A nyaralás alatt kicsit lazább volt a napirend, kevesebb hangsúly volt az étkezésen. Az ősz beköszöntével az emberek többségénél a napi életritmusban, a mindennapi teendőkben és az étkezési szokásokban is változások következnek be.
Tény, hogy meleg időben az ember nem kívánja annyira az ételt, főként a „nehezebb”, zsírosabb, laktatóbb, meleg ételeket. Az ősz kezdetén azonban, amikor minden és mindenki visszakerül a régi kerékvágásba, az étkezésben is változásokat igényel a szervezet.
Reggelizzünk!
Mivel reggel korábban kelünk, hogy a gyerekeket elvigyük az óvodába, iskolába, majd siessünk a munkahelyre, szervezetünk igényli a kiadósabb reggelit, ami nyáron lehet, hogy csak egy pohár tej vagy kávé volt. A tartalmas reggeli nemcsak a gyerekek, de a felnőttek esetén is meghatározó. Az agynak már a reggeli, délelőtti órákban is szüksége van szénhidrátra, hogy a reggeli közlekedés, illetve autóvezetés alkalmával megfelelően tudjunk koncentrálni, és hogy a délelőtti órákban is helyt tudjunk állni a munkahelyen. Nem érdemes azonban átesni a ló másik oldalára. Tévedés azt hinni, hogy minél többet eszünk reggel, annál jobban tudunk a délelőtti órákban koncentrálni. Biztos sokan tapasztalták már, hogy egy jó kiadós, nehéz étkezés után fáradt és álmos lesz az ember, ami ugyanolyan hátrányos a munkavégzés szempontjából, mint az éhezés, a szénhidrát-hiány miatti szédülés, fejfájás, gyengeség, koncentrálóképesség csökkenése.
Csak mértékletesen!
Szervezetünk energia-, és tápanyagigényét a hidegebb hónapokban is változatos étrenddel kell fedeznünk. Szinte elkerülhetetlen, hogy a családok étlapján a hűvösebb napokon, hétvégéken időnként ne szerepeljen egy-egy „nehezebb” étel, mint pl. a töltött káposzta, különféle pörköltek, bundás kenyér, stb. Ezek a fogások a nyári hónapokban nyilván nem, vagy csak ritkán kerültek terítékre. Nem is szükséges ezeket a főként magyaros, zsírosabb ételeket száműzni az étrendünkből, de csak mértékletesen fogyasszuk őket, és ha az ebéd kiadósabb, laktatóbb ételekből állt, akkor a desszert vagy az uzsonna, illetve vacsora összeállításánál ügyeljünk arra, hogy az könnyebben emészthető, a gyomor számára kevésbé megterhelő élelmiszerekből álljon. Ilyen esetben a desszert pl. inkább egy pohár puding, gyümölcs, gyümölcssaláta, vagy egy kis szelet csokoládé legyen, mint zsíros tésztából készült, vagy vajkrémmel töltött sütemény, illetve tortaszelet.
Egyensúlyban
Kiadósabb étkezések után egyes embereknél jelentkezhetnek gyomor-, illetve epepanaszok. Nekik mindenképp érdemes az étkezés területén is odafigyelni a napi egyensúlyra, és betartani a napi többszöri kisebb étkezést, valamint a túl zsíros ételek kerülését. A mindennapi munka és tanulás közben is érdemes időt szakítani legalább a főétkezésekre (reggeli, ebéd, vacsora), de ideális esetben még a tízórai és az uzsonna is szerepel a napirendben. A teljes cikket itt tudod elolvasni >>>