A mikroszkóp mellett monitor, a nagyító lemezkéjén egy csepp vér. Amikor élessé válik a kép, karikák, vonalkák mozognak a vér vörös tengerében. Mozi ez, olyan, akár valami helyszíni közvetítés. Úgy hívják: Enderlein-féle vércseppanalízis.
A látvány megdöbbentő, hiszen a betegek saját szemükkel látják a vérükben zajló esetleges elváltozásokat. Az orvos felvilágosítást ad arról, mi mit jelent. Az analízis segítségével lehetővé válik meghatározott betegségekre utaló tendenciák, bizonyos zavarok és elváltozások megfigyelése, még konkrét betegség kialakulása előtt. Az ujjbegyből vett egyetlen kis vércsepp a speciális, sötétlátóteres mikroszkópban vizsgálva árulkodik az immunrendszer összteljesítményéről, baktériumok, vírusok, gombák jelenlétéről, anyagcserezavarokról, degeneratív megbetegedésekről, tumoros betegség veszélyéről, környezeti terhelésekről, helytelen táplálkozás miatti zavarokról, a stressz okozta károsodások mértékéről, ásványi anyagok és vitaminok szintjéről is. Jól tudjuk, hogy a vér az egészség és a betegség hírnöke, gyakran már azelőtt jelzi, hogy valami nem stimmel, mielőtt a baj megjelenne. Talán nincs is olyan ember, akinek vérével laborvizsgálatot ne végeztek volna. Az Enderlein-féle vérvizsgálat speciálisan világított mikroszkóppal történik, a szerkezettel kapcsolatban álló számítógép képernyőjén a kép 1500-szoros nagyítása látható, így az orvos és a beteg is még alaposabban megvizsgálhatja a részleteket, tanulmányozhatja a vörösvérsejtek, fehérvérsejtek alakját, formáját, alcsoportjait, változatait, mozgását, a plazma működését, az anyagcseretermékek és a mikroorganizmusok fajtáját, a nemkívánatos baktériumokat és gombákat, illetve a felhalmozódott fehérjék, savak, kristályok jellegzetességeit.
Pulzusdiagnosztika – 12 érték, 12 jel
Hasonló erényekkel bír a pulzusdiagnosztika. A szív feladata a szervezetből összegyűjteni az elhasznált, szén-dioxiddal telt vért, majd azt a tüdőbe pumpálni, ahol a szén-dioxid oxigénre cserélődik. A szív összehúzódása és elernyedése lüktetés formájában jelentkezik az artériákban, amelyet a csukló tenyér felé eső oldalán lévő artérián tapinthatunk ki legkönnyebben. Ez a pulzus. A pulzusdiagnosztika a hagyományos kínai orvoslás egyik legfontosabb vizsgálati módszere. A jól képzett kínai orvos testünk szerveinek és szervrendszereinek megfelelően legalább 12 különféle pulzust képes mérni, s a vér áramlásának erősségéből, gyorsaságából, szabályosságából von le következtetéseket egészségi állapotunkra vonatkozóan. Három ujjal (mindegyik más-más pulzust tapint) finoman nyomást gyakorol a csukló belső oldalán lévő artériára, majd kicsit erősebben nyomja mindhárom ujját, s mindezt megismétli a másik csuklón. Így összesen 12 pulzusértéket tapint. (Egyesek közepes nyomással hat további pulzus mérésére is képesek, amelyből az energiaszintekre következtetnek.) A nyugati pulzusvizsgálatnál az orvos arra kíváncsi, hogy percenként mennyit ver a szívünk, illetve ezt mennyire követi a légzésünk. A keleti, finomabb pulzusdiagnosztikánál viszont a minőségbeli különbségek az érdekesek. A pulzusdiagnózis rendkívül hasznos módszere lehet az egészségi állapot felmérésének, az energetikai, az étrendi és az életviteli javallatok kialakításához, de jól képzett terapeuta számára képet ad testünk, szerveink állapotáról is. Természetesen a pulzusterápia a kínai orvosi rendelőkben is csupán a vizsgálatnak az egyik része, amelyet kikérdezés, arc- és nyelvvizsgálat követhet.