A tél már önmagában zsírpárna-növelő évszak, hiszen az évezredek során a szervezetünk arra állt be, hogy télen raktározzon, minden falatot zsírrá alakítson át. Ezt a felturbózott raktározási igényt a karácsonyi-újévi dőzsöléssel igencsak kiszolgáljuk.
A baj az, hogy az a néhány kiló, amit felszedsz alig néhány nap, vagy hét alatt, azt hónapok kemény munkájával se biztos, hogy le tudod adni. Mert a téli „raktárkészlettől” szervezet nehezebben szabadul meg, mint a nyáron véletlenül összegyűjtött zsír- és hájtartaléktól.
Fogyni nehéz
Túl sok a diéta és alakformáló torna-ajánlat, és persze, ezek mindig másnak használnak, neked nem. De miért? Mert legtöbb drasztikus fogyókúrát, kalória-elvonást és kemény edzést ír elő. Ám ez a fajta kalória-elmélet (mely szerint: végy magadhoz minél kevesebb kalóriát és adj le minél többet!) – bizony egy fontos tényezőt kihagy az egyenletből. Ez pedig az anyagcsere. A tápanyagból történő energia-felszabadításnak és a zsírok elégetésének mértéke egyénenként változó. Ha ez viszonylag kicsi, akkor lassú anyagcseréről beszélhetünk, s akinél ez fennáll, annál az elfogyasztott egységnyi ételből hamarabb lesz zsír, mint annál, akinek gyors az anyagcseréje. A kövér emberek anyagcseréje általában lassúbb, mint a soványaké.
Diéták és hibák
Az 1000 kalóriát előíró diétákkal az a baj, hogy a szervezet az éhezést vészjelzésnek tekinti, és jelentősen (akár 45 százalékkal) lelassítja az anyagcserét. Rövid távon ugyan meg lehet szabadulni két-három kilónyi testfolyadéktól, és nagyon jó esetben heti 0.8 kg zsírtól. Ám amint visszatér a fogyókúrázó a „normális” táplálkozáshoz, a leadott folyadékot és zsírt rögtön begyűjti és raktározza a szervezet, Az ilyen jo-jo effektus pedig alaposan megviseli az embert. Annyira, hogy – a kutatók kimutatták -: az átlagosnál nagyobb az ilyen emberek körében a halálozási arány. A nagyon kalóriaszegény étrendnek az a veszélye, hogy a szervezet a saját zsírjainak és fehérjéinek lebontásával próbál energiához jutni. Tehát miközben a zsírtól örömmel megszabadulunk, párhuzamosan lebontódnak a létfontosságú szervek fehérjéi. A zsírszegény étrend hátulütője, hogy a fogyókúrázó gyakran fáradt, bőre fakó, hangulata rendkívül ingatag, nehéz a közelében megmaradni, amíg a kúra tart. A szénhidrátszegény étrend nem annyira a testsúlyt, mint a szellemi teljesítményt csökkenti drasztikusan. Az agy működéséhez ugyanis szénhidrátra van szükség. Hogy akkor mi hoz mégis megoldást? Mondjuk, ha nem hízunk el. Persze, ezt könnyű mondani. De az év végi evészetekről és ivászatokról egyáltalán nem könnyű lemondani. Aki tehát fogyókúrára kényszerül, legjobb, ha a kiegyensúlyozott élelmiszerekből összeállított zsírégető diétát alkalmazza. Ennek lényege: a vércukorszint egyenletes szinten tartása. A zsírégető ásványi anyagok (króm, cink, magnézium) fogyasztása, illetve az éhségérzetet csökkentő testmozgás, vagy más néven „zsírégető testmozgás”. Az étvágy megfelelő szabályozásához szükség van bizonyos mértékű testmozgásra. Aki nem mozog, az falánkká válhat, és ettől még jobban hízni fog. A zsírégetést leghatékonyabban segítő mozgásfajták a tempós gyaloglás, a kocogás, a biciklizés, az úszás, az aerobic, a lépcsőzés, a sífutás, a nordic walking, és minden olyan tartós testmozgás, amelyet kellő ideig és jelentősebb erőkifejtéssel végezhetünk.
Kinek mi és mennyi sok?
Ezt nagyrészt a csillagjegye (s még inkább a születési órájából kiszámítható ascendense) határozza meg. A KOS számára az evés része az életnek, de nem szentel rá nagy figyelmet. Így olykor felszed néhány kilót. De hamar le is adja. Legjobb módszer az erőteljes mozgás, illetve az Atkins-diéta. Szinhidrát-igénye elég kicsi. Talán csak az édességnek nem tud ellenállni.A BIKA számára az evés élvezet, úgyhogy koplalásról szó sem lehet. A 90 napos diéta ad egyfajta ritmust, teltségérzetet, ha mellette el tud szakadni a foteltól. AZ IKREK talán nem is kellene más, mint egy kis rendszert vinni az életébe. Napi 5x kevés étkezés – és a kilók már olvadnak is le a testéről. A RÁKNAK A léböjt a legideálisabb a vizes jegyű rákoknak. Legalább egy hetes kúra – és utána két hétig káposztaleves. A levest különböző zöldségekkel, zöldfűszerrel lehet változatossá tenni. AZ OROSZLÁN számára a Norbi-féle ducitorna, vagy kardiofitnesz, és minden olyan mozgás, ami a szívét kíméli. A tüzes jegyűek számára fontos a fehérje-fogyasztás, ezért az Atkins-diéta lehet ideális. A SZŰZ az ideális alakot tornával tudja elérni. A diéta azért veszélyes, mert könnyen átcsaphat koplalásba, sőt anorexiába vagy bulimiába. A MÉRLEGHEZ az úgynevezett „elválasztó diéta” illik, amikor naponta csak egyfélét fogyaszt, de nincs vitamin- és ásványianyag-elvonás, mert minden nap más fontos tápanyaghoz juthat a szervezet. A SKORPIÓNÁL a kemény fizikai megterhelés és a szaunázás önmagában elég a fogyáshoz. De ha hetente egy léböjt-napot tart, akkor gyorsíthatja az eredményt. A NYILAS tüzes, ám kevés önmegtartóztatásra képes, számára a glikémiás indexre épülő úgynevezett zónadiéta ideális. A lényeg, hogy a vércukorszintje ne ingadozzon! A BAK ideális fogyókúrája a 90 napos elválasztó diéta, kéthetente 1-2 gyümölcsnappal felerősítve. A VÍZÖNTŐ az akupunktúrával kombinált 800 kalóriára szorított gyorsfogyókúrával boldogul leginkább, a turbó-diéta, vagy leveskúra illik életmódjához. A HALAK fogyását a léböjt, a gyümölcskúra és a testkontroll szerinti szétválasztó diéta kombinációja segítheti. Ezt talán nem adja fel idő előtt.Testmozgásnak pedig az úszás és nyáron az evezés.