A batáta, a hajdina, és a tönköly után most a csicseriborsó, a csicsóka, és a buláta remek adottságaival, áldásos hatásaival ismerkedünk meg. Szeretnél egészségesebb lenni, tovább megőrizni fiatalságodat és karcsúságodat? Akkor a pacalpörkölt helyett érde
Csicseriborsó
A csicseriborsót már az ókori görögök és rómaiak ismerték és kedvelték, Elő- és Közép-Ázsiában a mai napig fontos élelmiszer maradt. Európában, így Magyarországon sincs hagyománya, érdemes azonban jobban megismerni és fogyasztani. A csicseriborsó egynyári növény, termésének íze kellemes, dióra emlékeztető. Jelentős rosttartalma miatt alkalmas a székrekedés megelőzésére és kezelésére. Rendszeres fogyasztása hozzájárul a vér koleszterinszintjének csökkentéséhez, és ezzel mérsékli a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát. Pektintartalma miatt lassítja az étkezés utáni gyors vércukorszint-emelkedést, majd az utána kialakuló túlzott vércukorszint- ingadozást, ezért cukorbetegek számára is javasolt élelmiszer. Jelentős fehérjetartalma miatt kisgyermekek, várandós anyukák, sportolók és idősek, valamint vegetáriánusok étrendjébe illeszthető. Alacsony zsír- és magas rosttartalmának köszönhetően a fogyókúrázóknak is ajánlott. Tartalmaz antioxidáns hatású karotint és E-vitamint, melyek a rosszindulatú daganatok, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, továbbá az öregedés késleltetésében játszanak szerepet. Folsavtartalma hozzájárul a normális vérképzéshez, valamint a terhesség alatt a velőcsőzáródási rendellenességek előfordulásának mérsékléséhez. Felhasználás előtt a csicseriborsót meg kell mosni, és 10-12 órára be kell áztatni. Az így előkészített magvak főzési ideje 60-90 perc. Indiában megfőzve curry-s ételekhez használják, vagy lisztté őrlik és nemzeti ételeket (pakorát, bádzsit) készítenek belőle. A beáztatott csicseriborsó jól csírázik. A csíráztatáskor szénhidrát bomlik le, csökken a zsírtartalom, nő a fehérjetartalom, valamint a C- és a B-vitaminok aránya. A csírája nem használható fel nyersen, mert emészthetetlen fehérjét tartalmaz. Fogyasztás előtt le kell öblíteni, majd 5 percig előfőzni, vagy kevés zsiradékon meg kell párolni. A csicseriborsó csíráztatása házilag 18 fokon történhet, és naponta 2-3- szor hideg vízzel meg kell öntözni. 3-4 nap után „szüretelhetünk”. 3 evőkanál magból kb. 9 evőkanál csíra lesz.
Csicseriborsós egytál
Hozzávalók 10 személyre: 70 dkg csicseriborsó, 1,5 kg burgonya, 50 dkg vöröshagyma, 50 dkg fokhagyma, 1 dl olívaolaj, 1 kg paradicsom, konyhasó, kakukkfű, őrölt bors Elkészítés: 1.) A csicseriborsó negyedét egy éjszakára áztassuk be, majd három napig csíráztassuk. A maradék átválogatott, megmosott csicseriborsót áztassuk 4-5-szörös mennyiségű hideg vízbe egy éjszakán (12 órán) át. 2.)Másnap öblítsük le, és enyhén sós vízben kb. 1,5 óra alatt főzzük puhára. Adjuk hozzá a megtisztított, kockára vágott burgonyát, és további 10 percig főzzük, míg a burgonya is megpuhul. 3.) Közben a megtisztított, négy részre vágott vöröshagymát, és a finomra vágott fokhagymát az olaj bő felén futtassuk át, adjuk hozzá a szeletekre vágott paradicsomot, majd sóval, kakukkfűvel, őrölt borssal ízesítsük. A hagymát és a paradicsomot még további 15 percig együtt pároljuk, majd adjuk a csicseriborsóhoz, és az egészet forraljuk át. 4.) A csicseriborsó-csírát alaposan öblítsük és csepegtessük le, majd a maradék olajon állandóan kevergetve pároljuk 5 percig. Szórjuk az elkészült ételre és azonnal tálaljuk.
