A bodzának a magyar népgyógyászatban a kamilla mellett van a helye. Bokra régebben minden ház mellett ott nyílott, nem utolsósorban azért, mert a hiedelem szerint a lakókat megvédte a rossz szellemektől. Mai tapasztalataink nem cáfolnak erre rá – már ami
Két ismert fajtája közül az egyik a földi bodza. Alacsony bokorként is társához, a bodzafához hasonlít. Ősszel levele elhal, tavasszal újra kihajt. Gyökere szertekúszik a földben, itt-ott felütve fejét könnyen terjed. A növénynek jellegzetesebb szaga van, mint társának, a bodzafának, amely magas cserje vagy szintén alacsonyabb bokor. Öt-kilencágú levelei között virágzata az ágak végén fejlődik ki. A sárgásfehér, finom bodzavirág bódító illatát májusban és júniusban lélegezhetjük be. A termés viszont feketéslila, lilásvörös, édes-savanykás bogyó. Az egyik legpikánsabb íz, amelyet az ínyencek valaha is kóstolhattak.
A bodzából készülő italok tehát egyrészt finomak, másrészt igen magas a tápértékük. A virágból télen gyógyteát, nyáron hűsítő nedűt készíthetünk. Ez ugyanis sokféle hasznos anyagot, például izzasztó glikozidát, illóolajat, cukrot, sőt C-vitamint tartalmaz. A termésben jelentős mennyiségű a gyümölcssav, C- és A-vitamin, cukor, nyomelemek, illóolajok. A bogyókból remek lekvárt főzhetünk, de frissen, vízzel elegyítve egy közismert finomságot is üvegekbe gyűjthetünk. Ez pedig a híres-neves, édes-savanykás és igen egészséges bodzaszörp. A bodza gyógyító ereje a légutakra gyakorolt üdvös hatásában, vér- és vesetisztító mivoltában rejlik. Téli meghűléskor kiváló orvosság, mert csillapítja a lázat és a köhögést. Vizelet- és enyhe hashajtó tulajdonságát szintén könnyen megtapasztalhatjuk. Magyarországon ma az ültetvényszerű termesztés főszereplője is a fekete bodza, a Sambucus nigra. A Sambucusok nemzetségébe egyébként több mint százhúsz mérsékelt égövi faj tartozik. Köztük a három-hat méter magas cserje vagy fácska sárgásfehér, illatos virágával, sötétibolya színű, csonthéjas bogyótermésével egész Európában és a világ számos részén közkedvelt növény. Az említett jótékony hatások mellett a bodzavirág fokozza az érfalak rugalmasságát és áteresztő képességét is. Üdévé teheti tehát a bőrt, gátolva öregedését. A kutatók szerint ezért érdemes volna kozmetikumként is felhasználni. Akárcsak a bodzamag-olajat, amely a bőr mélyrétegeinek vízveszteségét csökkentheti. Táplálhatja, hidratálhatja „külső burkolatunkat”. E jó tulajdonságok kihasználása a szépségiparban még várat magára. S végül egy jótanács gyűjtőknek. Bár a bokrok gyakran az országutak mellett telepednek meg, ezért könnyű a termést és a virágokat leszedni, mégsem ajánlott innen beszerezni a bodzaszörphöz, lekvárhoz való alapanyagot. Az autók kipufogógázából ugyanis rengeteg szennyező, egészségkárosító anyag rakódik a növényekre. Az igazán egészséges és tiszta bodzaszörp az erdők szélén, szántóföldeken szedett virágokból készíthető.
Recepteket a következő oldalon találsz!Receptek
Bodzás üdítőital
Hozzávalók 10 liter vízhez: 3 tenyérnyi friss, vagy 6 szárított virág, 1 kg cukor, 1 citrom, 1,5 evőkanál citromsav Elkészítés: A hozzávalókat egy 12 literes fazékba tesszük, felengedjük 10 liter hideg vízzel. 3-4 napig állni hagyjuk, naponta egyszer keverjük. 4 nap után leszűrjük, 2 literes műanyag flakonokba öntjük, lezárjuk. 1 hónap után pezsgős lesz. Nem szabad hűtőben tárolni!
Bodzavirág bundában
Hozzávalók: bodzavirág, tojás, tej, liszt, cukor, olaj Elkészítés: A frissen szedett bodzavirágot alaposan megmossuk, lecsepegtetjük. Tojásból, lisztből, pici cukorból, tejből sűrű palacsintatésztát készítünk (mint a párizsi szeletnél). Az olajat felforrósítjuk. A virágokat először lisztben, majd a palacsintatésztában megmártjuk, és a forró olajban aranysárgára sütjük. Vaníliás cukorral vagy fahéjas cukorral megszórva melegen tálaljuk.
Szép Ilonka bodzafánkja
Hozzávalók: 3 dl tej, 3 dkg élesztő, 50 dkg finomliszt, 5 dkg vaj, 5 evőkanál cukor, 2 tojás sárgája, csipetnyi só, 8 tenyérnyi bodzavirág A sütéshez: olaj Elkészítés: Az élesztőt kevés cukorral ízesített, meglangyosított tejben megfuttatjuk, majd a liszthez adjuk. A cukorral, a vajjal, a tojások sárgájával és csipetnyi sóval jól összedolgozzuk. A lecsipkedett virágokat is beledagasztjuk, majd letakarva a kétszeresére kelesztjük. Lisztezett deszkán másfél centi vastagra nyújtjuk,és egy közepes méretű fánkszaggatóval kisszaggatjuk. Forró olajban mindkét oldalát aranysárgára sütjük. Az olajból papírszalvétára szedve lecsepegtetjük és azon melegében, esetleg porcukorral meghintve kínáljuk.
Korchus-felfújt
Hozzávalók: 14 dkg cukor, 7 tojás, 1 kiskanál reszelt citromhéj, 14 dkg kalácsmorzsa, 5 dkg vaj, 3 tenyérnyi bodzavirág, csipetnyi őrölt fahéj, 0,5 dl száraz fehérbor A forma kikenéséhez: vaj és cukor Elkészítés: A tojások sárgáját a cukorral és a reszelt citromhéjjal habosra keverjük. Hozzáadjuk a kalácsmorzsát, a vajat, csipetnyi őrölt fahéjat, végül a tojások habbá vert fehérjét ls a lecsipkedett bodzavirágokat is beleforgatjuk. A masszát vajjal kikent, cukorral meghintett formába (vagy tűzálló tálba) töltjük, és előmelegített sütőben, vízgőzben 200 fokon 50-55 percig gőzöljük. Fél óra elteltével ráöntjük a bort is. A sütőből kivéve még melegen tálra borítjuk és bodzavirágokkal díszítve, borsodóval leöntve kínáljuk. További bodzás receptek >>> Foto: wikipedia