A legtöbb ember életében elÕbb-utóbb elérkezik az a pillanat, amikor érezni kezdi csigolyáit, néha több idÕt kénytelen pihenéssel tölteni, mint munkával. Szerencsére ma már létezik jó néhány alternatív gyógyászati módszer, amely segít a regenerálódásban.
Kiropraktika
A kiropraktikát többek között a gerincoszlop kezelésére alkalmazzák. A gerincoszlopot alkotó csigolyák elvesztik normális mozgásterüket, ezért ingerlik a gerincoszlop érzékeny idegvégzÕdéseit, és fájdalmat idéznek elÕ a hátban és a nyakban. Ez a fájdalom kisugározhat a végtagokba is. A kiropraktika a gerincoszlopnak ezt a mÛködési hibáját igyekszik kijavítani.
A kezelés alatt a beteg alacsony asztalon fekszik, az orvos pedig megmozgatja a kezelendÕ gerincrészt, a beteg karját vagy lábát mintegy emelÕként használva, hogy a gerincet a normális helyzetbe hozza vissza. Ez a mÛvelet néha pattogó hanggal jár, mint amikor valaki az ujjperceit ropogtatja, ám ez nem más, mint a gázok felszabadulása az ízületek közötti résekbÕl.
Felmérések kimutatták, hogy a kiropraktikai kezelés után a betegek többsége szinte teljesen panaszmentessé vált és hamarabb munkába állhatott, mint aki hagyományos reumatológiai kezelésben részesült. Bár a klinikai gyógyítás ortodox hívei közül sokan még ellenzik a kiropraktikát, a módszer egyre elismertebbé válik, fÕként a rövid ideje fennálló hátfájás kezelésében. Sajnos, egyes esetekben azonban a kiropraktika sem tehet csodát.
Akupunktúra
A kínai medicina úgy tartja, hogy a betegség és a fájdalom az életerÕ (csi) elakadásából ered. Az akupunktúra célja, hogy eltávolítsa az akadályokat az életerÕ elÕl úgy, hogy a testnek azokat a pontjait serkenti, amelyek az életerÕ áramlása szempontjából jelentÕsek. A kezelés során a beteg testének meghatározott pontjaiba a terapeuta 8-20 rugalmas, steril tÛt szúr nagyon óvatosan.
Mivel a tÛ nagyon vékony és hegyes, a páciens nem érez fájdalmat a behatoláskor, amikor viszont a tÛ eléri az akupunktúrás pontot, tompa fájdalom jelentkezik. Ilyenkor szabadul fel az életerÕ. Néha a tÛ végét enyhe elektromos áramot kibocsátó készülékhez csatlakoztatják vagy óvatosan forgatják, hogy még jobban serkentsék a pontokat. Felmérések kimutatták, hogy az akupunktúra igen hasznos a krónikus hátfájás enyhítésében. Az így kezelt betegek nyolcvanhárom százaléka javult az akupunktúra hatására.
Bár a nyugati orvostudomány számára nem bizonyítható könnyen az akupunktúra hatékonysága, a fájdalom csillapítására mindenképpen hasznos lehet: akár az életerÕt, akár a fájdalomcsillapító endorphinokat szabadítja fel. Aki nehezen viseli a szurkálást, annál nagyon hatásos lehet az akupresszúra (az akupunktúrás pontok ujjal történÕ nyomása), vagy az akupresszúrával kombinált masszázs is. Ilyenkor a lazító fogásokat a fájdalmat enyhítÕ akupresszúrás pontok kezelésével is kombinálják.
A tudat és a fájdalom
Az utóbbi években elterjedt felfogás szerint a tudatnak jelentÕs szerepe van a hátfájás kialakulásában. A fájós hát oka legtöbbször a visszafojtott düh és szorongás, a betegek jelentÕs része maximalista, aki mindig mások kedvére akar tenni.
Az amerikai tudós, dr. Sarno szerint a hátfájás leküzdésének elsÕ lépése, hogy a beteg nem dédelgeti többé a hátát, hanem felismeri az igazi problémát. A pozitív hozzáállásnak nagy jelentÕsége van, de egyes kísérletekben megtanították a betegeket az irányított gondolkodásra, az önhipnózisra és a meditációra annak érdekében, hogy a fájdalom ne váljon életük központi problémájává.
