Nemcsak a cukor-fogyasztással zavarhatjuk meg a szervezet vércukorszint- és testsúly szabályozó funkcióját. A túl sok stressz, illetve a túl sok élénkítő szer majdnem ugyanolyan kedvezőtlen hatást vált ki.
Az emberi szervezet képes arra, hogy vészhelyzetben „ötödik sebességbe” kapcsoljon. A stressz ez a sebességváltó. Hatására a vesék fölött elhelyezkedő mellékvesék olyan hormonokat választanak ki, amelyek mozgósítják az energiatartalékokat. Három hormonról van szó, melyek fokozzák az energia-felszabadítást, s a zsírégetést elősegítve élénkítik az anyagcserét. Minden olyan anyagot, amely fokozza ezeknek a hormonoknak a termelését, élénkítő szernek tekinthetjük. Ilyen hatású a kávé, a tea, a csokoládé, de a cigaretta is. De a zaklatottság és stressz-terhes életmód is hasonló következményekkel jár.
Stressz, kávé, cigi, csoki…
Az állandó stressz megviseli a szervezet biokémiai gépezetét. Rövid távon a zsírok égetését fokozza, és az adrenalin , illetve más stresszhormonok felszabadulását segíti. Ezek a hormonok oly módon készítik föl a szervezetet a küzdelemre, vagy a menekülésre, hogy felszabadítják a cukortartalékokat, és a vércukorszint emelésével az izmokat és az agyat azonnal hasznosítható energiaforrással látják el. Míg őseink a stresszre testi erőkifejtéssel reagáltak – például fölmásztak a fára, ha egy ragadozó fente rá a fogát, ám a huszonegyedik század emberét érő stressz rendszerint lelki, érzelmi természetű. A szervezet a többlet-vércukortól újabb hormonok révén szabadul meg, amelyek kivonják a glükózt a vérkeringésből. A túl sok cukor, az élénkítőszerek és a tartós stressz együtt nagy terhet rónak a szervezetre, csökkentik a vércukorszint-szabályozó képességét és súlyosabb esetben cukorbetegséget idézhetnek elő. Sokan azért folyamodnak újra meg újra élénkítőszerhez, mert mindig fáradtnak érzik magukat. Ez általában azért van így, mert egészségtelen ételeken élnek, amelyekben sok a gyorsan felszívódó szénhidrát, kevés a vitamin és az ásványi anyag. Rövid távon az élénkítő szerek azt teszik, amit várunk tőlük: energiát adnak, fölgyorsítják az anyagcserét. Ezért az amfetaminszerű fogyasztótabletták, vagy a sok kávé valóban előidézhet testsúly-csökkenést. De milyen áron? Az élénkítő szerek függőséget válthatnak ki. Ezért a hatás eléréséhez egyre többet és többet kell fogyasztani belőlük. A reggeli egy csésze kávéból vagy az ebéd utáni egy szál cigarettából könnyen lehet napi hat csésze élénkítő ital és napi egy doboz füstölni való. S ha mindez odáig fajul, hogy már a reggeli kávé nélkül föl sem tudsz kelni az ágyból, azt nevezzük függőségnek. Kezdetben a kávé és a többi élénkítőszer elősegíti a fogyást, később azonban úgy hat, mint a cukor: emeli a vércukorszintet, és inzulin-felszabadulást vált ki, elősegítve a glükóz zsírrá alakulását. Az élénkítőszerek rendszeres fogyasztása tehát – akárcsak az állandó stressz – nemhogy fogyasztana, inkább a testsúly gyarapodására programozza a szervezetet.
Az első lépések a sikeres diétához
A fogyókúrába kezdőknek tehát először a kávét, és az energiaitalokat, élénkítő szereket kell elhagyniuk. A kávé- és cigarettafüggők kétségbeesetten gondolnak arra, hogy mi lesz, ha a reggeli kávé és bagó nélkül kell munkába indulniuk? Hiszen ettől kaptak erőre. Arra már nem gondolnak, hogy a mostani energia-minimumért épp a túl sok élénkítőszerek és a gyorsan felszívódó cukrok a felelősek. Ha valaki lassan felszívódó tápanyagokban gazdag ételt eszik, és az energiaszintet stabilizáló vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz is hozzájuttatja a szervezetét, annak egyszerűen nincs szüksége élénkítő szerekre, mert energiaszintje stabilizálódik, vércukorszintje szabályozottabbá válik, és nem felhalmozni, hanem égetni fogja a zsírokat. Az alkohol is tiltólistára kerül a fogyókúrázóknál! Ugyanis – bár nem tartozik a szűkebb értelemben vett élénkítő szerek köz-, erősen oldja a stresszt, viszont nagyon megzavarja a vércukorszint szabályozását. Az alkohol a leggyorsabban felszívódó energiaforrás – egyötöde már a gyomorból felszívódik. Tíz gramm alkohol (nagyjából ennyi egy pohár sör) lebontása – két órát vesz igénybe. Az alkohol inzulin hatására igen gyorsan zsírrá alakul. Rendszeres fogyasztása esetén könnyebben alakul át zsírrá, mint a glikogén vagy a glükóz, és a májban raktározódik. Az alkohol hatására a máj alacsony vércukorszint esetén kevésbé képes lebontani és cukorrá alakítani az aminosavakat. Ebben az értelemben tehát az alkohol megzavarja a szénhidrát- és zsíranyagcserét. Aki rendszeresen iszik, fokozottan ki van téve a vércukorszint-ingadozásnak és a hízásnak. A túl sok alkohol hatására a vérbe kerülő túl sok cukor végül zsírként rakódik le. A stressz, a cukor- és az élénkítő szerek bűvös köréből csak úgy lehet kilépni, ha részben vagy egészen lemondunk az édességekről, a teáról, kávéról, alkoholról, cigarettáról, és rászokunk a vércukorszintet6 stabilizáló ételekre. Aki áttér az egészséges ételekre, és megfelelő táplálék-kiegészítőkkel él, az élénktő szerek elhagyása után tíz napon belül bámulatos erőnlétbeli javulást tapasztal. Felhasznált irodalom: Patrick Holford: Harminc napos zsírégető diéta