Minden légzőgyakorlat alapja a teljes jóga-légzés.
A jóga-légzésben a tüdőnek három területét különböztetjük meg.
A tüdő alsó részét – hasi légzés (a fizikai anyagra, a fizikai testre van hatással). A tüdő középső részét – mellkasi légzés (érzelmi, lelki szintre van hatással). A tüdő felső részét – tüdőcsúcs légzés (a mentális és szellemi szintekre van hatással).
Vizsgáljuk a három fajta légzést külön-külön!
Hasi légzés: Kilégzéskor a hasad behúzod. Hatására a rekeszizmod felnyomódik, a tüdőd térfogata csökken, és a levegő a tüdőd alsó részéből kipréselődik. Belégzéskor a hasizmaid elernyednek, és a hasad kidomborítod (mintha felfújnád levegővel). A rekeszizmod lefele húzódik, a tüdőd alsó része kitágul, és oda beáramlik a levegő. Hasi légzéskor a mellkasod és a vállaid mozdulatlanok. Mellkasi légzés: A mellkasod szűkítésével és tágításával végezheted ezt a fajta légzést. Hatására a tüdőd középső részének csökken, illetve tágul a térfogata. Így tudod a tüdőd e területére ki, illetve be áramoltatni a levegőt. A hasad és a vállaid nem mozognak, nem vesznek részt a légzésben. Tüdőcsúcs légzés: A kulcscsontjaid és a vállaid fölfelé, a füleid irányába mozdulnak el belégzéskor. Ilyenkor a tüdőcsúcsod térfogata nő. A kulcscsontjaid, és a vállaid leeresztésekor a tüdőcsúcsod térfogata csökken, a levegő távozik. Tüdőcsúcs légzéskor a hasad és a mellkasod nem mozog. A légző gyakorlat közben, ha jó nagy levegőt veszel a tüdőcsúcsba, a kulcscsontod alatt érezhetsz feszítő, nyomó érzést is. Ezt a három légzést külön-külön is gyakorolhatod, de előbb-utóbb össze kell kötnöd a teljes jóga légzésre. Ez a következőképpen néz ki: Fújd ki a levegőt! Minden gyakorlat levegő kifújással kezdődik. Ennek a szimbolikus jelentése az, hogy először adunk a mindenségnek, és csak azután akarunk kapni. A légző gyakorlatoknál is általában és alapértelmezésben azért hosszabb a kifújási szakasz, mint a belégzési, mert mindig többet kell adnunk, mint amit kapunk.
A légzést négy szakaszra bonthatod:
Belégzés – hasad előre domborítása, mellkasod emelése, enyhe vállfelhúzás. Belégzés utáni légzés visszatartás, torlasztás – a beszívott levegőt benntartod, és közben befele figyelsz az érzésekre. Kilégzés – a hasad behúzod, a mellkasod szűkíted, majd a vállaid leengeded. Légzésszünet – kiüresedés állapota. Eggyé válsz a mindenséggel.
A szabályos, teljes jóga légzés tempója:
– Belégzés – 8 mp – Benntartás – 4 mp. – Kilégzés – 16 mp. – Légzésszünet – 4 mp. Természetesen arányosan lehet csökkenteni, esetleg emelni is a szakaszok időtartamát. Pl. eleinte, amíg kicsi a tüdőd vitálkapacitása belégzés – 4, benntartás – 2, kilégzés – 8, légzésszünet – 2 mp. A légző gyakorlat elkezdése előtt mindig el kell döntened, hogy mi a célod. Ezután a különböző légző szakaszokhoz rendelj hozzá egy önszuggessziós program szöveget. A gyakorlat közben képzeld el az adott szakasznak megfelelő folyamatot, és ezt próbáld meg átérezni. Mutatok egy példát. Cél: Zsírbontás, fogyás. Belégzés: „Sejtjeim kitágulnak, és magukba szívják a zsírbontáshoz szükséges energiát és információt”. Torlasztás: „A sejtjeimet átjárja az oxigén és a zsírbontáshoz szükséges energia, információ”. Kilégzés: „Sejtjeim összehúzódnak, kilélegzik magukból a lerakódott zsírtartalékokat”. Légzésszünet: „Én csodálatosan karcsú vagyok. Szép az alakom, ideális a testsúlyom. Én fantasztikusan jól nézek ki”. (Közben mosolyogj!) Akár fogyni akarsz, akár az alakodat akarod megőrizni, egyaránt használhatod ezt a szuggessziós szöveget önprogramozásra. Napközben bármikor alkalmazhatod ezt a technikát. Nem kell a másodperceket se számolnod, csak a légzésedre és a szuggessziódra figyelj. Sőt, akkor is hihetetlenül gazdag jutalomban lesz részed, ha jártadban-keltedben csak valamilyen ritmikus légzésre figyelsz. Örömteli gyakorlást és tapasztalást kívánok!
További információ: Holisztikus Fogyókúra Magazin
Feliratkozás a Holisztikus Fogyókúra Magazin Hírlevelére >>>