideig voltam egyedül. Ennek ellenére azért mindig úgy gondoltam, hogy lesz gyerekem, de ahogy múltak az évek, egyre inkább letettem róla. Beletörődtem, hogy nem lesz. Ráadásul volt egy elfuserált terhességem tele orvosi műhibával, műtétekkel, még az első házasságom idején. Maradt egy rossz érzés bennem, hogy nekem talán nem is sikerülhet. Már harminckilenc éves voltam, mikor a férjemmel találkoztunk. Neki már van egy nagylánya. És akkor felvetődött, mi lenne, ha? Kicsit aggódtam, hogy nem fog menni, de pár hónap alatt sikerült teherbe esnem.
Nem csak 35 fölöttieknek!
Terhesség előtt – Méregteleníts, sportolj és élj egészségesen! – Még a tervezés időszakában válassz magadnak nőgyógyászt, akivel folyamatosan tartod a kapcsolatot. – Hagyj fel a védekezéssel legalább három hónappal a tervezett fogantatás előtt. – Menj el nőgyógyászati szűrésre. – Szokj le a dohányzásról, az alkohol-fogyasztásról, és próbálj meg egészségesen élni. – Kezdd el a kismama-vitamin szedését. Beszéld meg orvosoddal, melyiket! Terhesség idején – Végezd el a gyorstesztet. (Patikában kapható.) – Ha a teszt pozitív, menj el orvosodhoz, hogy megerősítse az eredményt. – Jelentkezz a terhesgondozóban és váltsd ki a terhesgondozási kiskönyvedet. – Végeztesd el a belgyógyászati szűrővizsgálatokat: EKG, laborvizsgálatok, fogászat stb. – Járj el rendszeresen a nőgyógyászati kontrollvizsgálatokra. (A 28. hétig általában négyhetente, a 36. hétig kéthetente, utána a szülésig hetente.) – Menj el az ajánlott ultrahangvizsgálatokra. (Általában négy ultrahangvizsgálatot javasolnak: a 8., a 18., a 28. és a 38. terhességi héten.) – Vegyél részt AFP-szűrésen. (Az alfa-fetoproteinnek nevezett fehérjét a terhesség 16. hetében mérik az anyai vérben. Nem megfelelő mennyisége a magzat gerinc- és idegrendszeri rendellenességeire utalhat. Az AFP jelentőségét egyre inkább háttérbe szorítja a széles körben alkalmazott ultrahangszűrés.) Kemény Lilla