Az egyén fájdalomismerete és hite rendkívül fontos részét képezi ennek a módszernek, amelynek segítségével csökkenteni lehet a fájdalmat, illetve meg lehet tanulni együtt élni vele. Az eredményesség persze nem pusztán egyetlen módszertÕl függ. A különbözÕ módszerek kombinációja segíthet megerÕsíteni a hátat, ellazítani az izmokat és erÕsíteni a lelket.
Önmasszázs
Sok ember gyakran ösztönösen dörzsölgeti a halántékát, szemét, egyik kezével nyomkodja a másikat, vagy nagyot nyújtózkodik, akár a macska. Olyan is akad, aki állandóan az ujjait ropogtatja. E mozdulatokat nem tudatosan, hanem gépiesen, ösztöneire hallgatva végzi, mert érzi, hogy pihentetik, megnyugtatják, megkönnyebbülést hoznak. Valójában ilyenkor az ember a test fontos energiapontjait serkenti, és nem véletlen, hogy automatikusan az adott pontokhoz nyúl.
Az önmasszázs nemcsak ösztönösen, hanem tudatosan is végezhetÕ. A technika könnyen elsajátítható, s ha valaki pontosan tudja, mely pontokat kell keresnie, a módszer hatásos segítséget nyújthat rossz közérzet vagy stressz ellen. Óriási gyönyörÛség mindenkinek, ha talál valakit, aki hajlandó masszírozni a fejét vagy a hátát – nagyszerÛ, pihentetÕ érzés.
De nem áll mindig rendelkezésre valamelyik aranykezÛ, masszírozó-virtuóz barát. SÕt annak érdekében, hogy teljesen élvezni tudjuk a masszázs minden örömét, tanácsos megismerkedni alaposabban saját testünkkel is. Azt azonban mindenkinek tudnia kell, hogy bár sokszor ösztönösen el is találja a megfelelÕ pontokat és mozdulatokat, azért az önmasszázs kidolgozott rendszer, külön tudomány, amelynek vannak saját, megtanulható szabályai. Számos technika áll rendelkezésre, s ezekbÕl kell kiválasztani az adott helyzetben legmegfelelÕbbet.
Hasmasszázs
A Távol-Keleten úgy vélik, hogy minden emberi lény ereje egyetlen pontban sÛrÛsödik össze, ez a pont pedig háromujjnyival a köldök alatt található. Ezt az energiapontot japánul harának, vagyis ?önmagunk középpontjának” hívják.
Annak érdekében, hogy a hara jó állapotban legyen, végezd el a következÕ gyakorlatokat!
* Egymásra helyezett tenyereiddel simogasd a hasad az óramutató járásával megegyező irányban!
* Ezután következik a deréktáj megnyugtatása. ElÕször tegyél magad elÕtt a levegÕben mellúszó-mozdulatot, majd két karjodat engedd le a hátad mögé oly módon, hogy tenyeredet tedd hátul a derekadra, a vese környékére. Ujjaidat – a hüvelykujjadat is beleértve – zárd össze! Két kezed hátul érintkezzen, a lehetÕ legközelebb a gerincoszlophoz. Ezután elÕrenézÕ ujjakkal lassan simítsd végig a derekadat a gerincoszloptól a has felé haladva!
*Feszítsd meg a hasizmodat, kezed szorítsd ökölbe úgy, hogy öklöd a hüvelykujjadat is zárja magába. Öklöddel ütögesd a hasad enyhén, finoman, körben, az óramutató járásával megegyezÕ irányban haladva. Legtöbben a kezükkel, tenyerükkel, ujjaikkal masszíroznak, pedig erre más testrész is alkalmas.
A comb oldalsó része például ököllel, alkarral vagy könyökkel is masszírozható. E gyakorlat célja az, hogy az ember ?leradírozza” magáról a túlságosan gömbölyded formákat, ugyanakkor az epehólyag meridiánjait is serkenti. Naponta tíz perc do-in gyakorlat elegendÕ ahhoz, hogy az energiarendszert és az energia áramlását szabályozza, rendben tartsa.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és friss infókért!