Mindig hajnali kettőkor ébred fel? Nem véletlen! Ahogy az sem, ha rendre hasonló időpontokban fájdul meg a feje.
Az ősi kínai orvoslás szerint az egyes szervek meghatározott időpontokban érik el a teljesítőképességük csúcsát. Épp ezért érdemes ezekhez igazítani az étkezés, a sportolás és a pihenés időszakait, gondoskodva ezáltal a szervezet egyenletes energiaellátásáról és a test kiegyensúlyozott működéséről!
Az energia nyomában
A kínai szervóra 12 részre van osztva:12 periódust és 12 szervet különböztetünk meg. A szervóra segít megismerni, hogy egyetlen nap leforgása alatt milyen módon változik a szervek aktivitása: pontosan, órákra bontva mutatja, mikor melyik szerv dolgozik vagy pihen, és éppen milyen élettani folyamat zajlik bennünk. Az adott szerven egy adott időpontban fut végig az energia, ilyenkor aktívabban működik, és ezt az orvoslásnál is figyelembe veszik. Ilyenkor hatékonyabbak az alternatív kezelési módszerek, mint az akupresszúra, vagy a különböző masszázstechnikák. Az is gyakori, hogy az adott időszakban éppen a test ellentétes pólusán lévő szervre lehet hatni, tehát például az epehólyag órájában a szív működését lehet kezelni.
1-3-ig máj: teljes erővel zajlik a méregtelenítés
3-5-ig tüdő: a tüdő aktív, a test ébredezik
5-7-ig vastagbél: a megtisztulás ideje
7-9-ig gyomor: ilyenkor kell tápanyagot juttatni a szervezetbe
9-11-ig lép-hasnyál: megkezdődik az inzulin termelése, a cukor lebontása
11-13-ig szív: ekkor érdemes sportolni
13-15-ig vékonybél: ekkor megy végbe az emésztés
15-17-ig húgyhólyag: bő folyadékfogyasztás javasolt
17-19-ig vese: ne terheljük mérgező anyagokkal a vesét
19-21-ig keringés: ekkor már nem ajánlott enni semmit
21-23-ig hármas melegítő: fontos, hogy ekkor pihenjen és aludjon
23-01-ig epe: ilyenkor nehéz epegörcsöt csillapítani
Aktív és passzív időszakok
A kínai szervórának akkor vesszük igazán hasznát, ha a 12 terület aktív és passzív időszakai szerint élünk, vagy legalábbis megfigyeljük azokat. A gyógyításnál növelni vagy éppen csökkenteni kell az energiát egy-egy szervvezetékben, annak függvényében, hogy a gyulladás vagy a pangás tünetei tapasztalhatóak-e.