A zeneterápia már régóta ismeretes a gyógyításban. Az utóbbi évtizedben azonban reneszánszát éli, és már nemcsak a pszichoszomatikus vagy idegrendszeri betegségeknél alkalmazzák (sikerrel!), hanem más területeken is.
A tudományos kutatásokról nem sokat hallottam, viszont amikor nagy veszteség ért, és már-már depressziósan jártam-keltem a világban, mindig ugyanazért a CD-ért nyúltam, ugyanazt az énekest hallgattam hetekig. Sarah Brightman csengő szopránja szinte átjárta a sejtjeimet és úgy éreztem, kicsit könnyebb elviselni a bánatot is. Lehet, hogy igazából a zene volt az, ami meg is gyógyított? Ez a felismerés csak egy nemrég felfedezett cikk olvasása után hasított belém.. A zeneterápiát alkalmazó gyógyítók már a megszólaló beteg hangjából fogalmat kapnak az illető lelki és fizikai állapotáról, és ha még beszéltetik is egy kicsit, akkor máris kiválasztják a neki megfelelő terápiát. Ugyanis minden embernek megvan az „alaphangja”, ami csak rá jellemző rezgés. Szaknyelven ezt individuális frekvenciának nevezik.
Megszámlálhatatlan inger éri a szervezetet
Az emberi test éjjel-nappal, minden pillanatban ki van téve mindenféle hang- (rezgés)-hatásoknak, és ilyen rezgéseket maga is kelt megszámlálhatatlan mennyiségben. Ha bármilyen zavar keletkezik eben az energia-áramlásban, akkor jön létre a betegség (most nem beszélünk a balesetről, mert az egy kicsit más). Bár a lélek és az elme az, ahol a betegség előbb keletkezik, egy idő után a fizikai test is sugározza ennek jeleit. A hang itt igen értékes eszköznek bizonyul. Ez az egyetlen természetes beavatkozási mód, és egyszerre hat mindhárom említett szférára. A hang, amely behatol és együttműködik az emberi testtel, eljut a sejtekhez, amelyekre pozitívan hat.
A zene szétzúzza a korlátokat
Nem kizárt – állítják a terápia alkalmazói -, hogy az ember agya és lelke bizonyos hangok hatására megszabadulhat mindenféle korláttól, amelyek negatívak. A jól megválasztott hangok (rezgések) kellemes változásokat idéznek elő, és másféle gondolkodásra serkentenek. Amint az emberi szervezetben már első ízben áthatolnak ezek a pozitív hangok, impulzust adnak az agynak és elmulasztják a fájdalmat. Ezt kellemes közérzet, teljes relaxálás, boldogságérzés, életkedv kíséri. Az agyban új dolgok alakulnak ki, konstruktív gondolatok és nagy tervek, mindez így együtt egészséghez és elégedettséghez vezet. Barbara Hero, a fizika doktora az Egyesült államokban él és kutatja a hangterápia hatásmechanizmusát. Megállapította, hogy az egyes szervekre milyen frekvenciák jellemzőek. A gyógyítók ennek alapján állítják össze a hangvilla-készletüket, zenélő szerkentyűiket. E szerint a tüdő A 220 Hz, a vastagbél F 176 Hz, a csontok Ab 418,3Hz, a gyomor A 110 Hz, a máj Eb 317,83 Hz, az agy Eb 315,8 Hz, a hasnyálmirigy C 117,3 Hz – és így tovább. A legtöbb gyógyító egyszerre alkalmazza a zeneterápiát és a különféle, a szervektől függő hangvillás vibrálást, vagy hangtálakat. Végül azt sem árt megjegyezni, hogy a hanggal történő gyógyítás nem okoz káros mellékhatásokat. Nem is lehet túladagolni. Felhasznált irodalom: Nemere István: különös gyógyítók, különleges gyógymódok (Bioenergetic Kiadó)