Kevés kalóriát tartalmaz, magas a rosttartalma, és tele van magnéziummal, kalciummal.
Ezt a jellegzetes illatú kultúrnövényt már a középkorban is használták gyógyító hatásai, no meg pikáns íze miatt. A gumója éppoly hasznos, mint a szára és a levelei.
Mi mindenre jó?
A zeller serkentőleg hat a veseműködésre. Reumás, hólyag- és vesepanaszok kezelésére is jól használható, mert csökkenti a káros baktériumok számát a szervezetben. Vizelethajtó, görcsoldó hatásai is ismertek. Alacsony kalóriatartalma miatt a fogyókúrázók is nyugodtan fogyaszthatják, magas rosttartalma felpörgeti az anyagcserét.
Életerő
Nagyon sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Kiemelkedő a kalcium-, magnéziumbevitel szempontjából, és sok nátrium is található benne. Vastartalma is magas.
Stresszes napokra
B-vitamin-tartalmának köszönhetően szabályozza az idegrendszeri működést, segít a stressz leküzdésében. A népi gyógyászatban afrodiziákumként is használták.
Pikáns íz
A zeller kihagyhatatlan szereplője a legtöbb magyaros ízvilágú levesnek, de érdemes kipróbálni néhány különlegesebb fogáshoz is.
+ Zellercsipsz
A megpucolt gumót vágjuk vékony szeletekre a zöldségszeletelővel. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, erre fektessük a szeleteket. Fűszerezzük, majd locsoljuk meg kevés olívaolajjal, és süssük ropogósra.
+ Zellerkrémleves
A megpucolt zellert vágjuk kockákra, tegyük fel főni kevés vízben, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint fűszerezzük. Miután megfőtt a zöldség, pürésítsük, vagy turmixoljuk le. Végül öntsük vissza a lábosba és főzzük fel 2 dl főzőtejszínnel.
Erre figyeljen!
Vásárláskor ügyeljünk rá, hogy sérülésmentes legyen a gumó, ha szivacsos, akkor inkább ne vegyük meg. Hűvös helyen sokáig eláll.
Egyre népszerűbb
A zellernek több változata is van, egyik legfinomabb az angol zeller, amelyet hívnak szárzellernek és halványító zellernek is. Ennek elsősorban a szárát fogyasztjuk.