Abban mindenki egyetért, hogy a vitaminok hasznosak a szervezetünknek. Persze, azért nem árt tájékozódni, hogy pontosan miért, mennyit és milyen formában érdemes fogyasztani belőlük!
Nem könnyű eligazodni a vitaminok világában… Szedjük, vagy ne szedjük? Ha igen, akkor állandóan vagy csak kúraszerűen? Számtalan kérdés merül fel a témában, amelyekre annyiféle választ kapunk, ahány emberrel beszélünk. Vannak, akik úgy vélik, régebben a gyümölcsök és a zöldségek sokkal több vitamint és ásványi anyagot tartalmaztak, mint napjainkban, ezért ma már nem is lehet természetes úton biztosítani a napi szükségletet. Mindezt azzal magyarázzák, hogy a túlhasználtság miatt a föld kifáradt, tápanyagban szegényebb lett. Bár a szakemberek egy része nem tiltakozik ez ellen, tény, hogy nem állnak rendelkezésre olyan kutatási eredmények, amelyek hitelt érdemlően bizonyítani tudnák ezt a teóriát. a vitamintartalmat ugyanis nemcsak a talaj, hanem a termőhely, a szüretelés ideje, a napsütés mennyisége, a növény felhasználási és elkészítési módja is befolyásolja. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az étrend-kiegészítők önmagukban nem helyettesíthetik a táplálékkal magunkhoz vett vitaminokat.
Mennyi van benne?
A vitaminszükséglet normál körülmények között fedezhető az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás révén. Mégsem állítható, hogy fölösleges lenne vitamintablettákat, kapszulákat szedni, mert bizonyos betegségek (például táplálkozási vagy felszívódási zavarok) és állapotok (például terhesség, fokozott fizikai aktivitás) esetén kívánatos a kiegészítő vitaminpótlás. Sőt, vannak olyan orvosok, akik szerint a készítmények rendszeres fogyasztása mindenki számára elengedhetetlen, egyesek pedig egyenesen megadózisokat javasolnak bizonyos vitaminokból és ásványi anyagokból.
Étrend-kiegészítő vásárlásakor érdemes áttanulmányozni az összetevőkről szóló tájékoztatást, amit a gyártó köteles jól látható módon feltüntetni a csomagoláson. Az RDA, azaz a szükséges átlagos napi beviteli érték a legtöbb egészséges felnőtt embernél megfelel a tényleges tápanyagbeviteli igénynek. Ezt az értéket úgy határozzák meg, hogy vitaminhiány még a normálisnál nagyobb igény esetén se alakulhasson ki, vagyis az ajánlott beviteli szintet az átlagszükségletnél magasabbnak adják meg. a dobozokon szereplő számokat azért is érdemes megnézni, mert akár sokszoros különbség is lehet két – ugyanolyan áron kapható – készítmény vitamintartalma között, például előfordulhat, hogy az egyik az RDA 20, a másik pedig 95 százalékát tartalmazza. Ugyanakkor az RDA-értékek az új tudományos ismereteknek megfelelően változhatnak, és változnak is!
Nem érdemes túlzásba vinni
A vízben oldódó vitaminok (például B-vitamin-csoport, C-vitamin) könnyen kiürülnek a szervezetből, tehát nehéz őket túladagolni. A többi vitamin viszont zsírban oldódik, ezért raktározódik, így – különösen megadózisok hosszú távú szedése esetén – hipervitaminózis, azaz túladagolás alakulhat ki, ami mérgezési tünetekkel járhat. Tartós túladagolás esetén a szervezet egyensúlyi állapota felborul, hiszen ahhoz, hogy az emelt mennyiségű vitamin felszívódhasson, más mechanizmusokra, egyéb anyagok meglétére is szükség van.
A zsírban oldódó vitaminoknál (A-, D-, E-, K-vitamin) mindenképpen ajánlott betartani a javasolt dózist. Az OÉTI honlapján a megengedett felső határértékekről is tájékozódhat – ezek általában nem szerepelnek a termékcsomagoláson. a legfelső biztonságos beviteli szint, az úgynevezett UL, az a maximális vitaminmennyiség, ami napi rendszeres bevitel mellett élettanilag még tolerálható, és feltehetően nem gyakorol kedvezőtlen hatást az egészségre.
Vitaminok kontra gyógyszerek
Ha rendszeresen szedni akarsz valamilyen étrend-kiegészítőt, előzőleg konzultálj az orvosoddal. Bizonyos gyógyszerek hatását ugyanis gyengíthetik, esetleg túlzott mértékben felerősíthetik egyes nagy dózisú vitaminok. Aki például véralvadásgátlót kap, az ne fogyasszon sok K-vitamint, ugyanis annak a hatása éppen ellentétes az orvosságéval. Ám túl óvatosnak sem szabad lenni, mert ha egy beteg a szükségesnél kevesebb vitamint fogyaszt, akkor meg a gyógyszer lesz annyira domináns, hogy akár vérzékenység is kialakulhat.
Ne feledd, hogy a C-vitamin hatását egyes fájdalomcsillapítók csökkenthetik, túl nagy adag viszont befolyásolhatja más gyógyszerek, például a fogamzásgátlók hatását.
Erre figyelj!
Magyarországon és az EU-ban sokkal szigorúbban szabályozott az étrend-kiegészítők (idetartoznak a vitaminkészítmények is) piaca, mint mondjuk az Egyesült Államokban, de azért érdemes óvatosan vásárolni. Mindig megbízható helyen szerezd be étrend-kiegészítőt, például gyógyszertárban, ismert márkaboltban vagy üzletláncnál, ahol a termék útja nyomon követhető. Óvakodj az internetes rendeléstől!