A szép, egészséges körmök nemcsak az ápoltságot, hanem a belső egészséget is tükrözik. Sőt a természetgyógyászok szerint a köröm formájának, színének elváltozásai betegségeket is jelezhetnek.
Mielőtt azonban körmeid vizsgálata után komoly betegségeket vélnél fölfedezni saját magadon, tudnod kell, hogy helyes diagnózist csak orvos tud felállítani, ő is csak megfelelő vizsgálatok után. Írásunk nem az orvost helyettesíti, inkább csak a figyelem felhívására jó. Ha bármilyen egészségügyi problémád van, ne sajnáld az időt, menj el orvoshoz, bőrgyógyászhoz, soha ne próbálkozz otthoni gyógyítással.
1. Fehér, ferde csíkok, barázdák
Legtöbbször a manikűrözés során keletkező sérülések következménye. Például, ha a körömágynál lévő bőr a visszavágásánál sérül, begyullad a köröm. Ritka esetben májgyulladás, láz, kanyaró, gyomor-, illetve bélpanasz, anyagcserezavar, hosszabb diéta, de lelki válság következménye is lehet. Kemoterápiás kezelések során is keletkezhetnek a körmön keresztbe futó csíkok, barázdák, melyek repedésszerűek és az egész felületet beborítják. Amikor az okok megszűnnek, a csíkok, barázdák eltűnnek.
2. Hosszanti csíkok, repedezett körmök
A hosszanti csík lehet születési adottság, de lehet a nem elegendő folyadékbevitel következménye is. Előfordulhat hasonló probléma akkor is, ha valaki körömápolás közben megsérti a körömágyat. Lehet oka bőrbetegség vagy reumás ízületi gyulladás. Amennyiben több körmén észlel hasonló tüneteket, forduljon orvoshoz.
3. Barna-fekete elszíneződés a körmön
A bőrrák egyik tünete is lehet, ha a körmön fekete, barna csíkok látszanak. Csak az orvos tudja eldönteni, fennáll-e a betegség, vagy egyszerű anyajegyről van szó. Ha a fekete vagy barna folt úgy néz ki, mint egy tintapacni az üveglap alatt, akkor valószínűleg véraláfutás. Mivel ilyenkor nagy nyomás alatt van a köröm, gyakori a fájdalom. Általában magától elmúlik, de ha az ütés következtében nagyon beszakad a köröm, ajánlatos orvost felkeresni.
4. Vékony csíkok
Ha vékony, hosszanti csíkok láthatók a körmön, melyek a körömágyból indulnak ki, valószínűleg a körömágy sérüléséről van szó. Ha a fehér csíkok a köröm hegyénél vannak, a körömreszelő okozhatta a sérülést. A száraz, töredezett körmökön gyakoribb a gombás fertőzés, melynek szintén hasonlóak a tünetei. A gomba mindenképpen orvosi kezelést igényel.
5. Zöld vagy barnásfekete foltok
Viszonylag ritka. Általában bakteriális fertőzésekhez lehet visszavezetni a zöld vagy barnásfekete foltokat. Fordulj bőrgyógyászhoz.
6. Sárgás elszíneződés a körmök alatt
A dohányzókra jellemző. A nikotin hatására főként a hüvelyk-, mutató- és a középső ujjak színeződnek el. Tipp: körmeit citromos vízzel vagy ecettel mossa le. Ezenkívül a gyakori körömlakkhasználat következménye is lehet a sárga köröm. Ezért lakkozás előtt használjon mindig színtelen fedőlakkot. Igen ritka esetben a máj vagy a tüdő működési problémáinak jele is lehet a sárga köröm.
7. Félig fehér, félig vörösesbarna köröm
Ha a körömágynál fehér, a köröm szélénél barnásvörös a körmöd, fordulj orvoshoz. A beteg vese egyik legjellemzőbb tünete ez. Vörösesbarna körömágy, fehér szélű köröm májproblémákra is utalhat.
8. Szálkás vérzés
Kicsi, két-három milliméteres, hosszúkás, lilás foltokról van szó, melyek néhány nap múlva feketék lesznek. Általában valamilyen sérülés következményei, amelyek minden egészséges embernél jelentkezhetnek.
9. Óraüvegre hasonlító köröm
A domború, óraüvegre hasonlító köröm lehet születési adottság. Ha azonban nem születésedtől fogva ilyen a körmöd, illetve ha csak egy körmöd ilyen, menj orvoshoz. Ha minden köröm domború, az lehet tüdőbetegség vagy szívbetegség tünete.
10. Töredezett körmök
Feltehetően nincsenek komoly problémák a háttérben. Általában a tisztítószerek, az acetonos körömlakklemosó okozza. A sok gépelés erősítheti a töredezést. Tipp: Használj színtelen alapozó fedőlakkot, illetve a házimunkához kesztyűt. Esténként krémezd be a kezed zsíros krémmel, vagy áztasd öt percig olívaolajban.
11. Homorú köröm
A vékony, homorú köröm általában születési adottság. Lehet a tisztítószerek miatti körömelvékonyodás következménye, de okozhatja a vér vashiánya is. Ha az okokat megszüntetjük, a köröm ismét normálisan fog nőni.
12. A köröm elválik a körömágytól
Leginkább erős ütés következménye lehet, ha a köröm leesik. Ritkább eset, ha gomba vagy bőrbetegség okozza a köröm leválását a körömágyról. Kapcsolódó cikkek: Köröm-diagnózis >>>