A természetgyógyászatnak ez az ága az emberi szervezet öngyógyító folyamatait erősíti. A természetgyógyász ilyenkor az étrendet szabályozza, gyógynövényekből készült orvosságokat rendel, és sokféle fizikoterápiás módszert alkalmaz.
A naturopátia története a XIX. században kezdődött, a böjtölést és a diétát ötvözte gyógyfürdőkkel, hidroterápiával és gyógyborogatásokkal. A terápia számos módszere, például a gyógynövények orvosi alkalmazása, a friss gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásának szorgalmazása tudományosan is igazolt. A terápiának óriási előnye, hogy enyhébb megbetegedések gyógyítására ki-ki otthonában, maga is alkalmazhatja.
Hideg borogatás
Ízületi rándulásoknál és fájdalmaknál, fejfájásnál, hörghurut esetében és még számos problémánál alkalmazható úgy, hogy az érintett testrészre helyezzük a borogatást. A borogatáshoz pamutvászon zsebkendő, vékony törülköző, a külső borításhoz vastagabb törülköző, a rögzítéshez biztosítótű szükséges. * Válasszuk ki a megfelelő méretű textíliát, és áztassuk hideg vízbe. * Hosszában hajtsuk ketté az anyagot, és helyezzük az érintett testrészre. * Borítsuk be száraz textillel, és rögzítsük a kötést.
Testborogatás
Megfázás és láz esetén alkalmazzuk. A testet borító textíliának 10 percen belül át kell melegednie. Ezt úgy ellenőrizhetjük, ha ujjunkat a borogatás és a bőr közé dugjuk. Ha az anyag még hideg, vegyük le, majd száraz törülközővel alaposan dörzsöljük át a beteg testét.
Forró vagy langyos fürdő
Ennél a terápiánál a fürdővízhez különféle gyógyhatású összetevőket adagolhatunk. Reumás ízületi gyulladásnál engedjünk forró fürdővizet, és tegyünk bele két marék keserűsót. 15-20 percig üljünk benne. A fájdalmat enyhíti, és javítja a közérzetet. (Idősek, magas vérnyomásban szenvedők ezt a módszert ne alkalmazzák!)
Frissítő lábfürdő
A gyógyfüves lábfürdő felfrissíti a lábat és javítja a vérkeringést. Egy nagyobb lavórba öntsünk meleg vizet, és keverjünk bele egy evőkanálnyi szárított rozmaringlevelet. Várjunk öt percig. Egy másik lavórba öntsünk hideg vizet, és a két tálat tegyük a földre egy szék elé. A székre ülve először tegyük lábunkat a gyógyfüves meleg vízbe egy percre, majd a hideg vízbe húsz másodpercre. Ezt ismételjük meg többször, a végén a hideg vizes fürdővel fejezzük be.
Vértisztító étrend
Ezek a rövid távú diéták megszabadítják a szervezetet a salakanyagoktól és a környezetből bekerült méreganyagoktól, ugyanis sok nyers élelmiszert tartalmaznak. A naturopaták az úgynevezett vértisztító étrendet heveny betegségek, például megfázás, ifluenza, hörghurut, gyulladásos állapotok és bőrkiütések kezelésére alkalmazzák. Az egyes diétákat a természetgyógyász állítja össze, a beteg állapotához szabva az étrendet. Idősebbek, idült betegségben szenvedők, gyerekek és terhes anyák esetében bármely természetgyógyász-terápia megkezdése előtt ajánlott a kezelőorvos véleményének kikérése.