Egy ősi kínai mondás szerint „aki a Tai Ji-t gyakorolja, az a gyermek lazaságára, vasegészségére és a bölcs ember lelki békéjére tesz szert”.
Mi az a „tajcsi”?
A Tai Ji Quan egy olyan belső, lágy stílusú harcművészet, amelyben egyaránt megtalálhatóak a könnyed relaxációs és a mozgásos meditációs gyakorlatok is. Futótűzként terjedő népszerűségének oka a prevenció: egészségmegőrző és energetizáló hatása. Bármely életkorban művelhető, nem igényel különleges ruházatot vagy felszerelést, és akár az otthonunkban vagy a természetben is gyakorolható.
Eredete
A Tai Ji Quan egy Kínából származó, közel 2000 éves mozgásforma (mozgásban végrehajtott meditációnak is nevezik), amelyet már nem csak a kínai orvostudomány javasol kiegészítő gyógymódként, hanem egyre több nyugat-európai klinika is használja, pl. súlyosabb műtétek utáni rehabilitációra.
Amit a Ji-ről tudni kell A Ji életenergia (vagy bioenergia), amely minden élő- és élettelen testben megvan. Amennyiben testünkben a Ji mozgása akadályozva van (pl. nem megfelelő életmódot folytatunk, túlzott stresszben élünk) különbözÕ betegségek alakulhatnak ki szervezetünkben. A Tai Ji gyakorlatok segítenek megteremteni a szervezet belső energiáinak szabad áramlását, így a test+érzelem+szellem hármasának egyensúlyát, megelőzve ezzel a betegségek kialakulását.
Kiknek ajánlják a Tai Ji-t?
A gyógyulni vágyóknak éppúgy javasolt, mint az egészséges embereknek, akik testi és szellemi egészségüket kívánják megőrizni, hogy kiegyensúlyozottabb életet élhessenek.
Egészségmegőrző hatása
– A koncentrált, mély légzés az átlagosnál több oxigén felvételét teszi lehetővé a tüdő számára. Ez javítja a vérkeringést és csökkenti a magas vérnyomást. – Rendszeres gyakorlásával hatékonyan segít a trombózis-, szív- és érrendszeri, emésztőrendszeri betegségek megelőzésében – Növeli szervezetünk ellenálló képességét – Nagymértékben javítja a koordinációs készséget – Helyes testtartást biztosít a gerincoszlopnak, jó hatással van a derék-, csípő- és térd-fájdalmakban szenvedőkre – Minden fontos izomcsoportot megmozgat, kiemelten erősíti a csípő- és lábizomzatot – Javítja a reflexeket és az összpontosító képességet – Fejleszti a meditációs képességet – Oldja a stresszt és megakadályozza az abból adódó betegségek kialakulását A gyakorlatok lassú, egyenletes, folyamatos mozgáson alapulnak. Ezek a mozdulatsorok olyan nyugodt harmonikus tudati állapothoz vezetnek, amelyek javítják a keringést és oldják a stresszt a test teljes relaxációja mellett. Természetesen mindehhez hosszas gyakorlás, kitartó szorgalom és türelem szükséges. Cikkünk megírásához Havasi András tanítványai nyújtottak segítséget. Köszönjük szépen!