A mai Mexikó területét 1519-ben hódította meg a spanyol Hernando Cortez. A hódítás nyomán megsemmisült a virágzó azték kultúra, az egész birodalom.
Az azték uralkodót, a hatalmas Montezumát a birodalom fővárosában, Tenochtitlanban fogták el és vetették börtönbe. A lerombolt város romjain építették fel Ciudad de Mexicót, a mai Mexikóvárost. Az országot Nueva Espanának, Új-Spanyolországnak nevezték el, államformája alkirályság lett. Hatalmas ezüst- és aranykincse miatt Peru mellett a spanyol birodalom legfontosabb gyarmatává vált. Így lett az egykori azték ország idegenek földjévé, saját polgárai így váltak rabszolgákká.
Paprika, kukorica, burgonya…
Mexikó nemcsak ásványkincseivel, hanem élelmiszereivel is gazdagította meghódítóit, majd egész Európát. Az innen származó nyersanyagok ma más országok nemzeti eledeleinek alapanyagai. Innen származik a „legmagyarabb” fűszer, a paprika, az Itáliában és Romániában nemzeti eledelnek nevezett polenta, illetve puliszka alapanyaga, a kukorica. Mexikói eredetű egész Közép- és Kelet-Európa legfőbb népélelmezési cikke, a burgonya, a világ összes gyermekének kedvence, a kakaó és a csokoládé, az angolszász karácsonyi asztalok dísze, a pulyka.
Montezuma császár nagy ínyenc hírében állt, több mint 300 féle ételt kizárólag az ő számára készítettek el az udvarban. Mindig egyedül étkezett, fehér abrosszal és szalvétával terítettek a számára. Az uralkodó alacsony zsámolyon ült és négy szép rabszolganő szolgálta ki. Először aranytálkában kézmosóvizet hoztak, majd első fogásként a ma is kedvelt tortillát, a kukoricalisztből sütött lepényt. Utána elképzelhetetlen választékban és mennyiségben következtek a húsok, többek között galamb, gyöngytyúk, pulyka, fácán, vadkacsa, nyúl, vaddisznó, szarvas, halak, rákok, csiga, béka, rovarok, lárvák, bogarak és a kedvenc: a kutyahús. Az elmúlt ötszáz évben persze sok minden megváltozott. A mexikóiak ismét otthon vannak saját hazájukban. De a spanyol uralom nyomai lépten-nyomon tetten érhetők: az épületekben, a vallásban és a konyhában is. Az azték és a spanyol keverékéből izgalmas konyha született, amely felhasználja mindkét nép örökségét. Ma tipikusan mexikóinak tartják a babos és a chilis ételeket, a Dél-Amerika-szerte népszerű tacót és tortillát, a fokhagymás avokádópürét, a guacamolét. Itt eszik a legtöbb kukoricát, zöldpaprikát, paradicsomot, szárazbabot is. A csokoládé őshazája is Mexikó, már Montezuma asztalán is megtalálható volt, igaz, nem édességként, hanem csípős-keserű főzetet készítettek a kakaóbabból. Mexikóban ma is csípős-sós mártásként fogyasztják a csokoládét, különösen csirkeételekhez.
Mexikó nemzeti itala a sokféleképp fogyasztott forró csokoládé, amit ma is az istenek italának tartanak. Az erősebb italok kedvelői kaktuszpálinkát, azaz tequilát fogyasztanak. Ez az alapja a híres Margarita koktélnak, ezt sóval díszített szélű pohárból kell inni. A szegény ember itala, az aztékok korából ismert pulque agavéból készül: a kaktuszféle pozsgás növény leveleit hat hónapon át csapolják. A kifolyt nedvet tök belsejében erjesztik.
Chili con carne (chili marhahússal)
Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg darált marhahús, 2 doboz vörös vesebabkonzerv, 35 dkg paradicsom, 1 fej hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 kis doboz paradicsompüré, 3 dl marhahúsleves, 2-3 szárított chilipaprika (cseresznyepaprika), olaj, só, bors, őrölt chilipaprika Elkészítés: 1.) Megforrósított olajon fehéredésig sütjük a darált marhahúst. Áttesszük egy nagy lábosba, sózzuk, borsozzuk, csípős paprikával fűszerezzük, és felöntjük a levessel. 2.) Megforrósított olajon üvegesre pároljuk a kockára vágott hagymát. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, majd 1 perc párolás után a felkarikázott chilit és a paradicsompürét is. A serpenyő tartalmát átöntjük a lábosba. 3.) A nyers paradicsomot forró vízbe mártjuk, héját lehúzzuk. Felaprítjuk és a húshoz adjuk. Fedő alatt, kis lángon 35 percig főzzük. 4.) A konzerv vesebabot hideg vízzel leöblítjük és a húshoz adjuk. További 10 percig főzzük. Mexikóban rizst és tortillát adnak mellé.
Babos krumpli
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg tarkabab, 70 dkg burgonya, 2 fej hagyma, 3 tojás, 2,5 dl tej, 5 dkg vaj, 2 evőkanál olaj, só, bors, paprika Elkészítés: 1.) A tarkababot egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk. Másnap friss vízben feltesszük főni. A főzési idő vége felé sózzuk. 2.) A burgonyát héjában megfőzzük. Meghámozzuk, vastag karikákra vágjuk. 3.) Megforrósított olajon megpirítjuk a felkarikázott hagymát. 4.) Kivajazunk egy tűzálló tálat. Leterítünk egy réteg burgonyát, majd főtt, lecsöpögtetett bab következik. Meghintjük a hagymakarikákkal és megismételjük a rétegzést. A tetejére burgonya kerüljön. A felvert tojást kikeverjük a tejjel, sóval, borssal, paprikával ízesítjük, és a tálba öntjük, a burgonya tetejére morzsoljuk a maradék vajat. Közepes tűzön 30 percig sütjük.
További érdekes cikkeket, olvasnivalót, játékot és ajánlót a Fanny Horoszkóp Magazinban találsz. Keresd az újságárusoknál!