A hajdina az emberiség ősrégi termesztett növényei közé tartozik, napjainkban jelentős gyógyászati és élelmezési értéke miatt ismét reflektorvénybe került.
A hajdina minden része értékesíthető. Zöld hajtását levesként vagy „spenótszerűen” fogyasztjuk, méze is igen finom.
Az egykor a szegény ember kenyereként tekintett hajdina ma nagyra becsült helyet foglal el a táplálkozásban, mert készíthető belőle kenyér, lepény, keksz, szendvicsalap, pogácsa, tortalap stb. Ráadásul gyógyászati szempontból is jelentős szerepet tölt be.
A virágzáskor gyűjtött föld feletti részei 6-8 százalék rutint tartalmaznak, melyek az emberi szervezetre ható igen értékes anyagok.
A rutintartalmú készítmények csökkentik a vénákba torkolló hajszálerek (kapillárisok) „törékenységét” (fragilitását), javítják a mikrokeringést, kedvezően befolyásolják a vér „sűrűségét” (rheológiai tulajdonságait), csökkentik a vérrögök (trombusok) képződését. (A véráram által továbbsodort trombusok elsősorban az alsó lábszáron, majd a felső törzs területén egyes erek elzáródását válthatják ki (embólia); a felső végtag esetében például figyelmeztető jel a hirtelenül fellépő fájdalom, az elzáródás következtében nagyfokú megdagadás, folyadékfelhalmozódás (ödéma). Azonnali orvosi ellátást igényel!)
A rutin rendeltetése a kórfolyamat kialakulásának megelőzése, utókezelése, az alapkezelés kiegészítése. A visszeres lábak kezelésére akkor is szükség van, ha a panaszok elviselhetőknek tekinthetők, de a lehetséges következmények állandó veszélyt rejtenek magukban.
A hajdinamagvakból készített táplálék nem vált ki lisztérzékenységet. Egyre gyakrabban készítenek a gabonafélék helyett olyan ételeket, amelyekkel nem jön létre már korai gyermekkorban az érzékenység által kiváltott anyagcsere-betegség.
A P- vitamin, más néven rutin rendkívül bioaktív anyag. A bioflavonoidok közé tartozó sárga festékanyag, a flavon vegyülete. A C-vitamin kísérő anyaga, általában ugyanazokban az élelmiszerekben fordul elő. A P-vitamin segíti a C- vitamin felszívódását és megvédi az oxidációtól, ezenkívül erősíti a hajszálereket.