Hólyaghurutot egy pillanat alatt lehet kapni, és napok, hetek kellenek, mire sikerül megszabadulni a kellemetlen, kínzó érzéstől.
A hólyag-környéki fájdalmak gyakran hirtelen lépnek fel, és egészen a comb felső részéig, vagy az ágyéktájáig kisugároznak. Az állandó vizelési inger hólyaghurutra utal. Nem mindig jár fájdalommal a vizelet ürítése, de ez a ritkább. S ha túl sokáig tart, akkor szövődmények, láz, vesegyulladás is kialakulhat. A hólyaggyulladás a hólyag nyálkahártyájának hurutos megbetegedése, súlyos esetben a gyulladás kiterjed a hólyag egész falára, ami fokozottan váladékozni kezd. Ha a szervezet ellenálló-képessége legyengül – felfázás, megfázás következtében – és baktériumok jutnak a húgycsövön keresztül a szervezet belsejébe, akkor nemcsak a vese, de a bél is (a férfiak esetében a prosztata) is begyulladhat.
Otthoni praktikák
Hólyaghuruttal ritkán fordulunk orvoshoz. Heveny gyulladás esetén érdemes ágyban maradni, és gondoskodni kell az alhas melegen tartásáról (például melegítőpalackkal, párnával). A leginkább alkalmazott meleg ülőfürdő azonban elég kevés a gyógyuláshoz. Viszont fokozható a hatása, ha fél liter vízben 6-8 evőkanál és tíz percig lefedve állni hagyjuk. ezt a főzetet egy kendőn átszűrve a kb. 39 fokos fürdővízbe öntjük. Az ülőfürdőnél érdemes arra figyelni, hogy a vesék tájékát is ellepje a víz. 15 perc elteltével ülj kis időre hidegebb vízbe, majd bújj meleg paplan alá és pihenj. Ezt naponta többször ismételd meg. A meleg valóban enyhíti a kínt, és a szervezetnek szüksége is van arra, hogy az altestet melegen tartsuk, de emellett sok-sok folyadékot kell fogyasztani, (méghozzá lehetőleg vizelethajtó gyógytea formájában – tehát a hibiszkusz- vagy csalántea ajánlott), hogy jól átmossa a vesét és a hólyagot.