A sokoldalúan alkalmazható aromaterápia segít a testi-lelki egyensúly megtalálásában. Lássuk, hogyan válhat a mindennapok részévé!
A több ezer éves múltra visszatekintő eljárás tulajdonképpen az illatanyagokat tartalmazó növények, illetve a belőlük kinyert esszenciák kontrollált formában történő alkalmazása. A kíméletes alternatív gyógymódnak kézzelfogható eredményei vannak, hatékonynak bizonyult például a légúti panaszok, a gombás fertőzések vagy a különböző bőrproblémák kezelésében. Ritkábban esik szó a pszichére gyakorolt pozitív hatásáról, pedig az aromaterápia holisztikus gyógymód: az embert mint egészt veszi szemügyre, így miközben a tüneteket kezeli, alapvetően a probléma okát célozza meg, tehát a testre és a lélekre egyaránt pozitív hatást gyakorol. Az illóolajok nagy előnye, hogy fiziológiás szempontból nem specifikus anyagok, ennek megfelelően többféle, egymástól alapvetően eltérő problémára nyújthatnak megoldást.
Tiszta hatóanyagok
Mielőtt megvásárolnánk egy illóolajat, gondoljuk át, hogy pontosan mire szeretnénk használni. Ha csupán a levegő felfrissítése, a kellemes otthoni környezet megteremtése a cél, akkor olcsóbb terméket is választhatunk. Terápiás célokra azonban kizárólag a magas minőségű természetes illóolajok használhatók – a valódi növényi esszenciát tartalmazó készítményeket szigorúan csak lepárlással, illetve sajtolással állítják elő.
1. Levendula
Mire? Álmatlanság, fejfájás, égési sebek, rovarcsípések, izomfájdalmak.
Miért? Nyugtató, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő.
Hogyan? Hígítatlanul, valamint olívaolajba keverve. Kenhetjük közvetlenül a halántékra, tarkóra, leégett bőrfelületre. Belélegezve kitűnő stresszoldó.
2. Borsmenta
Mire? Migrén, fáradtság, kimerültség, csalánkiütés, orrdugulás, utazási betegség (émelygés).
Miért? Emésztés- és légzéskönnyítő, fertőtlenítő, élénkítő, fájdalomcsillapító.
Hogyan? Belégzéssel vagy a halántékra, tarkóra dörzsölve. Aloégélbe keverve hűsítő hatású.
3. Eukaliptusz
Mire? Orrdugulás, köhögés, felső légúti fertőzések, száraz köhögés.
Miért? Fertőtlenítő, légúttisztító, nyák- és hurutoldó. Gyermekeknek is biztonságos.
Hogyan? Belégzéssel, zsebkendőre, illatlámpába cseppentve, semleges krémbe keverve, a mellkasra és a hátra dörzsölve.
4. Citromfű
Mire? Élénkítés, lábgomba, illatosítás.
Miért? Rovarűző, fertőtlenítő, élénkítő.
Hogyan? Belégzéssel élénkít, olívaolajba keverve és erősen hígítva hatékony lábgomba ellen, illatmécsesben vagy elektromos porlasztóban használva távol tartja a kellemetlen rovarokat.
5. Teafa
Mire? Megfázás, rovarcsípés, karcolások.
Miért? Antibakteriális hatású, szagtalanít.
Hogyan? Belégzéssel megfázásra, náthára, felső légúti fertőzésekre használható. Pattanás vagy lábgomba esetén közvetlenül bekenhető az érintett bőrfelület, a cipőbe cseppentve fertőtlenít.
Segít a szakember
Gyulladások, hegek, krónikus légúti panaszok, női problémák, depresszió, illetve stressz, és még hosszan sorolhatnánk, milyen panaszok esetén érdemes kipróbálni az aromaterápiát. Az öndiagnózis helyett azonban inkább kérjük képzett aromaterapeuta segítségét, vagy végezzünk el egy szakirányú alaptanfolyamot, hogy biztonságosan használjuk az illóolajokat. A természetes szereknek nincsenek mellékhatásaik, csak akkor ártanak, ha véletlenül lenyeljük őket. Kereskedelmi forgalomban nemigen találkozunk olyan illóolajokkal, amelyek kizárólag a klinikai aromaterápiában alkalmazhatók.