Ez a böjt lehetővé teszi, hogy a test minden porcikája és sejtje eggyé válva, tisztító mechanizmust indítson be a szervezetben.
A Schroth-kúra egy olyan terápia, amely minden egyes sejtre kiterjed, ebben rejlik gyógyító hatásának sokoldalúsága. A Schroth-testpakolások nedves melege és a mesterséges láz, száraz és ivónapok ritmikus váltakozása és a drasztikus étrendváltozás hatására a testben lévő méreganyagok kiválasztódnak.
Élelmiszereinken keresztül nagyon sok méreganyagot veszünk magunkhoz: a különböző műtrágyák, növényvédő és gombaölő szerek fellelhetőek étkeinkben. Ezek a testben a zsírtartalékokkal együtt lerakódnak, csakúgy, mint a gyógyszermaradványok. Ezen anyagok kiválasztódását salaktalanításnak nevezzük. Schroth természetgyógyászata megadja a szervezet számára azt a lehetőséget, hogy saját öngyógyító erejére visszaemlékezzen, szabaddá teszi az utat az egészség felé.
Milyen betegségekre javasolt a Schroth-kúra?
Míg az 1800-as években főleg gyulladásos betegségekre terjedt ki a kúra, ma az antibiotikumos kezelés vette át a helyét. Manapság anyagcserezavarból és túlzott vagy helytelen táplálkozás miatt kialakult betegségek kezelésére is ajánlatos.
Schroth-kúrával kezelhető betegségek: túlsúly, magas vérnyomás, magas koleszterin-szint, gyomor -, bél- és epebántalmak, köszvény, szív- és érrendszeri keringési zavarok, visszér, ödémára való hajlam, bőrpanaszok (ekcéma, furunkulus, allergiás bőrbetegségek), pajzsmirigy elégtelenség, menstruációs zavarok, változó kor panaszai, migrén, reumatikus megbetegedések, izületi megbetegedések
Az elmélet megalkotóját, Johann Schroth-ot, az 1817-ben elszenvedett balesete késztette arra az elhatározásra, hogy valami egészen összetett gyógymódot dolgozzon ki magának. Gyors regenerálódást szeretett volna – mind testi, mind lelki szempontból.
Orvosi tevékenységeinek tapasztalataiból, valamint saját gyógyulásának megfigyeléseiből alakította ki a kúra alapelveit, mely lényege, hogy a beteg testnek minden energiáját a testtisztító mechanizmus mozgósítására kell fordítania.
A kúra alapelemei:
Napi izzasztó testpakolás
Napi meghatározott mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztása
Diéta (kizárólag növényi étkek)
Kiegyensúlyozott testmozgás (megerőltető és pihenő napok váltakozása)
Napi izzasztó testpakolás
A speciális testpakolásokat reggelente alkalmazzák. A kora reggeli kezelés előnye, hogy a test az ágyban jól átmelegszik, és így intenzíven tud reagálni a hideg jelentette ingerre.
A mesterségesen előidézett láz hatására a tisztító mechanizmus működésbe lép, az izomzat ellazul, és megindul a salaktalanítási folyamat.
A pakolás technikája:
A nedves (hideg) jól kicsavart lepedőt a test köré csavarják, ami alatt viszont speciális, előmelegített palackok vannak. A rögzített csomagolásra még dunyha és takaró kerül. Ez a pakolás 2 órán keresztül marad a vendégen.
A testhőmérséklet a pakolás alatt 1-2 °C-kal emelkedik. A megnövelt hőmérséklet a májműködést fokozza, anyagcsere növekedést eredményez. A megnövekedett anyagcsere több kalóriát használ el, ezáltal elősegíti súlycsökkenést.
* A testhőmérséklet emelkedése révén a test ellenálló ereje növekszik, az immunrendszer erősödik.
* A testhőmérséklet növekedése sok baktériumra gátlólag hat, elősegíti a felbomlásukat.
* A bőrön keresztüli kiválasztás fokozódik.
* Az izzadás segíti a bőr faggyúmirigyeinek működését, ezzel simábbá, puhábbá teszi a bőrt.
A szauna a Schroth-kúránál kedvezőtlen, nem alkalmas rá, hogy a testpakolást helyettesítse. A szauna forró levegőjére a test passzívan reagál, a pakolásnál aktívan. Mesterséges láz csak az izzasztó pakolás alatt jön létre. A szauna révén a szervezetben folyadék-elvonás történik, ami a kúra alatt kedvezőtlen.
Ivó- és száraz napok
Már a nagy görög orvosok idejében szóba került, hogy a szomjúságnak terápiás jelentősége van. Azon megfigyelés alapján, hogy a beteg állatok nemcsak a takarmányt kerülik, hanem a folyadékbevitelt is csökkentik, fejlesztette ki Johann Schroth a „száraz” napokat. Az ivó- és száraz napok ritmikus váltakozásának eljárását szövet-drénezésnek tekinthetjük. Ennek révén – támogatva a mesterséges lázat előidéző testpakolás által keletkező jobb vérellátással – jutunk el a nem kívánatos anyagok kiválasztásához.
Ivónapon minimum 1 liter folyadék bevitelére kerül sor: víz, tea, bor formájában. Nők legfeljebb 3 deci, férfiak 5 deci bort fogyaszthatnak (15 óra után).
A Schroth-kúrában a bor gyógyszer, és mint minden gyógyszer esetében, van egy terápiás, hatékony mérték, és egy toxikus, azaz mérgező dózis. Ha a kúra alatt a megadott mennyiséget túllépik, a kár lényegesen nagyobb lesz, mint a haszon!
Testmozgás
A kúra ideje alatt személyi edző segítségével ajánlatos a fitnesztermi edzés, a kondi gépek használata, vagy az aquafitnesz. Ez alól kivételt képeznek a száraz napok.
A Schroth-kúra ellenjavallatai
Májcirrozis, akut májgyulladás, alkoholizmus, akut fertőző megbetegedés, pajzsmirigy-túltengés, neurotikus-pszichés (fóbiás) megbetegedések, inzulinnal kezelt diabétesz.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és friss infókért!