A természetes gyógymódot alkalmazó szakembereket hazánkban is egyre többen keresik, igénylik. Sokan nemcsak akkor fordulnak hozzájuk, amikor a hagyományos orvoslás tehetetlen, hanem akkor is, amikor az egészségük megőrzéséhez várnak segítséget.
Mielőtt valaki természetgyógyászhoz fordul, nem árt, ha előtte alaposan tájékozódik a lehetőségekről, és arról, hogy valójában kire bízhatja legdrágább kincsét, az egészségét. A natúrmedicinát kétségkívül sok pozitívuma ellenére is rendkívül heves támadások érik – néha joggal, sokszor azonban csak a tájékozatlanságnak és az elvakult ellenállásnak köszönhetően. Sokáig nem volt hivatalosan elfogadott szakemberképzés (nemcsak Magyarországon). Hazánkban az 1997-ben megjelent természetgyógyászati rendelet ugyan kötelezővé tette a vizsgát, ennek ellenére még mindig vannak sarlatánok. Igazi megoldást az jelent majd, ha egységes tananyagú, magas színvonalú képzés után lehet csak vizsgát tenni. Ezzel talán sikerül helyreállítani azoknak a jól képzett szakembereknek a renoméját is, akikre rossz fényt vetett a képzetlenebb, vagy csak pénzszerzésért szélhámoskodó, olykor komoly személyiségzavarral küszködő „áltermészetgyógyászok” ténykedése. Ha valaki természetgyógyászhoz fordulna, és biztos kezekben szeretné tudni magát, annak javasoljuk, hogy okvetlenül figyeljen az alábbiakban felsorolt ismertetőjegyekre:
Nem kelt felesleges betegségtudatot
A komoly, jól képzett és empatikus természetgyógyász nem fenyegetőzik, nem riasztja meg borús kilátások előrevetítésével a hozzá fordulókat, mert tudja, hogy a beteg ember amúgy is sokkal érzékenyebb. A megfélemlítés csak a tehetségtelen, rosszul kommunikáló, bizonytalan és hatalmaskodó „gyógyító” segédeszköze. Aki igazán segíteni szeretne, az aktív partnerként kezeli betegeit. Nem diktál, követel, vagy utasít, hanem közreműködik, tanácsot ad és támogat a gyógyuláshoz segítő út közös erőfeszítései során.
Tudd meg, hogy miből tett vizsgát
A jól képzett természetgyógyásznak nincs mit rejtegetnie, így nem lepődik meg, ha valaki tanultsága, vizsgái és működési engedélye felől érdeklődik. Régen sokan csak autodidakta módon képezték magukat, és annak nyomán szerezték meg – talán néha túlbecsült – tudásukat. Vannak olyanok is, akik letettek ugyan egy vizsgát, mondjuk engedélyt szereztek talpreflexológiai kezelésre, ám nemcsak ezt alkalmazzák, hanem mindenfajta alapos képzés és engedély nélkül gyógynövényeket ajánlanak, íriszvizsgálatot végeznek – holott ez utóbbit csak orvos tehetné -, vagy olyan életmódtanácsokat adnak, amihez hiányzik a megfelelő felkészültség, a vizsga és az engedély. Fontos tehát, hogy a páciens ezekre is odafigyeljen, hiszen könnyen hiheti, hogy jó kezekben van, mert az általa kiválasztott természetgyógyász rendelkezik engedéllyel, csak épp nem arról, amit végez. A teljes cikket itt tudod elolvasni >>>