Csicseriborsó-golyók
Hozzávalók 30 darabhoz: 30 dkg csicseriborsó, 5 dkg vöröshagyma, petrezselyemzöld, 3 gerezd fokhagyma, 2 kávéskanál őrölt koriander, 2 kávéskanál őrölt kömény, 1 kávéskanál őrölt bors, 6 dkg zsemlemorzsa, 1 tojás, étolaj (a sütéshez), konyhasó Elkészítés: 1.) Az átválogatott, megmosott csicseriborsót áztassuk és főzzük az előzőekben leírt módon, majd szűrjük le, hagyjuk kihűlni, és daráljuk le. 2.) Ízesítsük az apróra vágott vöröshagymával, a finomra vágott petrezselyemzölddel, a zúzott fokhagymával, valamint a korianderrel, köménnyel, sóval és borssal. Dolgozzuk el a zsemlemorzsával és a tojással, majd a masszát kb. fél óráig pihentessük a hűtőszekrényben. 3.) Ezután vizes kézzel formázzunk belőle gombócokat, és bő, forró olajban süssük ki. Szedjük ki szalvétára, hogy a felesleges zsiradék lecsöpögjön róla. Tálalhatjuk hidegen vagy melegen, különféle zöldségekkel és mártásokkal, esetleg pitába is tehetjük.
Joghurtos csicseriborsó-saláta
Hozzávalók 10 személyre: 70 dkg csicseriborsó, 15 dl joghurt, 1 csomag petrezselyemzöld, 2 evőkanál metélőhagyma, 1 evőkanál mustár, 1 kávéskanál őrölt bors, konyhasó Elkészítés: 1.) Az átválogatott, megmosott csicseriborsót áztassuk és főzzük az előzőekben leírt módon, hagyjuk kihűlni a saját levében, majd szűrjük le. 2.) Közben a joghurthoz adjuk hozzá a finomra vágott petrezselyemzöldet és a snidlinget, valamint a mustárt, őrölt borsot és a sót, majd ezt az ízes mártást öntsük a csicseriborsóra. Alaposan keverjük össze, és tálalás előtt legalább 1 órát pihentessük a hűtőszekrényben, hogy az ízek jól összeérjenek. (Receptek: Veresné Bálint Márta)
Csicsóka
Régebben a „szegények krumplijának” nevezték a csicsókát. Az Észak-Amerikában őshonos növény a XVII. században került Európába. Gumói változatosak, a halványtól a vörösesbarnáig terjedő árnyalatúak, dió-ízűek. A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma fokozza laktató hatását és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait fokozza a benne található kálium, kalcium, magnézium, foszfor, cink, bétakarotin, B1-B2-vitamin, niacin- és C-vitamin. Életfontosságú aminosavként lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. A burgonya mellett és helyett mind a népélelmezésben, mind az elhízottak és cukorbetegek diétájában felhasználható és hasznosítható. Élettani előnyei: – A fruktóz nagyobb édesítőereje kisebb energiabevitellel is segíti a szervezet felerősödését, lassabban szívódik fel a glükóznál, így a vércukorértékeket stabilizálja. – Napi 30-80 g fruktóz inzulin nélkül is beépül az anyagcserébe. – Fokozottabb triglicerid-képződést segítő hatása a vér szabad zsírsavtartalmának csökkenésével járhat együtt. Ezzel a trigliceridértékek javulnak, ami kedvező szív- és érrendszeri hatást eredményez. – Cukorbetegeknél inzulint takarít meg, csökkenti a vércukoringadozásokat, segíti a cukoranyagcserét a máj könnyebb glikogénképzésével, ezáltal javítja a máj méregtelenítő és anyagcsere-funkcióját. – A rendszeres csicsókafogyasztással csökkenthető a vér húgysavszintje, így a túltáplálkozásból eredő elhízás, köszvény, vesekő, hipertónia, szívkoszorúér-betegségek megelőzésében kiemelkedő jelentőségű táplálékunk a csicsóka és az abból készült termékek. – Csökkenti az édesség utáni vágyat, és a fáradtságérzetnek is kitűnő ellenszere.
Buláta
A buláta extrudált, vegyszermentesen termelt, csíráztatott búzából készült finomság. Magas a rosttartalma, viszont alacsony az energiatartalma, így kiváló a nassolni vágyó fogyókúrázók és gyermekek számára. Elősegíti az emésztést, rostanyagai tisztítják a bélbolyhokat. A vitaminok, ásványi anyagok és enzimek tárháza, de kimagasló a B- és az E-vitamin-, valamint a szeléntartalma is. Neve a búzamaláta szóból eredő fantázianév. A csíráztatott búza olyan nyomelemeket és vitaminokat tartalmaz, amelyek az eredeti magban még nincsenek, rendkívül értékes élettani és egészségvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Az extrudálás a búza eltarthatóságát, azonnali fogyaszthatóságát biztosítja.