Miért nem dönthető el egyértelműen a kérdés: tudománnyal vagy áltudománnyal állunk szemben? Utánajártunk, hogy milyen érvek-ellenérvek csapnak össze a több mint kétszáz éves vitában.
A homeopátiás gyógymód alapjait egy Samuel Hahnemann nevű német orvos fektette le a 18. században. Módszerét milliók követik ma világszerte. Nyugat-Európában az alapellátást végző orvosok harmada használja a homeopátiás gyógyszereket, van, ahol az egészségbiztosítás támogatásával. Érdekes tények ezek annak viszonylatában, hogy a homeopátia hatásmechanizmusa az alapvető biológiai, fizikai, kémiai törvényekkel és a nyugati orvoslással nehezen összeegyeztethető.
Szelíd „öngyilkosság”?
Idén február 5-én a Szkeptikus Társaság szervezésében, egy nemzetközi kampány részeként, önkéntesek csoportjai álmatlanság elleni homeopátiás gyógyszert szedtek be, fejenként egy egész dobozzal, hogy demonstrálják, a durva „túladagolás” ellenére, még csak el sem álmosodnak, tehát a szer hatástalan. A forgalmazók szerintük átverik a lakosságot, és ehhez a szert gyógyszerként törzskönyvező hatóság (Országos Gyógyszerészeti Intézet) asszisztál. A Magyar Homeopata Orvosi Egyesület honlapja ugyanakkor azzal szembesít bennünket, hogy a szkeptikus módszerrel „túladagolni” homeopátiás szert eleve nem lehet. „A homeopátiás gyógyítás szabályai szerint a homeopátiás szer túladagolásáról akkor beszélünk, ha egy szert a páciensnek a szükségesnél hosszabb ideig adunk.” Tehát nem nagy mennyiségben, hanem sokszor.
Megkerestük az Országos Gyógyszerészeti Intézetet, amely törzskönyvezi a készítményeket. Az OGYI kommunikációs munkatársától az alábbi tájékoztatást kaptuk: „Az OGYI jogalkalmazó révén a jogszabályok szerint cselekszik. A homeopátiás készítményeket az uniós jogszabályoknak megfelelően engedélyezni kell”.
Placebo, öngyógyulás?
A szkeptikusok szerint a homeopátia azért használ egyes embereknek, mert placebo-hatást vált ki. Hogy mit jelent ez? Kutatások során tapasztalták, hogy a hatóanyag nélküli tabletták is képesek olykor gyógyítani, pusztán attól, hogy a betegek hisznek a hatékonyságukban. A gyógyulás ezen felül bekövetkezhet érzelmi hatásra (lásd anyai ölelés fájdalomcsillapító ereje), és spontán módon is, a szervezet öngyógyítása révén. A homeopata orvosok nem tagadják, hogy a hagyományos orvoslással ellentétben ők nemcsak a testet, hanem a lelket is kezelik: az egész embert. Ám gyógyszereik hatását ezen kívül kémiai folyamatokkal, energiákkal és rezgésekkel is magyarázzák.
Az információ a lényeg, nem az anyag
Az alapvető különbség az a homeopátia és az akadémikus orvoslás közt, hogy utóbbi egy tünet, betegség ellenszerét keresi, míg előbbi a szervezetet próbálja támogatni, hogy felvegye a harcot a kórral szemben. A homeopátia a hasonlóság elvén gyógyít, vagyis azt a szert keresi, amely egészséges emberekből bizonyos tüneteket vált ki, higított változata azonban a hasonló tüneteket kezeli. (Például a hagymapucoláskor jelentkező „náthás” tünetek miatt a vöröshagymából készít gyógyszert az egyszerű, sima náthára.) A homeopátia lényege a hatóanyagok különféle mértékű hígítása (a mértékre utal a CH jelzés előtti szám). Az ellentábor szerint a hígítás olyan mértékű, hogy a megjelölt hatóanyag már ki sem mutatható a gyógyszerekben, csak a víz, és a cukor. A homeopátia hívek nem tagadják, hogy gyógyszereik egy részében mikroszkóppal sem találni az eredeti hatóanyagot, ám ennek ellenére úgy vélik, „az információt” őrzik a víz molekulái, és a gyógyszerek hatnak, sőt, minél nagyobb a hígítás mértéke, annál jobban. Rendszerükben fontos tényező a hígítást követő „rázás” is. A homeopata tanok szerint ez megváltoztatja az anyag szerkezetét, ezáltal is növelve a szer hatékonyságát (A szkeptikusok abszurdnak tartják ezt a gondolatmenetet.)
Mik azok a Schüssler-sók?
Dr. Wilhelm Schüssler, német származású orvos fejlesztette ki 1873-ban a sóterápiát. A homeopátia elvén alapuló technikával hozta létre szereit, amelyekkel a sók sejten belüli anyagcsere-egyensúlyának visszaállítását kívánta elősegíteni. Szerinte, amennyiben a sejten belül az esszenciális sók hiányállapota lép fel, felborulhat a teljes sejtanyagcsere, ez pedig szerkezeti, működésbeli elváltozásokat hozhat létre. Minden heveny vagy krónikus idegi, lelki, testi megerőltetés, betegség, táplálkozási probléma megterheli a szervezetet, felboríthatja elektrolit egyensúlyát, gyengítheti a immunrendszert és a szervezet méregtelenítő képességét.