Fölényesen győznek a gyógyhatású készítmények a gyógyszerekkel szemben a magyar lakosság körében. Egy felmérés szerint elismerjük a pirulák hatékonyságát, ám óvakodunk tőlük a mellékhatások miatt.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének kutatásából az is kiderül, hogy Magyarországon az emberek kétharmada választja az „öngyógyítást” és csak akkor fordul orvoshoz, ha már nagy a baj. Az ötszáz válaszadót gyógyszerhasználati szokásairól és az orvos-beteg kapcsolatról alkotott véleményükről kérdezték. A válaszokból kiderült: a magyar lakosság értékrendszerében a család után az egészség a legfontosabb. Megelőzi a biztos munkahely és az egzisztencia fontosságát. Ennek ellenére a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint, az egészségre káros élvezeti cikkek közül csak dohányárura annyit költünk – csaknem tizenötezer forintot -, mint amennyit egészségünk megóvására szánunk.
Gyors gyógyulásra várva
A megkérdezettek szerint a gyógyszerek két legfontosabb pozitív jellemzője a hatékonyság és a gyors hatás. Mégis inkább a gyógyhatású készítményeket vásárolják többen. Pedig előfordul, hogy egy készítményt akár egy évig is szedni kell. A gyógytermékeknél a válaszadók szerint a legvonzóbbak a természetes összetevőik, vagyis mellékhatás elvben kizárva. Kiderült, hogy akkor is nagyobb a bizalom a gyógyhatású készítmények iránt, ha a betegek nem tudják, hogy az mit tartalmaz. Csak a negyedik helyen áll a hatékonyság, mindent elsöpör a természetes összetevőkbe vetett hit. – Sokakat visszatart a gyógyszeres kezelésektől a vélt mellékhatás. Pedig a korszerű készítmények nem csak hatékonyabbak, de az évtizedes kutató-fejlesztő munka eredményeként biztonsággal alkalmazhatók – mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Az orvos-beteg kapcsolat a felmérés szerint nem „felhőtlen”. A válaszadók kétharmada ha beteg, otthon, saját maga kezdi el a kezelést.
Dilettánsok kíméljenek!
Az eseményhez Bodrogi Gyula színész azonnal csatlakozott. – Az én családomban, ha valaki beteg, rögtön elmegy az orvoshoz. Divatos mostanában, hogy az emberek egymásnak adnak orvosi tanácsokat, vagyis mérgeznek. A doktor is tévedhet, képzeljük csak el, hogy egy hozzá nem értő mekkora kárt okozhat – mondta Bodrogi Gyula. – Egyszer egy nyolcvan előadásos turnéra indultam. Előző este vendégségben voltam és az utolsó sör „megcsípte” a torkom. Másnap nem volt hangom. Azonnal orvoshoz fordultam, betartottam a szigorú utasításait és három nap múlva rendbe jöttem. Egy kollégám viszont közel egy évig kínlódott „némaságával” mert csak az ismerősök tanácsaira hallgatott. Íme az ellenpélda – mesélte a színművész. A téma képviselői, természetgyógyászok, orvosok véleménye egy dologban megegyezik. A jó megoldás az arany középút, a mértékletesség. Vagyis megtalálni a természetes gyógymód és a gyógyszerek alkalmazásának helyes arányát.