Egy fárasztó nap után mennyei felüdülés egy lábfürdő. De mi még ennél is jobbat tudunk: a talpmasszázs nem csak felfrissíti tested, lelked, még gyógyít is.
Mi a közös a fülünkben és a talpunkban? Nem sok, gondolhatnánk. Ám aki járatos a test titkaiban, tudja: mindkét testrészünkön leképeződik a testünk, szerveink. Így bizonyos pontjaiknak masszírozása jótékony hatással van a ponthoz, vagyis az adott idegvégződéshez tartozó szerv működésére. Ezáltal alkalmas gyógyításra. Mi most a talpmasszázs titkaiba szeretnénk bevezetni, hiszen bárki könnyedén elsajátíthatja, alkalmazhatja.
Reflexzóna-térkép
Bár a talpmasszázs természetes gyógyító hatását már évezredek óta ismerik – ezt számos ókori egyiptomi, kínai emlék bizonyítja -, a modern orvoslásban 1913-ig nem használták. Ekkor kezdte alkalmazni egy amerikai orvos, William Fitzgerald. Zónaterápiának nevezte el a módszert. Megalkotta talpunk reflexzóna-térképét, amely pontos útbaigazítást ad arról, melyik szerv mely ponthoz kapcsolódik. Általánosságban elmondható, hogy páros szerveink (mint például a vese), illetve a testünk középvonalában elhelyezkedő szerveink (pl. a pajzsmirigy) mindkét talpon megtalálhatók, míg jobb oldali szerveink (pl. a máj) a jobb, bal oldali szerveink (pl. a lép) a bal talpon képeződnek le. A térképen való tájékozódást úgy segítette, hogy a testet és a talpat övezetekre osztotta fel, méghozzá 10 függőleges és 3 vízszintes részre. Azt azonban tudni kell, hogy a talpon nem érnek véget a zónák: a lábfej felső, külső és belső oldalán, valamint a boka fölötti területen is húzódnak különböző testtájakhoz kapcsolható övezetek, melyeken keresztül főként a végtagok izmaira, illetve a kismedencei területre gyakorolhatunk hatást.
Hogy működik?
A talp a szervezet szemétlerakója: ha a káros anyagcseretermékek felszaporodnak a szervezetben, vagy egy szerv nem egészséges, netán sérülés ér minket, a kapcsolódó zónán apró csomók, kristályos göbök keletkeznek, megkeményedik vagy éppen túlságosan puha lesz az adott zóna tapintása. Az elváltozások állagából, kiterjedéséből következtetni lehet a betegség természetére, s arra, mennyi ideje kezdődött a baj. Ezért a reflex-zónamasszázsnak nagy szerepe van az állapotfelmérésben. Leginkább azonban egészségmegőrzésre és kiegészítő terápiaként (tehát nem egyedüli gyógymódként) gyógyításra használják. A reflexzóna masszírozása a testben áradó életenergiára hat, a szervezetben keletkezett energiablokádokat szünteti meg. Az egész szervezet működésére kiegyenlítő, harmonizáló hatással van, mozgósítja annak öngyógyító erőit. Élettani hatásai közül a legfontosabb, hogy serkenti a vér- és nyirokkeringést. Hiszen a gyorsabb vérkeringés miatt a sejtanyagcsere is felgyorsul, így a méreg- és salakanyagok is gyorsabban kiválasztódnak. Erősíti az immunrendszert, fájdalomcsillapító hatása van, végül, de nem utolsó sorban oldja a testi-lelki feszültséget.
Masszázs indul
Az első néhány kezelés után a fájdalom átmenetileg erősödhet, a vizelet és a széklet sötétebb lehet, és fokozódhat az izzadás. Ettől azonban nem kell megijedni. Ez a gyógyulás jele, amit a méregtelenítő folyamatok beindulása okoz. Hogy hány alkalomból áll, és meddig tart egy kezelés, azt mindig a talpmasszőr határozza meg. Nagyban függ a betegség fajtájától és az állapotunktól. Türelmesnek kell lenni. A betegség sem egyik pillanatról a másikra alakult, ezért a gyógyulás sem megy mintegy varázsütésre. De a jobbulást egészséges életmóddal, illetve más természetgyógyászati módszerek párhuzamos alkalmazásával gyorsíthatjuk. Ilyen a léböjtkúra, a jóga, a relaxáció. Persze nem feltétlenül kell talpmasszőrhöz járni. A masszázs technikája, fogásai könnyen elsajátíthatók. De semmiképp sem tanácsos kizárólag könyvből. Ne sajnáld a pénzt és az energiát egy néhány hetes tanfolyam elvégzésére. A rossz technikával végzett talpmasszázzsal ugyanis többet árt, mint használ.
Ha szorít, ha nyom
Ha szorít vagy nyom a cipő, nem csak a kényelmetlenség miatt rossz. A talp reflexzónáit nyomja, így káros hatással van a zónához tartozó szerv működésére. Ezért rendkívül fontos a cipő kiválasztása. Legyen kényelmes, és lehetőleg készüljön természetes anyagból. Nem javasolt azonban a masszírozó papucsok használata, ugyanis minden reflexiós pontot ugyanolyan erős inger ér, így érzékeny pontoknál túlmasszírozás léphet fel.