Minden élelmiszer tartalmaz kisebb vagy nagyobb mennyiségű gyógyító hatású anyagot. Ezek az összetevők a friss élelmiszerben sokkal hatékonyabbak, mint a feldolgozottban, ezért érdemes minél több természetesen hagyott élelmiszerből készült ételt fogyasztani.
Sokan fogyasztanak szívesen füstölt vagy sózott szalonnát, pedig nem egészséges. Sózáskor és füstöléskor ugyanis nitrát keletkezik, ami az emberi szervezetben rákkeltő anyaggá alakul.
Ennek ellenére nem kell lemondani a füstölt és sózott ételek fogyasztásáról, mert a veszély csökkenthető, sőt talán teljesen meg is szüntethető. Íme, a titok: feltétlenül kell enni hozzá paradicsomot, paprikát vagy az étkezések között görögdinnyét és más gyümölcsöt. A paprikában, a paradicsomban és a dinnyében ugyanis olyan, részben növényi színezőanyagok találhatók, amelyek csökkentik a rákkeltők képződését.
Titokzatos védelem
A napi táplálkozásban a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és enzimek mellett vannak még olyan titokzatos anyagok, amelyek védik az egészséget és természetes gyógyszerként hatnak. Ezek olyan kis mennyiségben fordulnak elő, hogy néhány évvel ezelőttig egyáltalán nem ismerték őket.
Növénypatika a konyhában
A szakemberek naponta fél kilogramm nyers zöldség és friss gyümölcs elfogyasztását javasolják. Emellett érvényes a szabály: minél tarkább, annál jobb. Ezt másképp szivárványdiétának is nevezik. Tehát ez azt jelenti: naponta zöld, piros, sárga és narancssárga gyümölcs- és zöldségfélét is kell enni (almát, körtét, gyökérzöldséget, paradicsomot, paprikát). Ezzel a keverékkel öt-tízezer fajta másodlagos növényi anyagból 1,5 gramm juttatható a szervezetbe. Így az immunrendszer megerősödik, a szervezet tovább marad fiatal és életerős – ráadásul az emésztés is jobban működik.
Miben milyen gyógyerő van?
* A tejben és a zabban lévő növényi hormon (endorfin) fájdalomcsökkentő a szervezet számára.
* A banánban lévő triptofán segít legyőzni a stresszt, erősít az izgalmakkal szemben, és különleges helyzetekben biztosítja a szükséges nyugalmat.
* A sárgarépában és a spenótban megtalálható úgynevezett karotinoidok védik a szívet a környezeti mérgektől, és gondoskodnak arról, hogy a szem egészséges maradjon.
* A káposztafélékben, a salátában és a spenótban lévő luetin méregteleníti a gyomrot és a beleket.
* A napraforgómagban, a szezámmagban, valamint az olívaolajban és a friss petrezselyemben található fitoszterin csökkenteni tudja a magas, illetve megnövekedett koleszterinszintet. A fokhagyma is jelenős mennyiséget tartalmaz.
* A vörös szőlőben és a szójababban található rákellenes anyagok erősítik a sejteket, és segítenek abban, hogy a rákos megbetegedés esélye minimálisra csökkenjen.
* A brokkoliban levő szulfarofaim véd a környezeti gázoktól, valamint a gyomor- és bélráktól.
* A zöld salátában klorofill található, az a zöld színezőanyag, amit mindenki ismer. A salátát nyersen fogyasztva a klorofill tisztítja és regenerálja a sejteket, csökkenti a magas vérnyomást, és segíti a májat a méregtelenítésben.
* A fokhagymában levő enzim lebontja és semlegesíti a szervezetben a mérgeket, ezenkívül rendelkezik bizonyos rákvédő hatással is.
* A szőlőben és a retekben található ferulasav elősegíti az epeömlést és védi az epét. Valószínűleg ez a magyarázata, hogy például Bajorországban, ahol sok retket, és Dél-Tirolban, ahol sok szőlőt fogyasztanak, csak ritkán fordul elő epebetegség.
* A citrusfélék – narancs, mandarin, grépfrút – olajában található metilált flavonoidok legyőzik a baktériumokat és a vírusokat, különösen azokat, melyek megfázás esetén lépnek fel, de jelentős szerepük van a sejtvédelemben is, vagyis csökkentik a daganatos elfajulást.
* A valamennyi teljes kiőrlésű gabonafélében megtalálható szaponin erősíti az immunrendszert.
* A zöld tea hatóanyaga pedig erősíti a szívet és a vérkeringést, csökkenti a daganatos megbetegedés veszélyét.
* A grépfrút magjából sajtolt olaj az egyik legerélyesebb természetes antibiotikum. Ezt pedig a benne nagyon nagy mennyiségben előforduló bioflavonoid, glikozid és C-vitamin eredményezi.