Sok betegség a rossz tartás vagy az elégtelen szervműködés eredménye. Mindkettőn segíthetnek a jógaállások: serkentik a belső szervek működését, az emésztést és a kiválasztást, növelik a tüdőkapacitást. Ha türelmesen gyakorolsz, jó eséllyel elfeledheted a migrénes, asztmás rohamot, de még a visszeres lábakat is.
A jóga nem csak összességében tesz jót az egészségnek, a különböző állásoknak egyenként is jótékony hatásuk van. A magyarul állsát jelentő ászanák gyakorlása közben fontos a megfelelő légzés és lazítás.
Sirsászana (fejenállás) – gyakorlása közben megpihen a szív- és a keringési rendszer, miközben az agy és a szimpatikus idegrendszer több tápanyaghoz jut a fordított testhelyzet okozta megváltozott vérellátás miatt. Rendszeres alkalmazása csökkentheti, de akár teljesen megszüntetheti a migrénes, valamint az idegi eredetű asztmarohamok kialakulását, javítja a koncentrációs-, az egyensúlyozó- és az emlékezőképességet is. Vesegörcs és visszértágulat ellen is hatásos.
Viparita karani mudra (fél gyertyaállás) – a fejenállás előnyei mellett regeneráló és fiatalító hatással is rendelkezik.
Szárvangászana (gyertyaállás) – szabályozza a pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy működését, erősíti a légzőszervi megbetegedések elleni immunitást. Gyakorlásával megőrizhető a gerinc rugalmassága, nyújthatóak a nyaki- és vállizmok. Az emésztési és gyomorproblémák elűzésére is hatékony módszer, de segítségével legyőzhető a letargia és a lustaság is.
Halászana (ekeállás) – nyújtja a gerinc alsó és felső szakaszát és a lábakat, erősíti a hát- és karizmokat. Stresszmentesíti a nyaki izomzatot, miközben finom masszázst gyakorol a belső szervekre. Segítségével az álmatlanság és az idegi kimerültség is gyógyítható.
Matszjászana (halállás) – az igazi stresszoldó! Masszírozza a vállakat és a nyakat, megszünteti a nyaki, mellkasi merevséget egészen az ágyékig. Tartásjavító hatással is bír, ennek segítségével a tüdőkapacitás is növelhető.
Csakrászana (kerékállás) – a hasi izmok nyújtása révén az állás nyugtató hatású, mindemellett erősíti a karokat és a lábakat is. A gerinc hátrahajlítása miatt a fejbe több vér áramlik, ami – azonkívül, hogy serkenti az agyműködést – hatékony ránctalanító is.
Paszcsimottanászana (előrehajlás ülésből) – belső masszázst gyakorol a belső szervekre, ezáltal javítja az emésztést. Cukorbetegeknek különösen ajánlott gyakorlat, hiszen szabályozza a hasnyálmirigy működését is. Az ágyéki és keresztcsonttáji területek rugalmasságát fokozza, valamint nyújtja a térdinakat, segítségével az ülőidegzsába messziről elkerül minket.
Budzsangászana (kobraállás) – az erősítő. Javítja a helytelen tartást, masszírozza és erősíti a hátizmokat, ezáltal növeli a tüdő kapacitását is. Jótékony hatással van a comb-, kar- és mellizmokra is. Nőknek talán ez a leginkább ajánlott gyakorlat, hiszen menstruációs fájdalmaktól kezdve a méh és petefészek problémákig kiváló gyógyír, de hasznos gyomorfekély és étvágytalanság ellen is. Mivel megemeli a test hőmérsékletét, segít a kórokozók elleni harcban.
Salabhászana (sáskaállás) – serkenti a kiválasztást és az emésztést. Megszünteti a lumbágót és szinte minden izmot erősít. Kiváló ellenszere nőgyógyászati problémáknak is.
Dharunászana (íjállás) – egyesíti a kobra- és a sáskaállás jótékony hatásait. Gyógyítja a reumát, javítja a tartást, megelőzi a csontritkulást. Megfiatalítja a gerincet is. A legnagyobb érdeme azonban nem más, mint a hason lerakódott zsír eltüntetése!
Ardha matszjendrászana (fél-gerinccsavaró gyakorlat) – ahogy nevéből is látszik, ez a gyakorlat főként a gerincre van jótékony hatással, hiszen masszírozza és hajlékonyabbá teszi azt. Mindemellett serkenti az emésztést és nyugtatja az idegeket is.
Pada hasztászana (állásból előrehajlás) – a magasító gyakorlat. Egyszerre nyújtja a gerincet és kezeli a lábrövidülést. Tökéletesen nyújtja a hátizmokat, miközben az agy és a fej több vérhez jut. Ez az állás is segít ledolgozni a hasi felesleget, miközben az egész testet energiával tölti fel.
Trikonászana (háromszögállás) – serkenti az emésztést és a hasi szervek – köztük a máj – működését. Gyakorlásával a csípő és a lábak rugalmasabbá válnak, a gerincet oldalirányban nyújtja. Erősíti az oldalsó hasizmokat, tágítja a tüdőt, segít kontrollálni érzelmeinket.
Extrém újkori módszerek
A régmúltban évszázadokon át változatlan módon végezték a gyakorlatokat, de manapság egyre extrémebbek a jógaedzések. Az edzés szó utal arra, hogy a mai jóga nem csupán gyógyítja a testet és a lelket, de az alakot is javítja, fogyaszt és erősít is.
Bikram jóga: Fokozza a test méregtelenítését azzal, hogy a gyakorlatokat kb. negyvenfokos hőségben kell végezni a gyakorlatokat. A gyakorlatsor 26 egymásra épülő ászanából áll. A módszert Bikram Choudhury alakította ki a hagyományos jóga elemeiből szem előtt tartva azt, hogy az izmok és szalagok nyújtása folyamatosan biztosított legyen, elkerülve az esetleges sérülés legkisebb veszélyét is. Egy-egy Bikram jóga óra 90 perces, ez idő alatt átmozgatják a teljes testet. Remek stresszoldó, fejleszti a koncentrálóképességet és a hagyományos jóga minden előnyét biztosítja gyakorlóinak.
Agni jóga: Hasonló a Bikramhoz, de ez a módszer 30 ászanát foglal magába, és csak 36 fokig fűtik fel a termet a 90 perces gyakorlás idejére.
Power jóga: Az amerikai fejlesztésű, atletizált jóga gyakorlása komoly erőfeszítést igényel. Az óra során stretching-, légző- és aerob gyakorlatok váltják egymást az ászanákkal, így kiváló alakformáló és fogyasztó, erősítő módszer.
Jó tudni!
Az edzők azt ajánlják, hogy a jógaedzések előtt 3-4 órával már ne együnk semmit, ellenben igyunk tiszta vizet, lehetőleg legalább 3 pohárral az óra előtt és után is. Erre azért van szükség, mert a gyakorlatok végzése komoly összpontosítást és erőfeszítést igényel, fokozódik az izzadás és a kiválasztás, így fontos a megfelelő folyadék utánpótlás.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és friss infókért!