Az irodában egyfolytában a képernyőre meredünk. Aztán otthon is, akkor már a tévére. Szemünket tehát kímélni és pihentetni kell, mellette pedig edzeni a megterheléshez.
Nemcsak a jó levegő számít, hanem a szem számára leginkább a természetes fény. Nagyon hasznosak a szabadban elvégzett szemmozgató gyakorlatok: nézzünk jobbról-balra, majd balról-jobbra a fej elmozdítása nélkül. Szemkörzés: a szemgolyó körbemozgatása az óramutató járásával egyező irányban, majd ellenkező irányban.
Pihentetés
Támasszuk mindkét könyökünket az asztalra, és mindkét szemet takarjuk be az előzőleg melegre dörzsölt tenyerünkkel. A pihenést kössük össze relaxálással: a kéz melege mögött élvezzük a védettség, a csend és a béke örömét. Gondoljunk a hullámzó tengerre, a szélben hajladozó búzatáblára, a lassan szálló madárseregre…
Pislogás, rebegtetés
A pislogás egyfajta automatizmus, ha mintegy hárompercenként történik, az a normális. Ha viszont ennél kevesebbet pislogunk, az káros lehet.
Jóga- és tornagyakorlatok
Különösen a nyaki gerinc hajlékonyságát fontos megőrizni: fejkörzéssel, a fej jobbra-balra, előre-hátra való ejtésével, billegtetésével. Nem árt, ha napközben is többször átmasszírozzuk a nyakizmokat és a csuklyásizmot: bal kézzel a jobb oldalt és fordítva.
Látásjavító gyakorlatok:
1. Szemkörzés: felnézünk, ezután jobbra, utána le és balra mindkét szemünkkel egyszerre. Végezzük el nyolcszor jobbra, nyolcszor balra. 2. Nyitott szemmel fordítsuk fejünket (10-15-ször) jobbra-balra, s közben figyeljünk a tárgyak relatív elmozdulására. 3. Tegyük mutatóujjunkat fejünkkel egy magasságba, kb. 15-20 cm-re előre. Nyitott szemmel fejünket forgatva ránézünk ujjunkra, majd elfelé. Figyeljük meg ujjunk relatív mozgását. Mindkét oldalon 10-15-ször ismételjük. 4. Dörzsöljük fel jó melegre tenyereinket, s kicsit felpúpozva, hogy ne nyomjuk meg a szemgolyónkat, tegyük rá behunyt szemeinkre. 1 perctől 10 percig pihentessük így – naponta többször is – szemgolyóinkat.
Látásjavító étrend
A mindennapi táplálkozás szemünk egészsége szempontjából is fontos. Zsírok helyett jobbak a hidegen sajtolt növényi olajak, cukor helyett a méz, fehér kenyér helyett a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru. És minél több nyers gyümölcs-zöldség szerepeljen étrendünkben, különös (és szemünkre való) tekintettel a sárgarépára, céklára, vörös káposztára. A gyógyteák régóta szerepelnek a népi gyógyászatban. A szemvidítófűnek már a neve is arra utal, hogy a szembajok régi gyógyszere. Szemhéj- és kötőhártyagyulladás esetén borogatásként használható. 1 evőkanálnyi gyógynövényt 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, egy-két percig állni hagyjuk, szűrjük. Hasonlóan jótékony a kamillavirág is, hasonlóan készítendő el, mint az előbbi. Kevésbé ismert a búzavirágból, tölgyfakéregből készült gyógyító főzet: 1 evőkanál kérget 2,5 dl vízben 15 percig főzzük (az elfőtt vizet utánatöltjük), állni hagyjuk, szűrjük, s a lehűlt teával kell borogatni. A népi gyógyászatban régóta használatos fokhagyma óvja a szem ereit is, de a tudomány bizonyította a fokhagyma hatásosságát az érelmeszesedés megelőzése terén is. Értágító hatása a láb, a szem és a fej ereinél érvényesül a legjobban. A fekete áfonya főzete is nagyanyáink patikájából ered: fokozza a szem alkalmazkodó képességét, gyógyítja a szürkületi vakságot. Azt már a mai kor pilótái tapasztalták meg, hogy valahányszor áfonyát ettek, látásuk élesebbé vált. Ugyanis a növények kék, ibolya és vörös színezőanyagai lassítják a recehártya látóbíborának elbomlását, ezáltal javítják a szem „látóképességét”.
Szemkímélő praktikák munkahelyre
Óránként 5-10 perc pihenő mindenképpen kelleneA szem akkor van nyugalmi helyzetben, ha körülbelül öt méteres távolságra, magunk elé, lefelé nézünk. Ez a legkényelmesebb szemtartás, amely nem jelent semmilyen megerőltetést. A közelebbi pontra, például a képernyőre szegezett tekintetet esetén a szem azonnal alkalmazkodik a helyzethez, s ez az egészséges embernek nem is jelent problémát. Ám, aki monitor előtt dolgozik, a szemét is folyamatosan munkára kényszeríti. Nem véletlen, hogy a látószerv a nap végére teljesen elfárad. A túlerőltetésre fejfájás, viszkető, égő szemek, esetenként vibráló látás utal. „Óránként 5-10 perc pihenő mindenképpen kellene” – tanácsolja dr. Nagymihályi Attila, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának szemorvosa. „Ajánlatos behunyni a szemet, de az is elég, ha csak másfelé nézünk, nem a monitorra. A szemszárazság ellen – ami nem mindenkinél fordul elő -, szemcseppel lehet védekezni” – teszi hozzá a szakember. A monitor előtt eltöltött idő, azonban nincsen egyenes arányban látásunk romlásával. „Génfüggő, hogy kinek hány évesen kezd el romlani a látása. A mai, modern LCDL monitorok már olyan szűrőrendszerrel vannak ellátva, amely miatt nem kell majd szemüveget viselnünk” – mondja a szemorvos. Tippek látás megóvására – A monitort úgy helyezze el, hogy ne kelljen felfelé néznie. – A szemmagasságnál feljebb elhelyzett képernyő használata megerőltető. – Időnként pislogjon tudatosan. – Óránként pihentesse a szemét. Álljon fel, nézzen ki az ablakon, tornáztassa meg a nyakizmait. Kapcsolódó cikkek: Dioptriacsökkentés szemtornával >>>