Tippek és tanácsok, hogyan kezdd el!
Nem csak étrend – életstílus!
A kifejezés a görög macro (hosszú) és bios (élet) kifejezésből ered. Már az ókori Görögországban is ismerték, de a távol-keleten éltek vele a legtöbben, a makrobiotikus tanokat George Ohsawa ismertette meg a világgal.
A keleti gyógyászat a betegségeket holisztikusan szemléli, azaz a test egészének működését vizsgálja, szemben a nyugat orvoslással, amely a tünetek kezelésére fókuszál. A keleti gyógyászat alapja így a test energiáinak egyensúlyba hozása, egészséges táplálkozással, meditációval, sporttal.
A helyes táplálkozás az egészség alappillére. Az élelmiszerek a jin és jang energiáival rendelkeznek. Ezen alapszik a makrobiotika is, amely egy olyan étrendet jelöl, ami képes megelőzni a betegségek kialakulását és megőrizni a szervezet egyensúlyi állapotát.
Mit szabad, mit tilos?
A makrobiotikus étrendben a fő szerepet a hüvelyesek, gabonák, zöldségfélék kapják. A napi tápanyagbevitel 50%-a teljes kiőrlésű gabonákból, 10%-a levesekből, 30%-a zöldségekből, 10 %-a hüvelyesekből és algákból áll.
Heti rendszerességgel fogyaszthatóak a halételek, a szójából, tofuból készült fogások, gyümölcsfélék, olajos magvak, természetes ízesítők.
Tilos viszont húst, tejtermékeket és finomított gabonából készült ételeket enni.
Próbáld ki a híres mizo levest!
A mizo erjesztett szójababból készül, a makrobiotikus étrend egyik legismertebb receptje. Szezámoljaon megfuttatunk néhány apróra vágott hagymát, sárgarépát, kelkáposztát, lilakáposztát, beszórjuk kevés tönkölyliszttel, majd felöntjük vízzel, és forraljuk 20 percig. Végül 2 evőkanál miso-pasztát (bioboltokban kapható fél kilós, kilós kivitelben) feloldunk 2 dl vízben és a leveshez adjuk.