Az illóolajok segítenek leküzdeni a megfázás tüneteit!
Kaparó torok, eldugult orr: minden megfázás így indul. Szerencsére a természet patikája számos ellenszert ismer! Időközben az orvostudomány felfedezte, miért is hatásosak a növények: közülük számos tartalmaz antibakteriális és vírusölő hatóanyagokat, míg a többi élénkíti a vérkeringést, és emeli a test hőmérsékletét, így támogatva az immunrendszer munkáját. Ne feledje: ha 2 hétnél tovább tart a megfázás, vagy nem szűnik a láz, forduljon orvoshoz!
Vitaminbomba-terápia
Napjában 3-szor keverje el 1 pohár meleg vízben 1 db citrom frissen kifacsart levét, és édesítse egy kis mézzel. Ez a vitaminbomba felturbózza az immunrendszert.
Megfázás: izzadja ki!
A hársfa- és a bodzavirágtea klasszikus lázcsillapítónak számít: fokozzák a verejtékezést, vagyis az izzadás révén segítenek leküzdeni a fertőzést. Forrázzon le 2 teáskanálnyi keveréket 1 csésze vízzel, majd 10 perc múlva szűrje le, és lefekvés előtt, még melegen fogyassza el. Éjszakára jól takarózzon be.
Torokfájásra: gargarizálás
Torok- és mandulagyulladás esetén a zsálya, illetve a kamilla illóolajai segítenek. Ehhez forraljon fel 1/2 liter vízben 2 teáskanálnyi zsályalevelet vagy kamillavirágot, majd lefedve hagyja állni 15 percig. Akár naponta többször is gargarizáljon a leszűrt, kissé még meleg főzettel. Szintén hatásos ellenszer: 3 óránként öblögessen körömvirágteával.
Kenheti is
Az eukaliptusz-, fenyő- vagy mentoltartalmú krémek is jótékony hatásúak, dörzsölje hát be velük a hátát és a mellkasát! Az eukaliptusz javítja a vérkeringést, a fenyőolaj segíti a letapadt nyálka fellazítását, fertőtlenítő hatásának köszönhetően pedig gátolja a kórokozók szaporodását, míg a mentol a légzést könnyíti meg. A külső használat miatt a hatóanyagok a belégzéssel, valamint a bőrön át felszívódva jutnak el a véráramba.
Ellazít: illatos fürdő
Készítsen meleg fürdőt az eukaliptusz és a mentol illóolajának keverékéből, és merüljön el a vízben. A meleg hatására megemelkedik a testhőmérséklete, ami stimulálja a szervezet védekezőrendszerét. Figyelem: max. 10 percig fürdőzzön, és ne alkalmazza a módszert, ha lázas!
Teakeverék: kaparó torokra
Vegyítsen össze 25 g fehérmályvagyökeret, 20 g izlandi zuzmót, 20-20 g ánizst és édesköményt, valamint 15 g hársfavirágot. A keverékből forrázzon le 6 teáskanálnyit 3 csésze vízzel, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le, és ízesítse mézzel. Naponta 3 csészényit igyon belőle.
Inhalálás: a szabad légutakért
A légúti gyulladás először az orr nyálkahártyáját érinti, majd a torokra és a garatra is továbbterjed. Ilyenkor kifejezetten jótékony hatású a meleg, párás levegő: 1 teáskanál eukaliptusz, erdei- vagy lucfenyő illóolajából tegyen pár cseppet 1/2 liter forró vízbe, és törölköző alatt naponta 3-szor lélegezze be a gőzt 10 percig.
Gyermekeknek ne!
Az illóolajokat kizárólag a mellére és a hátára szabad kennie, az arcára és az orrába nem! A gyerekeknél, főleg a csecsemőknél, tilos a mentol és a kámfor használata, mivel ezek az illóolajok erősen irritálják a nyálkahártyát!